Statistika našeho portálu

  • 98 457 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 206 Míst a památek

Festival ARA FEST - Plzeň

08.07.2021 - 10.07.2021 Plzeň

Plzeňský festival romské kultury Ara Fest se stal tradicí. Začátek léta je v západočeské metropoli spjat se strhující energií romské hudby všech žánrů, směrů a generací. Letos poprvé se jeden z festivalových dní odehraje i v nedalekých Rokycanech.

Adresa a kontaktní informace

web
storyhunters.cz

Fotogalerie k článku

Ve čtvrtek 8. července bude v Plzni zahájen jubilejní pátý ročník festivalu ARA FEST. Ten každoročně přivede stovky návštěvníků do Smetanových sadů, na Mlýnskou strouhu, do prostoru U Branky, či do Zachs Pubu, kde si mohou užít nejen různá koncertní vystoupení zajímavých romských kapel i samostatných interpretů, ale například také open air výstavu. Ta letošní, jejíž vernisáž ve čtvrtek 8. 7. v 16h ve Smetanových sadech celý festival zahajuje, nese název Amare / Naše a představí velkoformátové fotografie aktivisty a fotografa Lukáše Houdka. Diváci si budou moci prohlédnut Romky a Romy v krojích regionu, z něhož pochází, nebo v němž žijí. Prostě kde jsou doma.  Ve čtvrtek večer jsou pak všichni zváni ještě do DEPA 2015, kde v 19h začne koncert  Lače Manuša. Jde o hudební skupinu mladých romských umělců, kteří kombinují vlivy tradiční romské hudby s jazzem, soulem, RnB, ale i popem, funky, či šansony. Zakladatelem kapely je přední romský  kytarista Tibor Žida, ke kterému se později přidali další umělci, jako jsou zpěvačka a herečka Pavlína Matiová, jazzový klavírista Jakub Tökoly, jazzový multiinstrumentalista Jan Fečo a bubeník Radek Sivák

Pátek 9. července proběhne festivalová novinka. Program festivalu se totiž odehraje v nedalekých Rokycanech. V 17h zde na Masarykově náměstí začne koncert, jehož program dělá čest legendám takzvané rokycanské scény. Předně zde, na své domácí půdě, vystoupí skupina Kale. Ta v devadesátých letech vyjela z malého západočeského města, aby v čele se svou proslulou frontmankou Věrou Bílou dobyla světová pódia a získala mezinárodní renomé.  Po mnohaleté pauze se před dvěma lety skupina vrátila k veřejnému vystupování, přičemž zesnulou Věru Bílou v úctě a s pokorou skvěle zastoupila slovenská zpěvačka Gitana. Návštěvníci festivalu se v Rokycanech dočkají také proslulého romského akordeonisty Mária Biháriho, který vystoupí se svou kapelou Bachtale Apsa a se svým tradičním hostem herečkou Bárou Hrzánovou. Vystoupí zde také taneční soubor L´ol´i ruža. Rokycanskou část festivalu pořádá Ara Art ve spolupráci s organizací Slovo 21 a festivalem Khamoro. 

Závěrečný koncert letošního Ara Festu se odehraje v sobotu 10.7. opět v Plzni, již tradičně v prostoru U Branky. Odstartuje v 16h a jeho hlavní hvězdou bude skupina Gipsy Brothers zpěváka Davida Krause. Vedle něj tu, tentokrát sólově, vystoupí také zmiňovaná slovenská Gitana, Roman Zorba Band, Lomnické čháve nebo Funky Brothers. Zpestřením bude performance rappera Filipa Šenkiho, jehož nejnovější skladba reflektuje nedávnou tragickou událost v Teplicích, při níž v rámci policejního zásahu zemřel mladý Rom Stanislav Tomáš. 

"Mám z letošního ročníku Ara Festu radost hned dvakrát: Jednak proto, že můžeme pět let trvání festivalu oslavit setkáním na živo a nic nemusí probíhat online. Myslím, že si to po uplynulém roce zaslouží nejen diváci, ale také umělci a v neposlední řadě i organizátoři." Říká David Tišer, ředitel pořádající organizace Ara Art a programový ředitel festivalu. A dodává: "Druhou radost mi přináší fakt, že se nám konečně podařilo přenést festival i do Rokycan. Každý, kdo se jen trochu zajímá o romskou hudbu totiž ví, jak zásadní pro ni takzvaná Rokycanská scéna byla a stále je." 

Mapa

Další akce v okolí

Scooter - Plzeň

06.10.2022 - 06.10.2022
Zimní stadion v Plzni

Legendární techno rave a hardcore kapela Scooter dorazí do České republiky a v rámci svého turné s příznačným názvem…

Večer bizarního porna - Plzeň

16.10.2022 - 16.10.2022
Měšťanská beseda - Plzeň

Vstupte do nejskrytějších koutů zábavy určené pro odvážné diváky!

Speciální prohlídky historického po…

17.10.2022 - 23.10.2022
Plzeňské historické…

Vzácná příležitost navštívit Plzeňské historického podzemí a objevit tajemství labyrintu chodeb, sklepů s studní pod…

Orchestr nové generace Lords Of The…

03.11.2022 - 04.11.2022
Plzeň

LORDS OF THE SOUND se vrací do České republiky s novým programem "The Music of Hans Zimmer"

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 1. říjen

Dnes má svátek Igor

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete