Statistika našeho portálu

  • 102 701 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Divadlo Archa

12.11.2013 Praha

Když jazzové kuloáry obletěla zpráva, že J. Scofield obnoví svůj elektronický projekt z počátku tisíciletí Überjam, Jazz Dock započal okamžitě vyjednávání, na jehož konci byla domluva o uspořádání koncertu J. Scofielda v rámci tohoto projektu v Praze.V listopadu roku 2012 uvedl pražský jazzový klub Jazz Dock koncert tria jednoho z nejvýznamnějších světových kytaristů posledních třiceti let -…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Divadlo Archa
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Když jazzové kuloáry obletěla zpráva, že J. Scofield obnoví svůj elektronický projekt z počátku tisíciletí Überjam, Jazz Dock započal okamžitě vyjednávání, na jehož konci byla domluva o uspořádání koncertu J. Scofielda v rámci tohoto projektu v Praze.

V listopadu roku 2012 uvedl pražský jazzový klub Jazz Dock koncert tria jednoho z nejvýznamnějších světových kytaristů posledních třiceti let - Johna Scofielda. Jednalo se o komorní koncert, na kterém jej doprovázeli basista Steve Swallow a bubeník Bill Stewart a v až k prasknutí nabitém klubu byla naprosto jedinečná atmosféra. John Scofield byl přijetím v Jazz Docku nadšen a označil koncert za nejlepší z celého turné... Jelikož tentokrát by pro Return of Überjam omezená divácká kapacita Jazz Docku opravdu nestačila, domluvili jsme se s vedením Divadla Archa na tom, že koncert uvedeme právě v jejich prostorách. Velice nám záleží na tom, aby zvuková stránka koncertu byla na špičkové úrovni, stejně jako v Jazz Docku, a právě v tomto ohledu bylo Divadlo Archa jasnou volbou.

Projekt Überjam vznikl v roce 2002 a zahrnoval vlastně dvě řadová alba "Überjam" a "Up All Night" (2003), které velmi moderním způsobem propojovaly Scofieldovu jazzrockovou minulost (léta s Milesem Davisem) s novými možnostmi elektroniky a samplingu - vymoženostmi současné taneční hudby. Vznikla hudba velmi energická a hybná, ale s charakteristickou scofieldovskou melodikou, která byla také ovlivněna částečně orientální hudbou, popem, rockem i funkem. Obě alba měla obrovský úspěch a přitáhla k jazzu pozornost také mnoha mladých lidí, pro které klasický jazz již není tak přitažlivý, ale takováto fúze jim nabízí zajímavou alternativu. Základní sestava pro letošní turné zůstane stejná, jako byla před deseti lety, tedy vedle Scofielda Avi Bortnick (kytara, elektronika), a Andy Hess (baskytara), jen na koncertech i ve studiu místo bubeníka Adama Deitche zahraje Louis Cato, známý např. z formací Marcuse Millera.

John Scofield za svojí profesionální dráhu urazil dlouhou pouť od jeho prvního nahrávání s Gerry Mulliganem nebo Chetem Bakerem, prvního profesionálního angažmá v kapele Billiho Cobhama a George Dukea, přes spolupráci s Charlesem Mingusem, Gary Burtonem a samotným Milesem Davisem, až po vydávání mnoha vysoce oceňovaných alb pod vlastním jménem. Ocenění to nebyla ledajaká - je několikanásobný držitel Grammy a mnohokrát vyhlášen kytaristou roku časopisy Down Beat nebo Guitar Player a řada slavných jmen, se kterými v průběhu své impozantní hudební kariéry spolupracoval je také ohromující: Pat Metheny, Herbie Hancock, Charlie Haden, Medeski, Martin & Wood, Bill Frisell, Brad Mehldau, Jack DeJohnette, Joe Lovano, Tony Williams, Jim Hall, Ron Carter, Joe Henderson, Dave Holland a mnoho dalších!

John Scofield je mistrem jazzové kytary a vyniká charakteristickým a velmi unikátním zvukem, plným napětí a skryté energie, oscilujícím od jemných baladických odstínů až po ostré funkové a rockové tóny. Také rytmická a melodická stránka jeho hry je nedostižná a jeho improvizátorská invence evokuje vzpomínky na takové geniální hráče, jako byli Charlie Parker, John Coltrane nebo Miles Davis. John Scofield je také skvělým skladatelem a aranžérem, což se projevilo např. na geniálním albu "Quiet". Jeho celkový přínos jazzu za posledních 30 let je obrovský a je jedním z nemnoha osobností světové scény, které skutečně velkým dílem ovlivňují vývoj a směřování současného jazzu.

12. listopadu od 20 h tedy Jazz Dock v Divadle Archa uvede patrně největší jazzovou událost letošního roku - návrat Überjamu !

Vstupné:

490,- Kč

Vstupenky

zde

 

Těšíme se na vás!

 

Další akce v okolí

Letní slavnosti staré hudby 2024 - …

22.07.2024 - 22.07.2024
Kostel sv. Šimona a Judy

Sny a naděje v dílech neměckých autorů 17. století

Letní slavnosti staré hudby 2024 - …

22.07.2024 - 22.07.2024
Císařský sál

Věhlas neapoského stylu v Itálii 18. století

Koncert skupiny R0XORM3N 2024 - Pra…

25.07.2024 - 25.07.2024
Pragovka Gallery,…

Pragovka Gallery vás 25. července od 18 hodin zve na doprovodný program k aktuální výstavě Martina Káni GEOVÝBĚH. V…

Nizozemský orchestr mladých v Praze…

28.07.2024 - 28.07.2024
Kostel sv. Šimona a Judy

Nizozemský orchestr mladých (JON) s Rosanne Philippens a dirigentem Jurjenem Hempelem.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete