Statistika našeho portálu

  • 96 778 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 198 Míst a památek

Den otevřených dveří - Karolinum Praha

06.04.2013 - 07.04.2013 Praha

Po pěti letech se znovu otevřou prostory historického sídla Univerzity Karlovy – Karolina. Den otevřených dveří se bude konat v sobotu 6. a v neděli 7. dubna 2013 při příležitosti 665. výročí založení první vysoké školy ve střední Evropě. Otevřeno bude vždy od 10 do 16 hodin.Den otevřených dveří nemá na Univerzitě Karlově dlouhou tradici, akademická půda se veřejnosti otevřela v takové míře…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Praha Karolinum - historické sídlo Univerzity Karlovy
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Po pěti letech se znovu otevřou prostory historického sídla Univerzity Karlovy – Karolina. Den otevřených dveří se bude konat v sobotu 6. a v neděli 7. dubna 2013 při příležitosti 665. výročí založení první vysoké školy ve střední Evropě. Otevřeno bude vždy od 10 do 16 hodin.

Den otevřených dveří nemá na Univerzitě Karlově dlouhou tradici, akademická půda se veřejnosti otevřela v takové míře teprve po listopadu 1989, v dubnu 1995, těsně před zahájením rekonstrukce, a v dalších letech pak ještě čtyřikrát.

Vstup pro návštěvníky bude ze Železné ulice číslo 9, východ pak na Ovocném trhu číslo 3. Široká veřejnost si bude moci prohlédnout rekonstruované prostory historického komplexu Karolina, naší unikátní národní památky, řazené právem hned za komplex Pražského hradu.

Touto akcí chce UK vyhovět velkému zájmu návštěvníků – při posledním Dni otevřených dveří si Karolinum přišlo prohlédnout přes 5 tisíc lidí. Sídlo naší nejstarší univerzity se opět představí v celé své kráse včetně reprezentačních a zasedacích místností – jako je např. tzv. mázhaus, Císařský sál, Vlastenecký sál a samozřejmě Velká aula, kde se v průběhu akademického roku odehrává celá řada významných akademických ceremoniálů (promoce, imatrikulace, udílení čestných doktorátů aj.). Jedním z největších lákadel prohlídky bude bezesporu vystavení univerzitních insignií – žezla rektora a jednotlivých fakult. Dále se návštěvníci podívají do sklepení z románsko-gotické doby, kde mohou mimo jiné obdivovat např. unikátní románskou studnu z předuniverzitního období – jednu z nejstarších v Praze. Ve sklepních prostorách je také instalována expozice připomínající základní mezníky dějin UK. Přibližuje prostředí pražského obecného učení, výuku a stavební vývoj nejstarší z dochovaných budov univerzity – Karolina. Krásu unikátní architektury z téměř všech stavebních slohů umocňuje také rozsáhlá obrazová galerie – kromě obrazů barokních se zachovala i portrétní galerie rektorů Univerzity Karlovy.

Trasa celým komplexem bude po celý den volně průchozí a pracovníci Ústavu dějin UK a archivu UK budou připraveni odpovídat návštěvníkům na veškeré dotazy. Vzhledem k organizační nutnosti vpouštět návštěvníky do objektu Karolina po menších skupinkách, bude prohlídka ještě umožněna těm zájemcům, kteří budou v 16 hodin stát v případné frontě u vstupu.

Občané s TZP mají přednostní vstup – část trasy je bezbariérová.

Další akce v okolí

Vernisáž výstavy Díra ve stázi / Bl…

20.01.2022 - 20.01.2022
Pragovka Gallery Entry,…

Pragovka Gallery a The White Room Vás srdečně zvou na první letošní vernisáž, která proběhne ve čtvrtek 20. 1. 2022 od…

Komentovaná prohlídka výstavy multi…

01.02.2022 - 01.02.2022
Smetanovo nábř. 334/4,…

1.2.proběhne komentovaná prohlídka výstavy Mezi dobrem a zlem, kterou najdete ve SmetanaQ Gallery, kde se česká…

Online: Psychologie výslechu - celá…

26.01.2022 - 26.01.2022
Online

Nazřete s námi pod masku zločinu v online přednášce, která zaujme každého fanouška krimi!

Kam na bramboráky XXL? Přeci do Bra…

19.01.2022 - 25.01.2022
Vinohradský Parlament

Vošouch, cmunda, krompelák, erteplák, smraska, nebo prostě bramborák? Ať už nazýváme oblíbené bramborové placky…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 20. leden

Dnes má svátek Ilona

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete