Statistika našeho portálu

  • 99 554 Akcí v kalendáři
  • 5 394 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Do Galerie Deset se v říjnu vejde celá Praha 10

08.10.2013 - 24.10.2013 Praha

Od 8. do 24. října 2013 je v Galerii Deset přístupná výstava, která umožňuje vidět naší městskou část z různých úhlů pohledu: historické pohlednice, fotografie sportovního a zábavního parku Eden, život a dílo bratří Čapků, osobnosti Prahy 10, vzpomínky pamětníků zpracované žáky místních základních škol a mnoho dalšího.Galerie Deset má několik sálů a každý přináší jiný pohled na Prahu 10. V prvním…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Od 8. do 24. října 2013 je v Galerii Deset přístupná výstava, která umožňuje vidět naší městskou část z různých úhlů pohledu: historické pohlednice, fotografie sportovního a zábavního parku Eden, život a dílo bratří Čapků, osobnosti Prahy 10, vzpomínky pamětníků zpracované žáky místních základních škol a mnoho dalšího.

Galerie Deset má několik sálů a každý přináší jiný pohled na Prahu 10. V prvním sále jsou na fotografiích představeni lidé, kteří v této části hlavního města žijí nebo pracují. Další neméně zajímavou expozicí jsou pohlednice, které přiblíží návštěvníkům Prahu 10. Nechybějí historické pohlednice zachycující zajímavá místa z Vršovic (např. Rangherku, kostel sv. Mikuláše nebo bývalé kasárny), ale jsou zde také pohledy ze Strašnic, Vinohrad, Malešic a Záběhlic.

Jeden sál je vyhrazen sportovnímu a zábavnímu parku Eden, který od roku 1922 lákal davy lidí do Vršovic. Pražané si nenechali ujít řadu atrakcí, mezi něž patřila unikátní pětikilometrová horská dráha, vodní laguny, začarovaný zámek nebo dokonce černošská vesnice. Z někdejšího centra pražské zábavy dnes zbyl jen název místa Eden, který nese sportovní areál Slavie Praha. Slávu tohoto místa připomínají i některé písničky -  "Ó v Edenu", nebo "Já mám ráda políra", kterou proslavila Ljuba Hermanová.

Výstava Bratři Čapkové přiblíží velikány naší historie – jednoho z našich největších spisovatelů Karla a jeho bratra malíře Josefa. Ti se v roce 1925 přestěhovali do nové dvojvily se zahradou v Úzké ulici (dnes se ulice jmenuje Bratří Čapků a nachází se v Praze 10 – Vinohradech). Ve vile se konala pravidelná páteční setkání, která vešla ve známost jako společnost "pátečníků". Do této skupiny např. patřili: F. Langer, J. Kopta, K. Poláček, V. Vančura, F. Kubka, F. Peroutka, A. Laurin, J. Šusta, T. G. Masaryk a další. 23. září tohoto roku odsouhlasili zastupitelé Prahy 10 napříč politickým spektrem koupi této vinohradské vily Karla Čapka.

Poslední částí výstavy je expozice "Příběhy našich sousedů", která je prezentací žákovského projektu, na němž spolupracovala městská část Praha 10 s občanským sdružením Post Bellum. Cílem projektu je umožnit žákům získat osobní pohled na fenomény moderních dějin, a zároveň napomoci ke zmapování historie naší městské části. Projekt "Příběhy našich sousedů" je založen na rozhovorech s pamětníky pohnutých událostí 20. století, doplněné o pátrání v archivech a dalších zdrojích. Rozhovory s pamětníky, které byly zaznamenávány pomocí audio techniky, budou následně prezentovány na portálu Paměť národa. Ve spolupráci s Českým rozhlasem získali žáci možnost vyzkoušet si práci rozhlasových reportérů i moderátorů a vytvořit si svůj vlastní krátký dokument.

Do projektu se zapojilo patnáct dětských týmů z jedenácti škol, které pod vedením svých pedagogů zpracovaly příběhy osobností majících vztah k Praze 10. Galerie zpracovaných příběhů je pestrá, o životě v koncentračních táborech vyprávěl např. herec Jan Skopeček nebo Eva Roubíčková, o bojích na západní frontě paní Zdena Ehrmannová, o zážitky z Pražského povstání se podělili mezi jinými paní Málková nebo pan Štícha. Nechybí ani příběhy z období komunismu – o věznění v padesátých letech mluvil Vojtěch Janoušek a o době disentu poslední mluvčí Charty 77 Věra Roubalová.

Výstava je doplněna fotografiemi ze soutěže Strom roku a Kronikou MČ Praha 10 za rok 2012. Kronika městské části Praha 10 se začala psát v roce 2004. Tehdy se představitelé radnice rozhodli, že se bude psát kronika na základě platného zákona č. 80 z roku 1920, podle kterého má každá politická obec vést pamětní knihu obecní.

Kronika se píše vždy průběžně za jednotlivý rok. Dnes jsou již hotové roky 2004 až 2012. Ty se tisknou v šesti exemplářích a navíc se všechny sepsané kroniky dají dohledat na stránkách úřadu Prahy 10 www.praha10.cz. Pod odkazem "Akce a projekty" se vybere odkaz "Kronika městské části Praha 10". Po "kliknutí" na tento odkaz se již objeví jednotlivé kroniky a záleží jen na návštěvníkovi těchto stránek, který rok si bude chtít stáhnout a následně prohlédnout.

Kronika obsahuje samozřejmě text, který je členěn podle jednotlivých kapitol, ale obsahuje i fotografie, které text oživují.

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Další akce v okolí

Vynášení Morany aneb Vítání jara

26.03.2023 - 26.03.2023
Stanice techniků DDM…

Přijďte se k nám do Stejšnu rozloučit se zimou a přivítat jaro. Čekají na vás rukodělné workshopy, občerstvení a bohatý…

Velký strahovský stadion pohledem d…

01.04.2023 - 01.04.2023
Velký strahovský stadion

Speciální komentovaná prohlídka Velkého strahovského stadionu s pracovními listy pro děti.

Mezinárodní propagační výstava Kočk…

01.04.2023 - 02.04.2023
Blažimská 1781/4, Praha…

Propagační výstava koček je určena pro všechny milovníky koček, kteří si chtějí kočky nejen prohlédnout, ale i…

Velký strahovský stadion pohledem d…

22.04.2023 - 22.04.2023
Velký strahovský stadion

Speciální komentovaná prohlídka Velkého strahovského stadionu s pracovními listy pro děti.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 22. březen

Dnes má svátek Leona

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete