Statistika našeho portálu

  • 94 448 Akcí v kalendáři
  • 5 385 Ubytovacích zařízení
  • 24 187 Míst a památek

Aleksandra Vajd Hynek Alt - Blind Spot Mrtvý úhel - Dům umění České Budějovice

10.01.2013 - 10.02.2013 České Budějovice

Na úvod letošního roku připravil Dům umění výstavu manželské dvojice Aleksandry Vajd a Hynka Alta, pro které je to zároveň jejich první samostatná fotografická prezentace na jihu Čech.Zahájení: středa 9.1.2013Stěžejním tématem tvorby Vajd a Alta je analýza fotografie jako média. Důležitou problematikou pak přehodnocování vnímání světa, především jeho vizuality.Poohlédneme-li se zpět v rámci…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Dům umění České Budějovice
Oblast
Jihozápad
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
České Budějovice
Obec
České Budějovice

Fotogalerie k článku

Na úvod letošního roku připravil Dům umění výstavu manželské dvojice Aleksandry Vajd a Hynka Alta, pro které je to zároveň jejich první samostatná fotografická prezentace na jihu Čech.

Zahájení: středa 9.1.2013

Stěžejním tématem tvorby Vajd a Alta je analýza fotografie jako média. Důležitou problematikou pak přehodnocování vnímání světa, především jeho vizuality.

Poohlédneme-li se zpět v rámci tvorby autorů, kteří zároveň působí jako vedoucí atelieru fotografie na pražské VŠUP, zjistíme, že jedním z typických rysů jejich prací jsou tematické cykly.

Ojedinělým a dlouhodobým se jeví v roce 2001 započatý projekt "Manwomanunfinished", vztahující se k otázce autor a jeho objekt. Setkáváme se v něm s dílem, jež stojí na vzájemném fotografování, oscilujícím na hraně portrétu a dokumentu s patrným zájmem o zachycení chvilkové nálady.

Dalším cyklem byl "Documentation", vázající se k problematice kolektivní práce a šíření myšlenek v místě kde autoři žijí. V souvislosti s tímto projektem sami uvádějí, že se jednalo o shromažďování obrazových fragmentů z bezprostředního okolí, které byly zbaveny svého původního významu. Hledali spojitost a posuny mezi obrazy v nových souvislostech, vybudovaných jako autonomní části skutečnosti. Náměty děl nebyly určeny objektivními kritérii, ale vznikaly spíše na základě každodenní zkušenosti.

Nutno zmínit také některé další cykly - "Exposed" 2005, "Nichtwatch"2006, "Two Sides of One Story", "Snapshots" 2009, "Díra v dlani" 2010, " You Can´t Change the Weather" 2011…,kde se jedná o témata vztahující se například k vlastní povaze focených věcí, vztahu fotografie a textu, rozličnosti reality vidění a toho co fotografují, či manipulaci skutečnosti.

V poslední době, pod vlivem zkušeností a zážitků z cest, kdy trávili určitý čas v Mexiku a slovinských jeskyních se A.Vajd a H.Alt zabývají především problematikou přeludu a klamu, vztahu mezi realitou a jejím zobrazením.

Blind Spot – projekt pro Dům umění, volně navazuje na poslední tři výstavy z roku 2012 a zároveň rozvíjí základní principy, kterými se v nich zabývali. The Place From Where You Think / Fotograf Gallery Praha /, Not Ready / Galerie TIC Brno /,When Will I See You Again / Skuc Gallery Ljubljana /

Jedná se především o moment znejišťování vidění jako takového, rozličné formy abstrahování technického obrazu a otázky vrstvení a zakrývání. Stejně tak je zde ukázán zájem autorů o proměnu fotografie v trojrozměrný objekt, či proměnu fotografie v rámci prostoru obecně.

Neodmyslitelným znakem pro tvorbu Aleksandry Vajd a Hynka Alta je také samotná prezentace / instalace výstav, kdy povětšinou nepracují separátně s jednotlivými díly, nýbrž kladou důraz na celek v souvislosti s daným prostorem.

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Další akce v okolí

Podzimní výlovy Švanů, Mikolášu, Pa…

31.10.2020 - 31.10.2020
Ledenice

Švanů, Mikolášu, Parčáček, Parčák. Sraz u Parčáku 07:00

Noc vědců - České Budějovice

27.11.2020 - 27.11.2020
České Budějovice

Noc vědců, akce oživující v jeden večer stovky vědeckých budov, do kterých se běžný smrtelník nedostane. Návštěvníci…

Balet: "Šípková Růženka" - České Bu…

24.01.2021 - 24.01.2021
divadelní sál

Baletní představení “Šípková Růženka” (Balet o dvou dějstvích na hudbu P. I. Čajkovského) Nemá smysl znovu opakovat…

Balet: Labutí jezero - České Budějo…

24.01.2021 - 24.01.2021
České Budějovice

Skupina sjednotila mladé a talentované umělce z nejlepších divadel v Sankt-Petěrbugu.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

sobota 31. říjen

Dnes má svátek Štěpánka

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete