Statistika našeho portálu

  • 88 302 Akcí v kalendáři
  • 5 377 Ubytovacích zařízení
  • 24 162 Míst a památek

Festival Re:Publika - závěrečný víkend - Brno

15.06.2018 - 17.06.2018 Brno

Festival RE:PUBLIKA míří do finále. Tento víkend bude poslední a navíc randící! Na své si přijdou ti, kteří partnera mají, i ti, kteří jej teprve hledají. Na Festivalové stage vystoupí například kapela Buty nebo Anna K. a Michal Hrůza, naposledy se otevřou expozice, věž výstaviště rozzáří světelná show a zazní Má vlast zblízka a nahlas. S festivalem skončí také cenově zvýhodněné vstupné na…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Festival RE:PUBLIKA míří do finále. Tento víkend bude poslední a navíc randící! Na své si přijdou ti, kteří partnera mají, i ti, kteří jej teprve hledají. Na Festivalové stage vystoupí například kapela Buty nebo Anna K. a Michal Hrůza, naposledy se otevřou expozice, věž výstaviště rozzáří světelná show a zazní Má vlast zblízka a nahlas. S festivalem skončí také cenově zvýhodněné vstupné na Slovanskou epopej.

 

Největší Masaryk a další nej

Festival RE:PUBLIKA byl 26/5/2018 zahájen největším setkáním praporečníků v historii Československa. Výstava Avant Garde je největší koncepční výstavou designu v historii a k vidění je na ní mimo jiné gigantická socha TGM od Maxima Velčovského. Svou světovou premiéru na festivalu má audiovizuální instalace České filharmonie Má vlast zblízka a nahlas a Slovanská epopej ve spojení s plakáty. Krištof Kintera připravil festivalu na míru instalaci STANDARTA s prapory popoháněnými větrnou turbínou. Taneční projekty Dance Brno 100 a Brno folklorní pozvaly na jedno místo baletní a folklorní soubory všech nástupnických zemí monarchie, což se také ještě nikdy nestalo. Po 21 letech se na výstaviště vrátilo kino a kavárna a na závěr festivalu proběhne největší československé rande.

 

Finále grande 15?17/6/2018

O víkendu přivítají expozice vzácné hosty, vyhlášeni budou vítězové výtvarných a kreativních soutěží a oceněny ty nejšikovnější děti ze škol z celé republiky. Vystoupení Maďarského národního baletu zakončí projekt Dance Brno 100. V doprovodném programu vystoupí například skupina Buty, Anna K. nebo Michal Hrůza, Re:lax zónu navštíví automobilový závodník Karel Loprais, nejlepší lezec světa Adam Ondra nebo atletka Šárka Kašpárková. Uskuteční se legendární Pecha Kucha Night tentokrát na téma Manuál výstaviště. Proběhne největší československé rande EX:PO a v sobotu ve 22.30 oblohu nad hradem Špilberk rozzáří ohňostroj, který bude krásně viditelný právě z výstaviště. Hudba k ohňostroji bude znít v super kvalitě přímo z hlavního pódia.

 

Naposledy budou mít návštěvníci možnost si na jednom místě vychutnat to nejlepší z našeho designu, sportu a literatury, užít si komentované prohlídky výstaviště, speciální světelné instalace i audiovizuální filharmonickou výstavu v londýnské produkci. Něco zajímavého se dozvědět ve vědeckých show Divadlo vědy chemické fakulty VUT a Časograf science centra VIDA! Dát si výborné prvorepublikové speciality či výběrovou kávu a originální nanuky. Zažít atmosféru divadla a kina na výstavišti, zatancovat si při koncertech u Festivalové stage.

 

Buďme zase spolu!

Festival RE:PUBLIKA má podtitul Buďme zase spolu!. "Toto heslo má tři roviny: historickou, současnou i tu budoucí. Z historického hlediska se chceme aspoň na chvíli vrátit a oslavit společný stát nás, Čechů a Slováků. Pozitivním přístupem a sounáležitostí pomyslně bojujeme proti strachům a nesmyslnému rozdělování společnosti a světa, které v současnosti bohužel tak silně rezonují. A budoucnost? To je právě téma osamělosti a boje s ní," přibližuje Pavel Anděl, kreativní ředitel festivalu.

V programu festivalu je tento poslední aspekt zohledňován především v projektu umělkyně Kateřiny Šedé, která na poslední festivalový víkend (16–17/6/2018) chystá největší československé rande. V rámci něj se v pavilonu G2 setkají stovky osamělých lidí a pokusí se překonat svoji samotu. Akce je pro předem registrované, jinak bez omezení.

 

Originální seznamka pro všechny!

Na výstaviště jsou celý finálový týden zvaní randící i ti, kteří se nechtějí seznamovat v režii Kateřiny Šedé, ale o seznámení stojí. Podle pořadatelů je totiž Festival RE:PUBLIKA nejlepším místem pro rande i seznámení. Nabízí možnost si zasportovat, navštívit výstavy, užít si koncert i dobré jídlo a kávu. Tedy opravdu bohatý program se vstupem zdarma. "Na Festivalu RE:PUBLIKA nemusíte jen randit, můžete se tu i seznámit. Na našem infopointu můžete nechat vzkaz, případně si tu můžete vyzvednout červený pásek na ruku a díky němu poznat lidi, kteří to mají stejně," popisuje Adéla Nováková z TIC Brno.

 

STANDARTA

Instalace Krištofa Kintery pracuje s větrem generovaným výkonnými turbínami namířenými na stožáry s vlajkami. Nejedná se však o standarty zemí a států, ale o prapory, které manifestují důležité, morálně volní vlastnosti, které ve svém životě, chtě nechtě, musí zpracovávat každý jednotlivec. Vlajky před důležitými budovami většinou reprezentují země a jejich majestátné suverenity. Tentokrát prapory poháněné umělým větrem, estetiky spíše domácí až punkové, nikoli reprezentativní, poukazují na bazální lidské vlastnosti, které jsou v životě nakonec to nejdůležitější. Láska, pokora, soucit.

 

Maďarský národní balet

Závěr jedinečné taneční události Dance Brno 100, díky které se na jednom místě setkaly baletní soubory všech nástupnických zemí monarchie,  patří 16/6 v 19.00 Maďarskému národnímu baletu Budapešť. Představí se s titulem LOL ? Trois Gnossiennes / 5 Tangos / Black Cake v choreografii Hanse van Manena.

 

Pecha Kucha Night

[Peča-kuča] je japonský výraz pro povídání, ale také způsob představení zajímavých lidí, nápadů a projektů. Tento atraktivní formát, ve kterém 20x20 sekund mají vybraní odborníci slovo, se na Festivalu RE:PUBLIKA uskuteční v sobotu 16/6 v 19.00 na téma Manuál výstaviště Brno 1928–2018. Symbolicky tak zakončí projekt Vystavujeme výstaviště brněnského architektonického manuálu.

 

Ohňostroj

V sobotu 16/6 ve 22.30 rozzáří nebe nad Špilberkem finálový ohňostroj na počest 100. výročí založení Československa. IGNIS BRUNENSIS TEAM Česko představí ohňostrojnou podívanou s názvem "Ach synku, synku..", která bude krásně a pohodlně k vidění a slyšení právě z brněnského výstaviště, z Festivalu RE:PUBLIKA, kde na Festivalové stage bude znít doprovodná hudba k ohňostroji.

 

Světelné show

Festival RE:PUBLIKA ve spolupráci se SIGNAL festivalem nabízí také speciální světelné instalace. Pro brněnskou událost vybrali kurátoři SIGNAL festivalu japonského umělce Yasuhira Chidu a umělecké studio Hyperbinary. Druhá zmíněná instalace věž brněnského výstaviště naposledy rozsvítí v sobotu v 22.15.

 

Má vlast zblízka a nahlas

Audiovizuální instalace České filharmonie zve návštěvníky do podmanivého světa umění a nejmodernějších technologií.

Mistrovské provedení básně Vltava z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany a částí Sinfonietty Leoše Janáčka je doplněno vizuální kreací renomované londýnské společnosti 59 Productions, která se proslavila mimo jiné videoprojekcí pro zahajovací ceremoniál Letních olympijských her v Londýně v roce 2012, spoluprací na celosvětově úspěšném filmovém hitu Válečný kůň či návrhem a kreativní režií výstavy David Bowie je… Na Festivalu RE:PUBLIKA k vidění a slyšení ve světové premiéře každý den od 9.00 do 19.00, naposledy v neděli 17/6.

 

Snímeček, prosím?

Každou sobotu a neděli dokumentoval Festival RE:PUBLIKA jeden z osmi špičkových současných fotografů. Doposud se na festivalu vystřídali Antonín Kratochvíl, Jan Šibík, Jindřich Štreit, Dita Pepe, Karel Cudlín a Tomáš Třeštík. Poslední víkend přijedou Markéta Navrátilová a Bohdan Holomíček.

 

V neděli 17/6/2018 ve 21.00 se brány brněnského výstaviště zavřou a Festival RE:PUBLIKA skončí.

 

 

V Brně 14/6/2018

 

www.republika2018.cz

www.nejvetsirande.cz

 

Festival je pořádán v rámci projektu Společné století

Statutární město Brno, pořadatel a finanční podpora

 

Ministerstvo kultury ČR a Jihomoravský kraj, finanční podpora

 

Česká televize, hlavní mediální partner

 

STÁLÝ PROGRAM FESTIVALU

 

Avant Garde – výstava architektury a designu

STANDARTA Krištof Kintera – nová instalace

100 let 100 knih – to nejlepší z naší literatury

Re:lax zóna – sporty v minulosti a dnes

Slovanská epopej – Alfons Mucha

Má vlast zblízka a nahlas – audiovizuální výstava

Vystavujeme výstaviště – komentované procházky

Sousedství – Adolf Loos & Viktor Bauer – výstava BAM

 

Příběhy fotek – archiv osobních vzpomínek

Paměť národa: Tenkrát v Brně – watchtowery

Já a Sokol – výstava Sokola I

Ať žije republika! – výstava Technického muzea v Brně

Party v 21. storočí – slovenské tradiční čelenky

50 let Divadla Husa na provázku – fotografie divadla

Velké dějiny – malá země: Podzim roku 1918 na jižní Moravě – výstava Meeting Brno

Janáček v Brně – výstava TIC BRNO a Moravského zemského muzea

Divadlo vědy – Fakulta chemická VUT v Brně

 

Divadlo – expozice – v Králíkově divadle

Literární salon – autorská čtení, besedy

Kino na výstavišti – vizuálně atraktivní filmy

Gastrozóna – s prvorepublikovými specialitami

Kavárna PRAHA – s dobrou kávou a nanuky

Festivalová stage – desítky koncertů zdarma

Divadelní stage – desítky divadel zdarma

 

Světelná instalace – Brocken 5.2

Audiovizuální instalace – Prospect

 

Snímeček, prosím? – unikátní fotografický dokument

Časograf! – science show zábavního vědeckého parku VIDA!

Fotokoutek CEWE-Fotolab – originální snímek na památku

Trhy – řemesla, výrobky, praktické ukázky

 

Dance Brno 100 jedinečná evropská taneční událost

 

EX:PO – největší československé rande

 

Okamžiky století – výstava ČTK na Moravském náměstí

Mapa

Další akce v okolí

The Backbeat Beatles /UK/ v Brně

27.06.2019 - 27.06.2019
Sono Centrum

The Backbeat Beatles, přední světový tribute band, poprvé vystoupí v Brně

Benefiční sborový koncert - Brno

10.07.2019 - 10.07.2019
Radnická 10 - Brno

Zveme Vás na benefiční koncert amerického pěveckého sboru Cantata Academy Chorale v Ernově sále Staré radnice v centru…

Bohemia Jazz Fest - Brno

15.07.2019 - 15.07.2019
Brno

Léto v Česku rozezní jeden z největších jazzových hudebních festivalů v Evropě! Společně s několika největšími jmény…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Soutěž s Atlasem Česka

Soutěžte s námi o luxusní ubytování v hodnotě 15.000 Kč pro dvě osoby na tři noci s plnou penzí a welness programem v překrásném rodinném Penzionu Dvorce v jižních Čechách.

Více na stránce Soutěž.

Kategorie

neděle 16. červen

Dnes má svátek Zbyněk

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete