Statistika našeho portálu

  • 94 431 Akcí v kalendáři
  • 5 385 Ubytovacích zařízení
  • 24 187 Míst a památek

120 let Muzea Vysočiny Jihlava

05.10.2012 - 11.11.2012 Jihlava

V letošním roce si Muzeum Vysočiny Jihlava připomíná kulaté výročí svého vzniku. Při této příležitosti připravili muzejníci výstavu s názvem "120 let Muzea Vysočiny Jihlava". Výstava připomene jednotlivé historické etapy vývoje instituce od jejích počátků až do nedávné minulosti a zároveň představí současnou podobu muzea i s výhledy do budoucna.Počátky muzea v Jihlavě jsou spojeny se…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo náměstí 55
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Kraj Vysočina
Okres
Jihlava
Obec
Jihlava

Fotogalerie k článku

V letošním roce si Muzeum Vysočiny Jihlava připomíná kulaté výročí svého vzniku. Při této příležitosti připravili muzejníci výstavu s názvem "120 let Muzea Vysočiny Jihlava". Výstava připomene jednotlivé historické etapy vývoje instituce od jejích počátků až do nedávné minulosti a zároveň představí současnou podobu muzea i s výhledy do budoucna.

Počátky muzea v Jihlavě jsou spojeny se vznikem jihlavského Muzejního spolku v roce 1892. Ten se konstituoval díky aktivitě německé intelektuální elity, etabloval se jako ryze německá organizace a jako německé začal budovat samotné muzeum. První muzejní expozice byly otevřeny v původní budově muzea na rohu dnešních ulic Jana Masaryka a Legionářů v roce 1895. Vlastní muzejní činnost je v počátcích spojena se jménem jihlavského fotografa a dlouholetého muzejního kustoda Johanna Haupta. Po vzniku Československé republiky převzalo vedení muzea nově zřízené vládní komisařství v Jihlavě a spravovalo jej prostřednictvím společného českoněmeckého kuratoria až do roku 1939. V této době se stal významným činovníkem muzea nový kustod Hans Canon, malíř a autor originálních a precizně vypracovaných katalogů sbírek. V průběhu druhé světové války se muzeum s novým názvem Deutsches städtisches Museum stává opět ryze německou institucí. Jeho činnost byla 22. srpna 1944 rozhodnutím protektorátního ministerstva školství zastavena stejně jako u dalších vlastivědných a regionálních muzeí. V poválečném období se muzeum konstituuje již jako instituce výsostně česká pod vedením nového správce a později ředitele Arnošta Káby. Jeho sbírkový fond se výrazně posiluje v důsledku konfiskací a do majetku muzea putují předměty ze zámku v Plandrech, Mirošově či v Lukách nad Jihlavou i ze soukromého majetku odsunutého německého obyvatelstva.

Muzeum dostává novou podobu - rodí se odborná oddělení, posiluje se personální obsazení muzea, přichází řada odborníků, pořádají se cykly přednášek a vycházek a budují se nové expoziční prostory. V roce 1953 se muzeum, tehdy ještě společně s galerií, stěhuje do objektu na dnešním Masarykově nám. 57/58, kde zůstává do dnešní doby.

Výstava řadou originálních dokumentů představí návštěvníkům vznik a vývoj muzea, prostřednictvím dobových fotografií umožní nahlédnout do původních expozic muzea či představit jednotlivé významné muzejníky. Vystavené trojrozměrné předměty ze sbírkového fondu muzea seznámí zájemce s širokým spektrem sbírkotvorné činnosti - ke shlédnutí budou rovněž předměty získané v prvních letech existence muzea i předměty získané v rámci poválečných konfiskací. Návštěvníci se budou moci také seznámit se současnou podobou muzea, s jeho zaměstnanci i s úkoly, které má jihlavské muzeum před sebou v nejbližších letech.

Výstava bude pro veřejnost otevřena 5. října ve výstavním sále v budově na Masarykově nám. 57/58 a potrvá do 11. listopadu. Výstavu doprovází další drobnější výstavní počin - v Kavárně Muzeum budou k vidění rovněž do 11. listopadu plakáty a pozvánky z historie muzea.

Veřejnost bude mít rovněž možnost setkat se přímo s pracovníky oddělení na setkáních pořádaných 16. a 30. října a 6. listopadu od 17 hodin v Malovaném sále.

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Další akce v okolí

Slavnostní výlov Štěpnického rybník…

27.10.2020 - 31.10.2020
Telč

Srdešně Vás zveme na slavnostní vyýlov Štěpnického rybníka v Telči.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

úterý 27. říjen

Dnes má svátek Šarlota / Zoe

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete