Statistika našeho portálu

  • 92 961 Akcí v kalendáři
  • 5 382 Ubytovacích zařízení
  • 24 177 Míst a památek

Bývalý pivovar cisterciáckého kláštera v Plasích se v sobotu představí veřejnosti

21.12.2013 Plasy

Bývalý plaský pivovar v areálu někdejšího cisterciáckého kláštera v Plasích prošel v minulém roce komplexní památkovou obnovou. Byla mu tak navrácena podoba z doby jako výstavby před více než sto lety. Veřejnosti bude adaptovaný objekt poprvé představen v sobotu 21. 12. 2013. Od 13:00 zde bude možnost prohlídky a od 15:00 na nádvoří pivovaru carillonista Radek Rejšek zahraje předvánoční koncert…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Plzeň-sever
Obec
Plasy

Fotogalerie k článku

Bývalý plaský pivovar v areálu někdejšího cisterciáckého kláštera v Plasích prošel v minulém roce komplexní památkovou obnovou. Byla mu tak navrácena podoba z doby jako výstavby před více než sto lety.

Veřejnosti bude adaptovaný objekt poprvé představen v sobotu 21. 12. 2013. Od 13:00 zde bude možnost prohlídky a od 15:00 na nádvoří pivovaru carillonista Radek Rejšek zahraje předvánoční koncert na 57 zvonů Pražské mobilní zvonohry zvonaře Petra Manouška.

Když se v 60. letech 20. století přestalo pivo v Plasích vařit, byl pivovar s přilehlou sladovnou a bývalým klášterním mlýnem přestavěn na obchodní velkosklad spotřebního družstva Jednota. Chátrající budovy převzalo v roce 2008 do správy Národní technické muzeum, které v hospodářské části bývalého kláštera realizuje projekt nazvaný "Centrum stavitelského dědictví v Plasích".

Stavební práce rozkryly zajímavé situace dokumentující dějiny objektu. Ve varně byl objeven původní keramický obklad stěn z roku 1912, pod podlahami se skrývaly dvě pivovarské studny a soustava historických odvodňovacích kanálů. V mlýnici někdejšího klášterního mlýna byl nalezen barokní krb a pozoruhodné dobové hygienické zařízení – kamenný prevét. Ke zcela mimořádným nálezům patří dvojice parních strojů z počátku 20. století. Tyto mechanismy byly před bezmála padesáti lety zasypány a zabetonovány v jejich původním umístění – v pivovarské strojovně – a takto se dochovaly v téměř kompletním stavu. Stroje budou zakonzervovány a prezentovány v rámci připravovaných expozic.

Expozice zaměřené především na dějiny stavební kultury na našem území budou v objektech instalovány v roce 2014. Bývalá mlýnice a část historické pivovarské kotelny budou využity pro proměnné výstavy. Návštěvníkům zde budou představovány především tradiční stavební technologie a řemeslnické postupy. V jednotlivých objektech bude vytvořeno zázemí pro předvádění a výuku stavebního řemesla a vzniknou tady i zážitkové dílny zaměřené na řadu "hands-on" aktivit, tedy činností, které lze vyzkoušet vlastníma rukama. Návštěvníci tak budou mít možnost vytvořit si vlastní cihlu, otesat kámen, sestavit zmenšeninu skutečného krovu, seznámit se se zpracováním vápna atd.

V areálu bude k dispozici přednáškový sál s příslušným zázemím. V nově adaptovaných prostorech najde své místo i plaská městská knihovna, která bude čtenářům zpřístupňovat také tituly odborné knihovny CSD zaměřené na historické stavitelství.

Těšíme se na vás!

 

 

Mapa

Další akce v okolí

Den ve vzduchu - Letiště Plasy

25.04.2020 - 26.04.2020
Plasy

Největší letecká show na západě ČR.

Velikonoce a křepelčí hody - Újezd …

11.04.2020 - 11.04.2020
Zámecký statek Újezd…

Oslavy jara, zábava, tanec, zpěv, mláďata, kraslice, pomlázka... Velikonoční oslavy jara na Zámeckém statku Újezd nade…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Karanténa.

Kategorie

neděle 29. březen

Dnes má svátek Taťána

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete