Statistika našeho portálu

  • 88 487 Akcí v kalendáři
  • 5 377 Ubytovacích zařízení
  • 24 162 Míst a památek

Dvořákova Praha

07.09.2018 - 21.09.2018 Anežský klášter U Milosrdných a Rudolfinum Alšovo nábř. 12, 110 00 Praha 1

11. ročník festivalu, který vzdává hold českému géniovi Antonínu Dvořákovi. Mezi 7. a 21. zářím 2018 uvítá špičkové sólisty, dirigenty, mezinárodně uznávané orchestry i komorní soubory. Těšte se na defilé toho nejkvalitnějšího, co soudobá klasická hudba nabízí.Základní programovou linii vzdávající hold světovému skladateli představuje tradičně řada Dvořák Collection. Ta letos završí dvouletý…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Anežský klášter U Milosrdných a Rudolfinum Alšovo nábř. 12, 110 00 Praha 1
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

11. ročník festivalu, který vzdává hold českému géniovi Antonínu Dvořákovi. Mezi 7. a 21. zářím 2018 uvítá špičkové sólisty, dirigenty, mezinárodně uznávané orchestry i komorní soubory. Těšte se na defilé toho nejkvalitnějšího, co soudobá klasická hudba nabízí.


Základní programovou linii vzdávající hold světovému skladateli představuje tradičně řada Dvořák Collection. Ta letos završí dvouletý cyklus, ve kterém představuje všechna Dvořákova díla pro sbor a orchestr – oratoria, kantáty a mše. Úvod festivalu bude patřit kantátě Svatební košile na slova Karla Jaromíra Erbena v podání České filharmonie pod vedením Jakuba Hrůši, Českého filharmonického sboru Brno a sólistů. Zcela mimořádnou událostí bude monumentální oratorium Svatá Ludmila, jehož provedením v původní kompletní verzi festival uctí sté výročí vzniku Československé republiky. Zazní v nastudování České filharmonie v čele s Jakubem Hrůšou a Pražského filharmonického sboru. Koncert bude živě přenášen na náměstí Jana Palacha, kde se k němu přidají četné česko-slovenské sbory. Významnou položkou v programu je také Lužanská mše, kterou v málo prováděné Dvořákově verzi pro varhany a smyčce určené právě pro Rudolfinum nastuduje na objednávku festivalu dirigent a varhaník Stephen Cleobury s českými sólisty a britským Orchestra of the Age of Enlightenment a anglickým sborem King's College Choir. Vedle těchto rozsáhlých a impozantních děl zazní i další mistrovy opusy, spojující majestát lidského hlasu se sílou orchestrálního zvuku. Uslyšíme tak velmi zřídka uváděnou kantátu Americký prapor, Žalm 149 i Slavnostní zpěv. Sólových pěveckých partů se při Dvořákových kantátách, oratoriích a mši ujme elitní sestava českých a slovenských sólistů, mezi nimiž najdeme například sopranistky Kateřinu Kněžíkovou a Pavlu Vykopalovou, mezzosopranistky Markétu Cukrovou a Alenu Kropáčkovou, tenoristy Richarda Samka, Ondřeje Koplíka a Aleše Voráčka, barytonistu Romana Hozu a basisty Jozefa Benciho a Svatopluka Sema.

Během dalšího programu v celkem pěti tematických řadách, které vytváří pevnou a pružnou páteř festivalové dramaturgie, zazní díla mnoha dalších velikánů několika staletí od Wolfganga Amadea Mozarta přes Johannese Brahmse, Claude Debussyho až po Leonarda Bernsteina. Jeho nedožité sté narozeniny připomenou hned dva velcí sólisté: vyhledávaná nizozemská houslistka Janine Jansen, která vystoupí s předním rakouským orchestrem Camerata Salzburg, a klavírista Krystian Zimerman, kterého doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu v čele s novým šéfdirigentem Alexanderem Liebreichem. Mezi očekávané události festivalu bude patřit také koncert fenomenálního ruského klavíristy s pověstí geniálního dítěte Jevgenije Kissina a recitál původem ukrajinské klavíristky Valentiny Lisitsy.

Kurátorského žezla komorní řady se poprvé ujímá dáma, izraelská klarinetistka Sharon Kam. V pěti večerech se představí s vynikajícími komorními hráči a sólisty. Jako sólistka stane před slavným Academy of St Martin in the Fields, aby přednesla slavný Mozartův klarinetový koncert. Zazní také klarinetové kvintety Wolfganga Amadea Mozarta, Maxe Regera a Johannese Brahmse, díla s typickým souzvukem klarinetu, violy a klavíru či špičková kvartetní díla tří různých období v podání věhlasného londýnského Belcea Quartetu. K výběru svých výtečných uměleckých partnerů, mezi nimiž najdeme také nizozemskou houslistku Isabelle van Keulen, kurátorčina bratra a respektovaného violistu Ori Kama nebo našeho Josefa Špačka, Sharon Kam uvedla: "Do Prahy přivezu své hudební jádro, lidi, se kterými hraji nejdéle a nejraději. Je mnoho způsobů, jak na to. Můžete mít nějakou ústřední myšlenku, téma... Já se ale rozhodla, že chci do Prahy vzít to nejlepší z mého vlastního komorního života."

Na pozvání festivalu do Prahy zavítá hned několik předních světových orchestrů. O slavnostní vyvrcholení Dvořákovy Prahy se postará Staatskapelle Dresden s dirigentem Manfredem Honeckem a mezzosopranistkou Bernardou Fink, specialistkou na Dvořákovu písňovou tvorbu, v jejímž podání uslyšíme Dvořákovy Biblické písně. Koncertní večery budou patřit také věhlasným britským orchestrům Academy of St Martin in the Fields a Orchestra of the Age of Enlightenment nebo rakouskému ansámblu Camerata Salzburg.

Debut na hlavním festivalovém pódiu ve Dvořákově síni Rudolfina letos čeká jihokorejskou houslistku Bomsori Kim a českého klavíristu mladé generace Lukáše Klánského. Festival tím pokračuje v představování úspěšných mladých interpretů, kteří se pomalu prosazují v mezinárodní konkurenci a sbírají ocenění v mezinárodních soutěžích.

Poslední prázdninová neděle 2. září bude patřit dalšímu putování Po stopách Antonína Dvořáka. To letošní sleduje Dvořákovu pražskou stopu: dá nahlédnout do běžně nepřístupných míst, zaznít autentické hudbě a umožní setkání tváří v tvář s klíčovými postavami Dvořákovy doby. To vše opět s erudovaným a poutavým výkladem festivalového muzikologa, dr. Davida Beveridge. Tentýž den bude rovněž věnován Rodinnému dni, který se poprvé uskuteční v nádherných vnitřních i vnějších prostorách Anežského kláštera. Den plný her, workshopů a hudby vyvrcholí podvečerními koncerty v prostorách Anežského kláštera. Rodinný den tak nabídne originální rozloučení s prázdninami.

Hlavním dějištěm festivalu je pražské Rudolfinum, speciální koncerty se pak konají v Anežském klášteře.

Další akce v okolí

Garbage (US) v Praze

24.06.2019 - 24.06.2019
Křižíkova fontána

Zveme Vás na letní koncert kapely Garbage v Křižíkově fontáně!

Festival KoresponDance 201 - Praha

25.06.2019 - 25.06.2019
Invalidovna

V polovině července otevře zámek Žďár své brány mezinárodnímu festivalu současného tance, pohybového divadla a nového…

Letní kino Yellow Cinema - Po čem m…

25.06.2019 - 25.06.2019
Praha

LETNÍ KINO Zažluťte si v kalendáři úterní a sobotní večery pro filmové delikatesy v letňáku ve Žlutých lázních. Žádná…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Soutěž s Atlasem Česka

Soutěžte s námi o luxusní ubytování v hodnotě 15.000 Kč pro dvě osoby na tři noci s plnou penzí a welness programem v překrásném rodinném Penzionu Dvorce v jižních Čechách.

Více na stránce Soutěž.

Kategorie

pondělí 24. červen

Dnes má svátek Jan

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete