Statistika našeho portálu

  • 88 386 Akcí v kalendáři
  • 5 376 Ubytovacích zařízení
  • 24 162 Míst a památek

Italská abstraktní grafika - výstava - Muzeum Kroměřížska - Kroměříž

19.06.2012 - 02.09.2012 Muzeum Kroměřížska, Velké náměstí 38

Výstava Současná italská grafika: Forma 1 a jiné tendence nabídne k zhlédnutí grafické práce ze 70. a 80. let umělců skupiny Forma 1, a také dalších autorů italské neoavantgardy, čímž poskytne úplnější obraz tendencí v italském umění tohoto období.Uvidíte díla umělců jako jsou Mimmo Rotella se svými kolážemi, Luigi Veronesi a jeho osobní hledání na poli abstrakce, neosurrealistické práce Lucia…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Muzeum Kroměřížska, Velké náměstí 38
Oblast
Střední Morava
Kraj
Zlínský kraj
Okres
Kroměříž
Obec
Kroměříž

Fotogalerie k článku

Výstava Současná italská grafika: Forma 1 a jiné tendence nabídne k zhlédnutí grafické práce ze 70. a 80. let umělců skupiny Forma 1, a také dalších autorů italské neoavantgardy, čímž poskytne úplnější obraz tendencí v italském umění tohoto období.

Uvidíte díla umělců jako jsou Mimmo Rotella se svými kolážemi, Luigi Veronesi a jeho osobní hledání na poli abstrakce, neosurrealistické práce Lucia del Pezzo. A pak jsou zde také nefigurativní malíři jako Giuseppe Santomaso a Emilio Vedova, kteří v roce 1952 založili skupinu s názvem Gruppo degli Otto (Skupina osmi).

Díla jsou součástí soukromé sbírky Alda Tenedini, který také společně se svou manželkou a ve spolupráci s Muzeem Kroměřížska připravil tuto výstavu.

Forma 1 je titul italského výtvarného časopisu, který vyšel pouze jednou, v březnu 1947, z iniciativy skupiny umělců spojených spřízněným směřováním. Byli to Carla Accardi, Ugo Attardi, Pietro Consagra, Piero Dorazio, Mino Guerrini, Achille Perilli, Antonio Sanfilippo a Giulio Turcato, později označení jako skupina Forma 1. V tomto prvním čísle časopisu zveřejnili a podepsali manifest, v němž se snaží o propojení abstrakce a realismu, dvou stylů, které v italském výtvarném umění té doby stály proti sobě. Oproti neorealismu a sociálnímu verismu, jejichž nejvýznamnějším představitelem byl Renato Guttuso, mají mezinárodní ambice a se zájmem vzhlížejí k abstraktním experimentům evropské avantgardy. Zvlášť významné byly vztahy s průkopníky českého výtvarného umění, počínaje Kupkou, Toyen, a pak zejména s umělci Skupiny 42, Lhotákem, Kolářem, Kotíkem a dalšími, s nimiž udržovali i osobní kontakty díky italskému básníku, spisovateli a významnému slavistovi Angelu Maria Ripellino, velkému znalci a milovníku českého umění a literatury, autoru knihy esejů Praga magica (Magická Praha). V abstrakci vidí umělci skupiny Forma 1 nejen symbol svobody vyjadřování, ale také symbol svobody kulturní a sociální. Mimořádný význam italské skupiny Forma 1, jež se rozpadla v roce 1951, v historii evropské abstrakce spočívá v nadšení a energii, s níž hájili a prosazovali kulturu, zatímco pro Itálii představují spojovací článek mezi futurismem Severiniho, Balla a Boccioniho a abstraktním uměním.

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Další akce v okolí

Holešovská regata - Zámek Holešov

21.06.2019 - 22.06.2019
Zámek Holešov

Rodinný festival Holešovská Regata čeká devátý ročník. Ten proběhne v Zámecké zahradě Holešov 21.–22. června 2019.

Setkání veteránů Holešov

13.07.2019 - 13.07.2019
Zámek Holešov

Tradiční setkání veteránů spojené s burzou na zámku v Holešově

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotroni…

22.06.2019 - 22.06.2019
Muzeum Kroměřížska,…

Společenství Josefa Zezulky Vás zve na setkání s biotronikou, v rámci Duchovní univerzity Bytí.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Soutěž s Atlasem Česka

Soutěžte s námi o luxusní ubytování v hodnotě 15.000 Kč pro dvě osoby na tři noci s plnou penzí a welness programem v překrásném rodinném Penzionu Dvorce v jižních Čechách.

Více na stránce Soutěž.

Kategorie

čtvrtek 20. červen

Dnes má svátek Květa

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete