Statistika našeho portálu

  • 91 944 Akcí v kalendáři
  • 5 383 Ubytovacích zařízení
  • 24 179 Míst a památek

Jihočeské betlémy v Muzeu Jindřichohradecka

21.12.2018 - 06.01.2019 Muzeum Jindřichohradecka

Výstava v Muzeu Jindřichohradecka poprvé představuje největší sbírku jihočeských betlémů na světě. Sbírání jesliček od jihočeských tvůrců se etnografka muzea Alexandra Zvonařová věnuje systematicky přes 20 let a podařilo se jí shromáždit přes 100 betlémů z tradičních i neobvyklých materiálů.

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Návštěvníci si mohou rozměrnější díla, která se nevešla do stálé expozice, prohlédnout vůbec poprvé. Výstava, stejně jako řada dalších akcí, připomíná letošní výročí tvůrce největšího lidového betlému na světě Tomáše Krýzy. Ve výstavním sále "V jezuitském semináři" si ji mohou lidé prohlédnout až do Tří králů. Muzeum sbírá jesličky hlavně od jihočeských autorů, ať jsou to amatéři nebo profesionálové. Sbírka v současné době čítá asi 120 kusů nejrůznějších betlémů, ať jsou to tradiční ze dřeva vyřezané betlémy od těch nejmenších až po dvoumetrové, keramické betlémy, betlémy netradiční třeba z rybích šupin, paličkované či těstové betlémy. Všechny betlémské scenérie ze sbírky muzea představí nový katalog.

Protože letos uplynulo 100 let od úmrtí Tomáše Krýzy a 13. prosince muzeum oslavilo 180 let od jeho narození, mohou se návštěvníci těšit na řadu akcí, které připomenou jeho jedinečný odkaz. Velkolepý betlém (Krýzovy jesličky), který je největším klenotem Muzea Jindřichohradecka, se skládá z téměř 1400 částí, z toho 133 je pohyblivých a zabírá plochu téměř 60 m2. A přestože se renovaci rozsáhlého díla, které vznikalo přes 60 let, už druhým rokem věnují restaurátoři a konzervátoři, pro veřejnost se neuzavřelo a lidé mohou nahlédnout pod pokličku jejich práce.

Nožíky Tomáše Krýzy, který je tvůrcem největšího lidového mechanického betlému na světě, v sobotu 24. listopadu převzali řezbáři a betlemáři v J. Hradci. Do soutěže o "betlemářské Oscary" se přihlásilo na 60 autorů se stovkou jesliček. Odborná porota rozdělila zlaté, stříbrné a bronzové nožíky ve dvou kategoriích – řezbáři a betlemáři.

V kategorii řezbářů zvítězil Bedřich Šilar z Lanškrouna s mechanickými jesličkami, stříbrným nožíkem ocenila porota Vladimíra Morávka z Bratislavy a bronzový nožík vyhrál Pavel Střítezský z Prahy.

Mezi betlemáři obsadila první příčku Antonie Dostálková ze Strážnice s modrotiskovým betlémem, stříbrný nožík z Jindřichova Hradce poputuje do Prahy za Ilonou Klawitter za moduritový betlém a jako třetí nejlepší se umístil Pavel Štrobl z Jemnice. Svou cenu udělil jednomu z betlémů také ředitel Muzea Jindřichohradecka Jaroslav Pikal, který ocenil Karla Hajného z Plas u Plzně. Cenu starosty Jindřichova Hradce získal mozaikový betlém Jindřicha Vydry z Horního Žďáru a Cenu Muzea Jindřichohradecka vyhrála Květoslava Dvořáková z Chropyně za háčkovaný betlém.

V Jindřichově Hradci sahá tradice výroby jesliček až do 16. století.

Mapa

Další akce v okolí

Novoroční koncert Klasici - Tábor

17.01.2020 - 17.01.2020
Spolkový dům Střelnice,…

Nejslavnější český houslista Václav Hudeček vystoupí v Táboře společně s jedním z největších talentů nastupující…

Festival vína Bottled Alive - Tábor

18.01.2020 - 18.01.2020
Spolkový dům Střelnice,…

Na 4. ročníku festivalu naturálních vín se můžete těšit na téměř 40 vinařů z Československa, ale i dalších zemí.

Pohádkové představení Zlatovláska -…

19.01.2020 - 19.01.2020
Divadlo U Kapličky,…

Na motivy pohádky Karla Jaromíra Erbena, pro DS J.K.Tyl napsala A. Vitáčková. Po nedodržení slibu, který dal mladý…

Koncert Od baroka po Gershwina - Če…

19.01.2020 - 19.01.2020
Dům kultury Metropol,…

Koncert pro čtyři saxofony - Zličínský saxofonový kvartet.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pátek 17. leden

Dnes má svátek Drahoslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete