Území České republiky tvoří tři historické zeměČechy, Morava a Slezsko, z nichž si každá udržuje svůj vlastní osobitý ráz kultury a přírody. V současnosti je Česká republika, ve které žije 10,2 mil. obyvatel, členěna na 14 krajů. Hlavním městem je Praha. Další velká města jsou Brno, Ostrava, Plzeň, Olomouc a Liberec. Česká republika má vysokou úroveň hospodářství, neustále rostoucí ekonomiku a životní úroveň. O její vyspělosti svědčí, že je od roku 2004 členem Evropské unie a od roku 1999 NATO. Ročně navštíví Českou republiku několik miliónů turistů, které láká především její historie, kultura a příroda.

Česká republika, jež vznikla v roce 1993 rozdělením Československa, patří mezi mladší státy na mapě světa. Neznamená to ovšem, že by její historie nebyla zajímává. Naopak. Její území bylo osídleno již v pravěkých dobách a díky své strategické poloze tvořilo křižovatku evropských kultur. Český stát tak v průběhu staletí existoval v různých podobách a hranicích a má tedy více než tisíciletou historii. Bohatá historie zanechala na území České republiky velké množství historických odkazů, zajímavých staveb i krásných kulturních děl. Vítejte v zemi hradů a zámků, v zemi krásných a zachovalých historických měst, v zemi katedrál, chrámů, klášterů a kostelů. Důkazem nebývalé krásy dochovaných památek je 12 objektů, které jsou zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Hlavní město Praha patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším metropolím světa s nezapomenutelnou atmosférou tisíciletého města.

Do České republiky se ale nejezdí jen za památkami, ale také za krásami přírody. Přestože je Česká republika státem vnitrozemským a nemá moře tak ji každoročně navštíví tisíce vyznavačů aktivní dovolené. Láká je především pestrost a rozmanitost, kterou naleznou na velmi malé ploše. Je zde mnoho pohoří, které tvoří přirozenou hranici s okolními státy, jsou zde malebné jihočeské rybníky, mnoho řek, jezera, hluboké lesy, rozmanité skalní útvary, soustavy jeskyní a podzemních chodeb. To vše činní z České republiky ráj lyžařů, běžkařů, horolezců, vodáků, milovníků pěší turistiky a vyznavačů jízdy na kole.

Ať už přijedete za památkami nebo přírodou, vždy můžete objevit chuť české kuchyně, slavného českého piva nebo vyhlášeného moravského vína. Světoznámé je české lázeňství s tradicí několika staletí. Česká republika sice patří svou rozlohou 78 tis. km2 mezi menší státy, ale množstvím lákadlem pro turisty je světovou velmocí. Přijeďte se přesvědčit na vlastní oči. Přijeďte poznat místa, kde se narodili takové světové osobnosti jako hudební skladatelé Antonín Dvořák a Bedřich Smetana, spisovatelé Karel Čapek, Franz Kafka a Milan Kundera, filmový režisér Miloš Forman, náboženský reformátor Jan Hus, průkopník školství Jan Ámos Komenský, pěvkyně Ema Destinová, zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nebo sportovci Ivan Lendl, Martina Navrátilová, Emil Zátopek, Jaromír Jágr či  Věra Čáslavská.

Atlas Česka Vám nabízí to nejzajímavější a nejdůležitější, co by Vás o České republice mohlo zajímat. Nahlédnutí do její historie, průvodce po městech, památkách a českém venkově, možnost poznat krásy její přírody a bohatou kulturu.