Statistika našeho portálu

  • 96 277 Akcí v kalendáři
  • 5 389 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech

07.02.2013 - 24.03.2013 Rokycany

Blanokřídlí a dvoukřídlí aneb "hmyz na okraji zájmu", je název další výstavy, která se otevře ve čtvrtek 7. února 2013 v 16 hodin Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech.Blanokřídlí představují s dosud asi 115 000 známými druhy jeden  z nejpočetnějších hmyzích řádů. Ve skutečnsti se však jedná jen o malý zlomek skutečného druhového bohatství, které zůstává nepoznáno. A přesto zůstává ve srovnání…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech
Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Rokycany
Obec
Rokycany

Fotogalerie k článku

Blanokřídlí a dvoukřídlí aneb "hmyz na okraji zájmu", je název další výstavy, která se otevře ve čtvrtek 7. února 2013 v 16 hodin Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech.

Blanokřídlí představují s dosud asi 115 000 známými druhy jeden  z nejpočetnějších hmyzích řádů. Ve skutečnsti se však jedná jen o malý zlomek skutečného druhového bohatství, které zůstává nepoznáno. A přesto zůstává ve srovnání s některými dalšími hmyzími řády (motýly, brouky) stále poněkud stranou zájmu. Význam blanokřídlého hmyzu není na první pohled tak nápadný, jako význam rostlin či živočichů, ze kterých máme přímý užitek.

Ale to, co využíváme tak samozřejmě a nevědomky, je činnost téměř každého jedince blanokřídlého hmyzu při opylování mnoha kulturních plodin (převážně ovoce a zeleniny). Blanokřídlý hmyz se však nepodílí jen na opylování, ale také na likvidaci, případně regulaci nežádoucích druhů škodících v zemědělství, zahradnictví, lesnictví, ve skleníkových kulturách a uskladněných produktech. Vosy a mravenci mají obrovskou spotřebu hmyzí biomasy pro vývoj svých početných kolonií. Také řada parazitoidních druhů (lumci, lumčíci aj.), likvidujících vajíčka, housenky či jiné larvy žírného hmyzu, je díky těmto vlastnostem využívána i při biologickém boji proti řadě škůdců.

Rovněž význam dvoukřídlých je nezanedbatelný. Ačkoli mnoho druhů patří mezi parazity anebo jsou zemědělsky škodlivé, patří k jedněm z největších opylovačů (např. pestřenky). Dalším velkým přínosem pro ekosystém je, že se dospělci nebo jejich larvy podílí na likvidaci hnijících látek. Některé druhy kladou vajíčka do těl živých housenek a jejich larvy tak redukují jejich počet (likvidují tak i velké množství zemědělských škůdců). Díky své početnosti jsou také významnou složkou potravního řetězce. Proto určitě patří mezi hospodářsky významné a pro člověka užitečné zástupce hmyzu, často však neprávem opomíjené.

Na druhou stranu samice většiny z asi 3000 druhů komárů sají krev teplokrevných živočichů, přitom často přenášejí původce chorob zvířat i lidí, např. malárie, žluté zimnice, horečky dengue či encefalitidy. Další druhy dvoukřídlých přenášejí některé parazitické živočichy nebo původce spavé nemoci, tyfu či salmonely. I mezi blanokřídlým hmyzem nacházíme pro člověka škodlivé druhy. Je však nutné zdůraznit, že pohled na škodlivost a užitečnost druhů je přinejmenším sporný a relativní.

Fotografie druhů známých i těch nenápadnějších

si můžete přijít prohlédnout do 24. března denně mimo pondělí od 8 do12 aod 12,30 do 16 hodin.

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 24. říjen

Dnes má svátek Nina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete