Statistika našeho portálu

  • 87 784 Akcí v kalendáři
  • 5 374 Ubytovacích zařízení
  • 24 161 Míst a památek

Helfštýn - výstava - Zámek Přerov

18.05.2012 - 04.11.2012 Zámek Přerov,

Helfštýn – unikátní model hradu z počátku třicetileté válkyModel jednoho z největších hradních komplexů vytvořil na objednávku Muzea Komenského v Přerově ve svém atelieru ostravský výtvarník Dalibor Figeĺ.Model vznikal celkem ve třech etapách. Čtvrté nádvoří, tzv. palácové, bylo pro účely výstavy "Archeologie na hradě Helfštýně" jako prvé zhotoveno v roce 2009. Navazující,…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Zámek Přerov,
Oblast
Střední Morava
Kraj
Olomoucký kraj
Okres
Přerov
Obec
Přerov

Fotogalerie k článku

Helfštýn – unikátní model hradu z počátku třicetileté války

Model jednoho z největších hradních komplexů vytvořil na objednávku Muzea Komenského v Přerově ve svém atelieru ostravský výtvarník Dalibor Figeĺ.

Model vznikal celkem ve třech etapách. Čtvrté nádvoří, tzv. palácové, bylo pro účely výstavy "Archeologie na hradě Helfštýně" jako prvé zhotoveno v roce 2009. Navazující, tzv. kravařské předhradí - 3. hradní nádvoří - se připojilo v následujícím roce a v závěru roku 2011 byl model hradního komplexu završen zhotovením tzv. pernštejnských předhradí, tedy dnešního 2. a 1. hradního nádvoří, se vstupní dominantou masivní štítové hradby, zvané "Široká zeď". Do modelu byla zakomponována i část raně novověkého vnějšího zemního opevnění hradu (při západním úbočí hradního kopce), s rekonstruovaným palebným postavením na jednom z bastionů

Modelová rekonstrukce zachycuje hrad Helfštýn v podobě, kterou měl dle dosavadních poznatků v závěru prvé čtvrtiny 17. století, po dokončení renesančních přestaveb, završených pány Bruntálskými z Vrbna. Pomocí figurek a dalších aranžmá je model hradu "oživen" dioramatickým výjevem, vážícím se k roku 1621. Tehdy byla tato nejvýznamnější hradní pevnost v Moravské bráně, jakožto majetek "rebela", účastníka stavovského povstání Jiřího Bruntálského z Vrbna, zabavena císařskou konfiskační komisí, která vstoupila do hradu za doprovodu vojenské asistence.

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Další akce v okolí

Festival V zámku a podzámčí - Přerov

05.06.2019 - 08.06.2019
Horní nám. v Přerově

V roce 2007 proběhl první roční folklorního festivalu V zámku a podzámčí, který se postupně stal oblíbenou přehlídkou…

Zubrfest 2019 - Přerov

15.06.2019 - 15.06.2019
Pivovar Zubr

Rádi do hospody? Tak proč ne rovnou do té největší na Moravě! Přerovský pivovar Zubr vás zve do svého areálu na…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Tip na dovolenou v autokempu

Pokud patříte mezi ty, kteří už nyní dopředu plánují svou letní dovolenou, zkuste se nechat inspirovat rozkošnou dovolenou na Rozkoši v autokempu Rozkoš.

Více na stránce Rozkošná dovolená na Rozkoši.

Kategorie

pátek 24. květen

Dnes má svátek Jana

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete