Statistika našeho portálu

  • 90 977 Akcí v kalendáři
  • 5 382 Ubytovacích zařízení
  • 24 176 Míst a památek

Hradozámecká noc - Zámek Jánský vrch - Javorník

01.09.2012 Javorník

Zámek Jánský Vrch se připojuje k celorepublikové akci Hradozámecká noc!V sobotu 1. září 2012 v 18 hodin se na nádvoří zámku uskuteční inscenace hry Jana Sulovského Muzikant z Jánského Vrchu – Karl Ditters z Dittersdorfu – Mozartův operní rival. Inscenaci uvede Agentura Lafayette, o.s. Inscenace hry Muzikant z Jánského Vrchu je věnována životu a dílu Karla Ditterse z…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Zámek Jánský vrch,
Oblast
Střední Morava
Kraj
Olomoucký kraj
Okres
Jeseník
Obec
Javorník

Fotogalerie k článku

Zámek Jánský Vrch se připojuje k celorepublikové akci Hradozámecká noc!

V sobotu 1. září 2012 v 18 hodin se na nádvoří zámku uskuteční inscenace hry Jana Sulovského Muzikant z Jánského Vrchu – Karl Ditters z Dittersdorfu – Mozartův operní rival. Inscenaci uvede Agentura Lafayette, o.s.

Inscenace hry Muzikant z Jánského Vrchu je věnována životu a dílu Karla Ditterse z Dittersdorfu. Život tohoto hudebního skladatele, houslisty a kapelníka byl svým způsobem typický pro osudy dvorských hudebníků druhé poloviny 18. století. Služba vrchnosti, pro kterou tito hudebníci muzicírovali, jim vesměs nepřinášela vysoké příjmy, a tak mnozí z nich nestačili za svého života nashromáždit ani nejzákladnější majetek. Karl Ditters z Dittersdorfu žil celý život v omylu, že nejcennější, čeho dosáhl, je šlechtický titul. Ve svých pamětech "Vzpomínky hudebníka XVIII. století", které jsou cenným pramenem pro poznání jeho života i ovzduší tehdejší doby, věnuje titulu nemalou pozornost, stejně jako svým servilním setkáním s vrchností. O tom nejcennějším - své hudbě - však píše poměrně střídmě. A o své rodině pak minimálně.

Z Dittersovy tvorby stojí dnes jistě za to připomenout jeho díla symfonická - zejména neúplně zachované symfonie na Ovidiovy "Metamorfózy", dále oratoria "Esther", "David" a "Hiob", ale i jeho tvorbu komorní.

Značného úspěchu dosáhla za jeho života Dittersova tvorba dramatická - komické opery, singspiely, které svou nekomplikovaností na čas zastínily dokonce mistrovská díla Mozartova. Proto jsme si dovolili uvést s jistou mírou nadsázky v podtitulu Dittersovu charakteristiku jako "Mozartův operní rival". Samozřejmě, že tato anomálie nemohla trvat dlouho a že Dittersova díla si našla záhy skromnější a jim odpovídající pozici. Přesto však nezmizela z jevišť dodnes, kdy zejména nejzdařilejší z nich - "Lékař a lékárník" - se čas od času dočká divadelního zpracování.

"Muzikant z Jánského Vrchu" je čtvrtým Sulovského opusem uváděným Agenturou Lafayette čerpajícím tématiku z dějin střední a severní Moravy. Dosavadní hry a inscenace byly spjaty s Olomoucí, tentokrát se pozornost inscenátorů soustředila na severní výspu Olomouckého kraje – do Javorníku s jeho krásným zámkem Jánský Vrch. Věřme, že tento odskok se ukáže věrohodným a smysluplným.

V inscenaci účinkují olomoučtí herci: v roli Ditterse Vladimír Hrabal, Madame Tesi ztvární Lenka Kočišová, komentátory a příležitostnými postavami se stanou Václav Bahník a Jaroslav Krejčí. Nebude chybět ani představitel živočišné říše.

V případě nepříznivého počasí se představení uskuteční v koncertním sále zámku.

Jednotné vstupné 150,- Kč

Těšíme se na vás!

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 11. listopad

Dnes má svátek Martin

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete