Statistika našeho portálu

  • 96 291 Akcí v kalendáři
  • 5 389 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Do Galerie Belveder za Hurvínkem a Ferdou Mravencem - Jablonec nad Nisou

25.01.2013 - 03.05.2013 Jablonec nad Nisou

Do Galerie Belveder za Hurvínkem a Ferdou MravencemVernisáž 24. ledna 2013 v 17 hodin.Srdečně zveme do Galerie Belveder na vernisáž výstavy loutek, jejímž  největším lákadlem budou jistě postavičky Spejbla a Hurvínka, které pro legendární divadlo Josefa Skupy vytvořil loutkář a řezbář Augustin Nosek.  Výstava zapůjčená z chebského muzea seznámí návštěvníky s historií loutkového divadla v Čechách…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
GALERIE BELVEDER Mlýnská 27, Jablonec nad Nisou
Oblast
Severovýchod
Kraj
Liberecký kraj
Okres
Jablonec nad Nisou
Obec
Jablonec nad Nisou

Fotogalerie k článku

Do Galerie Belveder za Hurvínkem a Ferdou Mravencem

Vernisáž 24. ledna 2013 v 17 hodin.

Srdečně zveme do Galerie Belveder na vernisáž výstavy loutek, jejímž  největším lákadlem budou jistě postavičky Spejbla a Hurvínka, které pro legendární divadlo Josefa Skupy vytvořil loutkář a řezbář Augustin Nosek.  Výstava zapůjčená z chebského muzea seznámí návštěvníky s historií loutkového divadla v Čechách od 18. století až po současnost.

Součástí vernisáže bude loutkové představení Šlaposlav a Balzamína aneb drama ze života českych cyklistek.

Na výstavě budou k vidění ale také třeba loutky Jaroslava Krále, které si zahrály i v televizi – například v seriálu Broučci nebo Ferda Mravenec. Současné loutkářství zastupuje mimo jiné postava Pierota od  známé  výtvarnice a autorky animovaného večerníčku Chaloupka na vršku Šárky Váchové.

Zvláštní místo v historii loutkového divadla zaujímala v minulosti bezesporu tzv. rodinná loutková divadla, jejichž popularita dosáhla vrcholu v období první republiky. Stolní loutkové divadlo, sestávající z mnoha loutek, dekorací a dalších rekvizit, nesmělo chybět v žádné rodině. Loutkářské firmy v té době produkovaly loutky vysoké umělecké kvality, často ve spolupráci s předními českými výtvarníky. Na počátku stály tzv. alšovky, velmi oblíbené loutky inspirované obrázky Mikoláše Alše a poprvé vyrobené v roce 1912. Na výstavě si návštěvníci  budou moci prohlédnout rodinné loutkové divadlo vyrobené proslulou firmou.

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 27. říjen

Dnes má svátek Šarlota / Zoe

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete