Statistika našeho portálu

  • 88 576 Akcí v kalendáři
  • 5 378 Ubytovacích zařízení
  • 24 162 Míst a památek

Den židovských památek - Praha

13.08.2018 různé místa ČR

Synagogy, hřbitovy a jiné židovské památky na našem území za sebou mají poměrně krutou minulost. Vybudovány byly s těmi nejlepšími úmysly. Péče o ně byla na programu každého dne. Několik desetiletí nepříznivých režimů ale dokázalo své. Mnohé z nich se ale podařilo zachránit a po náročných rekonstrukcích a opravách jsou opět přístupné veřejnosti. Na padesát takových otevře své dveře návštěvníkům v…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
různé místa ČR
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Synagogy, hřbitovy a jiné židovské památky na našem území za sebou mají poměrně krutou minulost. Vybudovány byly s těmi nejlepšími úmysly. Péče o ně byla na programu každého dne. Několik desetiletí nepříznivých režimů ale dokázalo své. Mnohé z nich se ale podařilo zachránit a po náročných rekonstrukcích a opravách jsou opět přístupné veřejnosti. Na padesát takových otevře své dveře návštěvníkům v Den židovských památek. Letošní ročník připadá na neděli 13. srpna.

Na území dnešní České republiky bylo ještě na začátku minulého století nespočet židovských památek. Ve většině menších měst byla synagoga, hřbitov nebo rovnou celá židovská čtvrť. Ničivé drancování v období německé okupace mnoho z nich zničilo. Jiné padly během posledních válečných bojů. A ty, které se zachránily, tvrdě zkoušel režim komunistický. Podobně jako u většiny církevních památek. I tady se ze svatostánků staly sklady obilí, kanceláře, anebo stáje. Na 150 synagog bylo zbouráno. Až polistopadové změny roku 1989 mohly znamenat více optimismu. Po téměř třiceti letech a náročné práci se velká řada pamětihodností vrací do své původní podoby. Stále je to ale jen zlomek. Většina z nich je v troskách a naděje na jejich záchranu už není ani mizivá. V dnešní době je v Česku 200 synagog a 370 hřbitovů. Přes padesát z nich se otevře návštěvníkům 13. srpna. Do Dne židovských památek se zapojily kraje v Čechách, na Moravě i ve Slezsku.

Další akce v okolí

Hry bez hranic - Praha

25.06.2019 - 28.06.2019
Malešice

Pozor, na konci června to bude v Praze klouzat. Kromě mokré jízdy na obří skluzavce "JJ" dlouhé téměř 100 m se můžete…

Jazz klub Tvrz: Libor Šmoldas Organ…

27.06.2019 - 27.06.2019
Praha

Libor Šmoldas Organ Trio. 27.6.2019 od 19.00 hodin

Prvý! dětský festival - Praha

28.06.2019 - 30.06.2019
Holešovice

Prvý! dětský festival je akce zaměřená na děti i hravé dospělé. Na více než 7500 metrech čtverečních si za jedno…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Soutěž s Atlasem Česka

Soutěžte s námi o luxusní ubytování v hodnotě 15.000 Kč pro dvě osoby na tři noci s plnou penzí a welness programem v překrásném rodinném Penzionu Dvorce v jižních Čechách.

Více na stránce Soutěž.

Kategorie

čtvrtek 27. červen

Dnes má svátek Ladislav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete