Při představení nejnavštěvovanějšího města České republiky nesmí chybět ani kompletní přehled katastrálního rozčlenění města se zaměřením na historický vývoj a aktuální situaci v jednotlivých městských částech. Jistě budete sami překvapeni rozmanitostí jednotlivých čtvrtí, husté sítě stovek ulic a uliček či počtem stále přibývajících náměstí a pěších zón.

Snažíme se pro vás připravit co nejdetailnější souhrn informací o dějinách i současnosti celého území Prahy, která se jako každý živý organismus neustále dynamicky vyvíjí. Připomeneme si i význam a symboliku dnes již zaniklých ostrovů či mostů a strávíme dlouhý čas při proplétání se historickým centrem vstříc moderní okrajové zástavbě. Celý autorský tým Atlasu Česka věří, že vám náš průvodce zpříjemní pobyt ve městě, které je pro mnohé rodilé Pražany i občasné návštěvníky tím nejkrásnějším na světě.

Městské části

Pohled na Prahu z Pražského hradu

Zveme Vás na procházku po celém území našeho hlavního města, které je rozděleno do více než padesáti městských částí, jejichž počet se neustále zvyšuje. V jednotlivých sekcích proto budete mít příležitost seznámit se se specifiky Prahy 1 – 22, stejně jako zavítat do oblastí Řeporyjí, Vinoře, Klánovic, Suchdola, Velké Chuchle, Libuše, Kunratic, Šeberova, Dolních Chaber a mnohých dalších. Věříme, že se v komplikovaném členění Prahy díky našemu průvodci budete orientovat mnohem lépe.

Česká republika

Historická území


Kostel Sv. Petra a Pavla na Vyšehradě
Představujeme Vám kompletní výčet jednotlivých historických území našeho hlavního města, mezi která patří jednotlivé katastrálně pojímané čtvrti či historická centra s řadou místních názvů. Za pozornost jistě stojí skutečnost, že jádro budoucí pražské aglomerace vznikalo postupně v 8. až 10. století na území dnešního Pražského hradu a Malé Strany. Za druhou nejstarší opevněnou oblast je považováno okolí honosného Vyšehradu.
Česká republika

Ulice

Křížovnická ulice v Praze
Nabízíme souhrnný přehled všech pražských ulic a uliček, jejichž počet se s každým dalším rokem nezadržitelně navyšuje. Společně se projdeme po staletých ulicích historického centra, objevíme skrytá zákoutí v těch nejtajemnějších čtvrtích, nahlédneme do současnosti přeplněných dopravních tepen a vydáme se i za poznáním těch nejnovějších uliček v okrajových částech Prahy. To vše s nezbytnými informacemi o současnosti a historickém vývoji každé z ulic. Jsme totiž přesvědčeni, že i ta nejutajenější ulička v sobě skrývá osobitý příběh, který zrcadlí neutuchající práci a odhodlání jejich architektů a stavitelů.
Česká republika

Náměstí, nádvoří a nábřeží

Václavské náměstí
Přijměte pozvání na cestu do historie a současnosti nejvýznamnějších pražských náměstí, která počala vznikat spolu se středověkou Prahou již v průběhu 9. století. Během dalších staletí se na nich odehrával tehdejší společenský život, stejně jako dějinné události ovlivňující život celé země. V současnosti si některá zachovala původní středověký ráz a krásu, jiná se proměnila v rušné automobilové a tramvajové tepny. Při návštěvě Prahy bychom se určitě měli podívat na největší pražské náměstíKarlovo. Za vidění stojí i Staroměstské náměstí, Václavské náměstí, Senovážné náměstí, Arbesovo náměstí či Čechovo náměstí.
Česká republika

Mosty

Karlův Most
V našem hlavním městě najdeme několik desítek mostů, které již odnepaměti pomáhaly lidem překonávat rozbouřené vodní toky a jejichž význam byl klíčový pro urbanistický rozvoj města. Zároveň se z některých z nich staly architektonické skvosty, odkazující na umění a důvtip generací našich předchůdců. Atlas Česka pro vás připravil jejich kompletní výčet spolu s informacemi o technických parametrech a historickém vývoji. Nezapomeneme na Karlův most, Barrandovský most, Hlávkům most, Negrelliho most, most přes Rokytku, Novotného lávku, Štefánikův most a mnohé další.
Česká republika

Ostrovy

Sovovy mlýny na Kampě
Je až s podivem, kolik pražských ostrovů lemuje tok majestátní řeky Vltavy. O to více pak překvapí jejich často pohnutá historie, která dokazuje nejen přírodní jedinečnost mnohých z nich, ale i neustávající péči Pražanů o zušlechťování svého životní prostředí. Připravili jsme pro vás přehlídku těch aktuálně existujících ostrovů, stejně jako sondu do historie těch již několik desetiletí zaniklých. Přistaneme na březích Trojského ostrova, Střeleckého ostrova, Slovanského ostrov, Veslařského ostrova, ostrova Štvanice, Libeňského ostrova či tajuplné Kampy.
Česká republika

Pěší zóny

O České republice
Naše metropole je přeplněna automobily. Najdou se zde však i taková místa, kam je vjezd autům a dalším motorovým vozidlům zapovězen. Tyto pěší zóny pak přitahují oprávněnou pozornost Pražanů i občasných návštěvníků, kteří zde mohou nerušeně nasávat magickou atmosféru velkoměsta či si s poklidem prohlížet výlohy obchodů. S několika takovými pěšími zónami vás v této sekci seznámíme a věříme, že jich při své návštěvě Prahy dostatečně využijete.
Česká republika