Statistika našeho portálu

  • 84 794 Akcí v kalendáři
  • 5 368 Ubytovacích zařízení
  • 24 149 Míst a památek

Československý beat-festival Starci na chmelnici - Praha

17.12.2018 Lucerna

Žižkovský Junior klub na Chmelnici byl v osmdesátých letech velice proslulý. Vystupovaly tam kapely na hranici zákazu, a proto jsme se rozhodli druhý ze dvou letošních koncertů Československého beat-festivalu věnovat právě vzpomínce na tento legendární klub. 17. prosince od 18:00 tak uvedeme pětici skupin, které jsou s tímto klubem spjaty.Nejprve zahraje dívčí punková skupina Dybbuk, která byla…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Lucerna
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Žižkovský Junior klub na Chmelnici byl v osmdesátých letech velice proslulý. Vystupovaly tam kapely na hranici zákazu, a proto jsme se rozhodli druhý ze dvou letošních koncertů Československého beat-festivalu věnovat právě vzpomínce na tento legendární klub. 17. prosince od 18:00 tak uvedeme pětici skupin, které jsou s tímto klubem spjaty.

Nejprve zahraje dívčí punková skupina Dybbuk, která byla založena v roce 1981 pod názvem Plyn. O tři roky později dostává jméno Dybbuk a po svém rozpad v roce 1987 dvě členky skupiny (Marka Míková s Pavlou Slabou) založily skupinu Zuby nehty. Skupina se občas k názvu Dybbuk - jako v našem případě - vrací.

Skupina Garage byla založena na prahu osmdesátých let (1979). I ona je úzce spjata s Junior klubem Na Chmelnici, ačkoliv v něm směla hrát jen jednou měsíčně. V roce 1993 se Garáž po velkých neshodách rozešla se zakladatelem a manažerem Ivo Pospíšilem. Zbytek původní Garáže se přejmenoval na Garage a Tony Ducháček.

Třetí skupinou, kterou v Lucerně uslyšíte, je skupina spjatá se Slávkem Jandou a jmenuje se Abraxas. Tato skupina byla v osmdesátých letech poměrně aktivní, dokonce vydávala desky. Po sametové revoluci se ale poněkud vytratila ze scény. Slávek Janda začal spolupracovat s Janou Koubkovou ve skupině Panta rhei a zároveň začala vznikat i formace Yandim Band. Až v roce 1994 se skupina rozhodla obnovit svoji činnost. A tak Slávek Janda bude moci důstojně oslavit padesát let své činnosti.

Čtvrtá skupina, kterou jsme do Lucerny pozvali, v Junior klubu Na Chmelnici sice nikdy nevystupovala, ale měla. Dokonce byla na plakátech, ale její vystoupení bylo na poslední chvíli zakázáno. Není divu, protože jde o legendární skupinu The Plastic People of the Universe (Josef Janíček, Vratislav Brabenec, Jaroslav Kvasnička, Johnny Judl jr., David Babka). The Plastic People of the Universe měli první koncert 2. února 1969. Od léta 1969 do jara 1970 působili profesionálně, do konce roku 1973 mohli veřejně hrát už jen zřídka a za narůstajícího zájmu policie, později vystupovali výhradně na soukromých akcích undergroundové komunity, například na festivalech druhé kultury v Postupicích (září 1974) a v Bojanovicích (únor 1976). V březnu 1976 byli všichni členové uvězněni a obviněni z výtržnictví. Umělecký vedoucí souboru Ivan Martin Jirous a saxofonista Vratislav Brabenec dostali v září 1976 nepodmíněné tresty, ostatní hudebníci byli z vazby postupně propuštěni bez soudu. Proces proti undergroundu měl velký ohlas mezi nekonformními českými intelektuály a významně přispěl ke vzniku Charty 77. Skupina potom odehrála už jen pět důkladně utajovaných koncertů. V zahraničí Plastikům vyšla alba Egon Bondy’s Happy Hearts Club Banned (natočeno 1974, vydáno 1978), Passion Play (1978, 1980), Leading Horses (1981, 1983) a Midnight Mouse (1985, 1987). Na jaře 1988 se soubor rozešel, činnost obnovil až roku 1997. Plastic People se stali nejdůležitějšími představiteli českého hudebního undergroundu a také nejznámější českou rockovou skupinou v zahraničí.

Závěr koncertu bude patřit skupině Jasná páka, kteráí vznikla v roce 1981 kolem kytaristy a písničkáře Michala Ambrože a tehdejšího frontmana, akademického malíře Vladimíra "Dády" Albrechta. Když vyšel pověstný článek "Nová vlna se starým obsahem" v Tribuně, tak se skupina ocitla na černé listině. A to znamenalo zákaz činnosti. V té době se to řešili buď cestou do undergroundu a příležitostné hraní po klubech, kde to ještě šlo anebo jít jinou cestou. Michal Ambrož se rozhodl pro druhé řešení a založil skupinu Hudba Praha. V roce 2008 se Jasná Páka opět oddělila od Hudby Praha a v pozměněné sestavě hraje dodnes. A tak si v Lucerně budeme moci poslechnout legendární písně jako je Majolenka, Špinavý záda, Pal vocuď a další.

Další akce v okolí

Kocour v botách - Divadlo Broadway …

02.12.2018 - 16.12.2018
Divadlo Broadway

Nová muzikálová pohádka pro děti!70 minut bez přestávky.Autoři:Jan NeckářPetra Parvoničová Rupert Dubský Eduard…

Denis Matsuev. Praha 2018

10.12.2018 - 10.12.2018
Praha

Denis Matsuev – klavírní mág s "Ruskou duší”Evropské turné 2018Denis Matsuev "do třetice”: Po úspěšných…

Rybovka na Pragovce - Praha

11.12.2018 - 11.12.2018
Kolbenova 923/34a, 190…

„Hej mistře“ – Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby Sbor, orchestr a sólisté Gaudium Pragense, dirigent Lukáš Hurník

St. Petersburg Festival Ballet v Pr…

11.12.2018 - 12.12.2018
Divadlo HYBERNIA

St. Petersburg Festival Ballet – Skvělé a velkolepé umělecké těleso, disponující vším, co lze nazvat ruskou školou…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 10. prosinec

Dnes má svátek Julie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Nejlevnější cestovní pojištění do zahraničí najdete a do 2 minut sjednáte až s 50% slevou na srovnávači cestovního pojištění Srovnejto.cz

Vaše cestovní pojištění od ePojisteni.cz může trvat pár dní, ale i celý rok.

Na Atlase Česka dále najdete