Statistika našeho portálu

  • 91 106 Akcí v kalendáři
  • 5 382 Ubytovacích zařízení
  • 24 176 Míst a památek

Čakan múzou proměněný – hudba 1. poloviny 19. století pro čakan a kytaru - Praha

18.10.2019 Praha

Přijďte se seznámit s unikátním hudebním nástrojem – čakanem.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Národopisné muzeum Národního muzea
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Čakan, polozapomenutý to druh zobcové flétny a nástroj našeho regionu, se od svého uvedení na koncertní pódia v Budapešti roku 1807 těšil velké popularitě po dobu asi padesáti let. Pro oblíbenou kombinaci s kytarou vznikla celá řada skladeb a posluchači budou mít příležitost setkat se i s originální kytarou asi z roku 1814 a tzv. terckytarou. Na programu je skladba Leopolda de Blumenthala z archivu Moravského zemského muzea v Brně, dále práce nejvýznamnějšího autora čakanové hudby Johanna Ernsta Krähmera, kytaristy Franze Bathioliho a dalších komponistů.

V Národopisném muzeu Národního muzea se sídlem v Letohrádku Kinských neboli Musaionu, pocházejícím rovněž z tohoto období, ve kterém sídlí nejen sbírky lidové kultury, ale právě také múzy, si tak posluchači budou moci poslechnout výsledek proměny čakanu ze zbraně a pracovního nástroje přes vycházkovou hůl v hudební nástroj.

Po odborné přednášce v 17.00 h bude následovat od 18.00 h koncert Ivy Lokajíčkové (čakan), kterou doprovodí Jan Tuláček (dobové kytary).

Iva Lokajíčková získala stipendium na londýnské Royal College of Music, kde studovala zobcovou flétnu a barokní hoboj. Sólově či v rámci svého londýnského souboru Tre fontane, dua s Michaelou Ambrosi či ve spolupráci s Alenou Hönigovou a dalšími umělci interpretuje hudbu různých období od rané gotiky po raný romantismus a také 20. a 21. století. Vyučuje na Mezinárodní konzervatoři Praha.

Jan Tuláček roku 2006 absolvoval HAMU péčí prof. Milana Zelenky. Věnuje se interpertaci sólové a komorní hudby období raného romantismu na historické nástroje (Ensemble Consolazione). Jeho hra je zachycena na několika kompaktních discích a nahrávkách pro Českou televizi a Český rozhlas. Pokud zrovna nehraje, staví kytary.

Vstupné: 100 Kč

Další akce v okolí

Severský filmový podzim - Kino Luce…

14.11.2019 - 19.11.2019
Kino Lucerna

Severský filmový klub slaví malé výročí, již podesáté pořádá tradiční přehlídku kinematografie severských a pobaltských…

e-SALON 2019 - Praha

14.11.2019 - 17.11.2019
Praha

Po úspěšné loňské premiéře veletrhu čisté mobility e-SALON čeká na návštěvníky na výstavišti PVA EXPO PRAHA Letňany…

Fashion Arena Prague Outlet slaví 1…

15.11.2019 - 17.11.2019
Praha

Hudební vystoupení, módní přehlídky, speciální nabídky prémiových značek a atraktivní slevové akce čekají na…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 17. listopad

Dnes má svátek Mahulena

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete