26. Salon filmových klapek 2023 - Brno
03.05.2023 - 15.05.2023 Brno
Od 3. května je v brněnském obchodním centru Galerie Vaňkovka k vidění výstava 125 filmových klapek od předních českých výtvarníků. Projekt spojující výtvarné a filmové umění s názvem Salon filmových klapek pravidelně ze svého výtěžku podporuje snímky začínajících filmařů. Než ale budou klapky v červnu vydraženy v rámci 63. Zlín Film Festivalu ve Zlíně, představují se na několika místech po celé České republice.
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- Galerie Vaňkovka
- Oblast
- Jihovýchod
- Kraj
- Jihomoravský kraj
- Okres
- Brno-město
- Obec
- Brno
Obyčejné dřevěné klapky, které výtvarníci povýšili na umělecká díla, jsou poprvé vystaveny právě ve foyer Divadla Hybernia. Mezi autory nechybí opět Kateřina Miler, Kristian Kodet, Michal Škapa nebo Josef Velčovský. Herečka a výtvarnice Iva Hüttnerová se dokonce letos do projektu zapojila už podvacáté.
Každoročně se mezi výtvarníky objevují i nová jména. Letos se tak poprvé do tvorby klapek zapojila například animátorka a ilustrátorka Eliška Podzimková nebo tři zlínští rodáci - malířka Athena Aks, sklářská výtvarnice Miroslava Ptáčková a Vlastimil Elšík. Řada výtvarníků se nechala inspirovat i jedním z letošních témat filmového festivalu, kterým je česká animace. Na klapkách tak najdeme motivy Pata a Mata, pana Prokouka, tradiční Čtyřlístek nebo vzpomínku na Břetislava Pojara, od jehož narození letos uplyne 100 let. Opět nechybí ani známé postavy z filmů jako je dvojice Svěrák a Smoljak, Jan Werich nebo nedávno zesnulá Gina Lollobrigida.
Z výtěžku aukce klapek jsou již tradičně podporovány filmové projekty studentů filmových škol a dalších mladých tvůrců. O finanční podporu se u Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN mohou ucházet autorské snímky hrané, animované i ty pohybující se na hranici dokumentu.
Výstava filmových klapek bude v Galerii Vaňkovka v Brně jen do 15. května. Expozice se poté přesune do zlínského obchodního a zábavního centra Zlaté jablko, odkud se klapky přestěhují do Kongresového centra, kde v neděli 4. června ve 13 hodin proběhne dražba klapek.
Za celou historii Salonu filmových klapek bylo vydraženo 2872 umělecky ztvárněných klapek a celkově vynesly již 44 561 000 Kč. Podpořeno bylo celkem přes 411 filmů a filmových projektů mladých, začínajících tvůrců. Nejúspěšnější je stále klapka Libora Vojkůvky "Touhy plná, klapka rozevřená", kterou zájemce v roce 2008 zakoupil za 199 tisíc korun. Kompletní kolekce je k vidění na webu salonfilmovychklapek.cz, který obsahuje přehled všech klapek ze všech uplynulých 25 ročníků Salonu, navíc přidává informace o jednotlivých autorech a další zajímavosti.
Více na www.artrubikon.com nebo www.salonfilmovychklapek.cz
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Kalendář akcí zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 132641 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Další akce v okolí
Pohádka naslano - divadlo DIP 2025 …
26.01.2025 - 26.01.2025
solná jeskyně Kamenná…
Interaktivní představení v solné jeskyni.
Autoteatro Problémoví spolužáci 202…
29.01.2025 - 30.01.2025
Radnická 369/10, 602 00…
Autoteatro: Problémoví spolužáci Imerzivní představení pro 2 diváky Představení uvádíme v českém i anglickém jazyce!
Slavností moravského uzeného 2025 -…
22.02.2025 - 23.02.2025
Hrad Veveří
Když se 22. a 23. února 2025 otevřou brány hradu Veveří, návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost zažít slavnost,…
Prima Fresh festival 2025 - Brno
31.05.2025 - 01.06.2025
Hrad Špilberk
Legendy české gastronomie, hvězdné koncerty a talkshow – i to je Prima FRESH festival 2025. To nejlepší z české…