Statistika našeho portálu

  • 88 487 Akcí v kalendáři
  • 5 377 Ubytovacích zařízení
  • 24 162 Míst a památek

Anatomie skoku do prázdna. Rok 1968 a umění v Československu

20.06.2018 - 16.09.2018 Západočeská galerie

Rok 1968 je nejen rokem kulminace tzv. obrodného procesu v československé společnosti, ale zároveň také vyvrcholením emancipace československého umění, které v 60. letech zažilo mimořádný rozkvět a dostalo se na evropskou úroveň. Výstava v Západočeské galerii je soustředěna na léta 1966 až 1973. V pěti částech ukazuje změny, jimiž Československo prošlo v několika krátkých letech – od společnosti,…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Rok 1968 je nejen rokem kulminace tzv. obrodného procesu v československé společnosti, ale zároveň také vyvrcholením emancipace československého umění, které v 60. letech zažilo mimořádný rozkvět a dostalo se na evropskou úroveň. Výstava v Západočeské galerii je soustředěna na léta 1966 až 1973. V pěti částech ukazuje změny, jimiž Československo prošlo v několika krátkých letech – od společnosti, která se začínala chovat jako občanské společenství západního typu, přes společnost šokovanou absurdní invazí vojsk Varšavské smlouvy a o pět měsíců smrtí Jana Palacha až po společnost rezignovaně přijímající normalizační restrikce. Vystavená umělecká díla vznikla jako bezprostřední reakce na násilné potlačení pražského jara a na následné období, jímž zmítaly jak snahy udržet otevřenou občanskou společnost, tak vést ji k opětné podřízenosti komunistické straně a Sovětskému svazu. Tvůrčí reakce umělců, které poznamenala invaze i smrt Jana Palacha a Jana Zajíce a nastupující normalizace, jsou zároveň vrcholnými díly sumarizujícími všechnu intenzitu umění šedesátých let i jedinečným svědectvím pohnuté doby.

Výstava připravená k 50. výročí srpnové okupace představuje 150 děl, jejichž vznik přímo souvisí s událostmi té doby nebo jsou podvědomou reakcí na tehdejší situaci v Československu. K vidění jsou díla 88 umělců, mj.  Jana Zrzavého, Adolfa Hoffmeistera, Jiřího Koláře, Zbyška Siona, sester Válových, Karla Nepraše, Theodora Pištěka, Václava Boštíka, Jana Koblasy, Mikuláše Medka či Olbrama Zoubka.

Mapa

Další akce v okolí

Částečné zatmění Měsíce v Techmanii…

16.07.2019 - 16.07.2019
Plzeň

Vesmírné úkazy jsou vždy skvělou příležitostí pro návštěvu plzeňského Techmania Science Center. O letních prázdninách,…

Busking Párty u Branky #1 - Plzeň

26.06.2019 - 26.06.2019
Plzeň-město

Kromě vyvrcholení během 4 denního Pilsen Busking Festu jsme si pro všechny milovníky kvalitního umění, párty v ulicích…

Festival: Plzeňské Ovínění

28.06.2019 - 29.06.2019
Plzeň-město

V Plzni se nemusí pít jen pivo, přichází totiž Ovínění a s ním pořádná dávka kvalitního moravského i zahraničního vína.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Soutěž s Atlasem Česka

Soutěžte s námi o luxusní ubytování v hodnotě 15.000 Kč pro dvě osoby na tři noci s plnou penzí a welness programem v překrásném rodinném Penzionu Dvorce v jižních Čechách.

Více na stránce Soutěž.

Kategorie

pondělí 24. červen

Dnes má svátek Jan

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete