Statistika našeho portálu

  • 86 153 Akcí v kalendáři
  • 5 370 Ubytovacích zařízení
  • 24 154 Míst a památek

Den židovských památek - Praha

13.08.2018 různé místa ČR

Synagogy, hřbitovy a jiné židovské památky na našem území za sebou mají poměrně krutou minulost. Vybudovány byly s těmi nejlepšími úmysly. Péče o ně byla na programu každého dne. Několik desetiletí nepříznivých režimů ale dokázalo své. Mnohé z nich se ale podařilo zachránit a po náročných rekonstrukcích a opravách jsou opět přístupné veřejnosti. Na padesát takových otevře své dveře návštěvníkům v…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
různé místa ČR
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Synagogy, hřbitovy a jiné židovské památky na našem území za sebou mají poměrně krutou minulost. Vybudovány byly s těmi nejlepšími úmysly. Péče o ně byla na programu každého dne. Několik desetiletí nepříznivých režimů ale dokázalo své. Mnohé z nich se ale podařilo zachránit a po náročných rekonstrukcích a opravách jsou opět přístupné veřejnosti. Na padesát takových otevře své dveře návštěvníkům v Den židovských památek. Letošní ročník připadá na neděli 13. srpna.

Na území dnešní České republiky bylo ještě na začátku minulého století nespočet židovských památek. Ve většině menších měst byla synagoga, hřbitov nebo rovnou celá židovská čtvrť. Ničivé drancování v období německé okupace mnoho z nich zničilo. Jiné padly během posledních válečných bojů. A ty, které se zachránily, tvrdě zkoušel režim komunistický. Podobně jako u většiny církevních památek. I tady se ze svatostánků staly sklady obilí, kanceláře, anebo stáje. Na 150 synagog bylo zbouráno. Až polistopadové změny roku 1989 mohly znamenat více optimismu. Po téměř třiceti letech a náročné práci se velká řada pamětihodností vrací do své původní podoby. Stále je to ale jen zlomek. Většina z nich je v troskách a naděje na jejich záchranu už není ani mizivá. V dnešní době je v Česku 200 synagog a 370 hřbitovů. Přes padesát z nich se otevře návštěvníkům 13. srpna. Do Dne židovských památek se zapojily kraje v Čechách, na Moravě i ve Slezsku.

Další akce v okolí

Světlo a život - Praha

06.01.2019 - 24.02.2019
Nová budova Národního…

Sluneční záření má jako stavební kámen života na Zemi klíčovou roli v evoluci a rozmanitosti organismů. Výstava…

Světlo a život - Praha

06.01.2019 - 24.02.2019
Nová budova Národního…

Sluneční záření má jako stavební kámen života na Zemi klíčovou roli v evoluci a rozmanitosti organismů. Výstava…

Obrazy Kamila Lhotáka na Pražském h…

08.01.2019 - 28.02.2019
Hrad II. nádvoří 198,…

Od 8. ledna do 28. února 2019 jsou v Obrazárně Pražského hradu na II. nádvoří vystaveny dva obrazy Kamila Lhotáka,…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete