Statistika našeho portálu

  • 96 824 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 200 Míst a památek

Muzeum Luhačovického Zálesí

02.02.2013 - 21.04.2013 Luhačovice

Nenechte si ujít výstavu Hračky ze staré půdy.Vernisáž výstavy se uskuteční v sobotu 2. února 2013 v 15 hodin. Expozice představí mimořádný soubor hraček z rodinné sbírky pražské malířky Marie Fischerové Kvěchové, v následujících týdnech ji doplní také přednášky, výtvarné dílny a animační programy pro školy.Sbírka hraček Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně je velmi pestrá a zaměřuje se už desítky…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Muzeum Luhačovického Zálesí, Masarykova
Oblast
Střední Morava
Kraj
Zlínský kraj
Okres
Zlín
Obec
Luhačovice

Fotogalerie k článku

Nenechte si ujít výstavu Hračky ze staré půdy.


Vernisáž výstavy se uskuteční v sobotu 2. února 2013 v 15 hodin.

 

Expozice představí mimořádný soubor hraček z rodinné sbírky pražské malířky Marie Fischerové Kvěchové, v následujících týdnech ji doplní také přednášky, výtvarné dílny a animační programy pro školy.

Sbírka hraček Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně je velmi pestrá a zaměřuje se už desítky let především na tradiční moravské lidové hračky. Když v roce 2006 muzeum získalo téměř 600 "kousků" nejen českých dřevěných, ale i exotických, historických či autorských hraček od vnučky pražské malířky Marie Fischerové-Kvěchové, muzejní kurátoři doslova zajásali. A tak není divu, že vznikla i myšlenka uspořádat z nové kolekce výstavu, která tentokrát míří do Luhačovic.

"Kolekce hraček z pozůstalosti Marie Fischerové-Kvěchové obsahuje 578 sbírkových předmětů. Zahrnuje i sběratelské kusy, většina hraček však sloužila svému pravému účelu: prošla rukama několika generací dětí, vyrůstajících v rodinné vile v Černošicích," připomíná jedna z autorek výstavy Blanka Petráková a doplňuje: "Nejstarší hračky pocházejí z osmdesátých let 19. století. Jejich výrobním materiálem je keramika, dřevo a ostatní přírodní materiály, textil i kov."

Vedle sebe tady nalezneme působivé soubory soustruhovaných lidových hraček z Horácka a z Podkrkonoší, výrobky sdružení českého užitého umění a designu Artěl, podomácku zhotovené příležitostné hračky, exotické loutky i luxusní pokojíčky pro panenky vídeňské provenience. Půvabnou skupinu tvoří sada plyšových pejsků a dalších zvířátek, rozsáhlý je soubor nádobí pro panenky. Sbírka tak uceleně dokumentuje, jak vyrůstaly a jak si hrály generace dětí, vyrůstající v uměleckém prostředí otevřeného předválečného světa.

Výstava Hračky ze staré půdy potrvá v Muzeu luhačovického Zálesí v Luhačovicích až do 21. dubna.

 

Otevřeno:

denně kromě pondělí
9 - 12 a 13 - 17 hodin

Vstupné

dospělí 40,- Kč,
studenti a důchodci 20,- Kč
děti do 6 let 5,- Kč
děti do 15 let 10,- Kč
rodinný pas 40,- Kč
ZTP 10,- Kč
rodinné    vstupné (2 dospělí + 2 děti)    80,- Kč

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

 

Další bohatý výběr výstav po celé České republice najdete zde

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 27. leden

Dnes má svátek Ingrid

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete