Statistika našeho portálu

  • 93 199 Akcí v kalendáři
  • 5 385 Ubytovacích zařízení
  • 24 177 Míst a památek

Kolínská vodárna otevřena

09.09.2015 - 31.12.2020 Kolín

Architektonický skvost Kolína dostal nový kabát:Vodárenská věž se proměnila v rozhlednu a kulturní prostorKolínská vodárenská věž, která patří k dominantám města, byla slavnostně otevřena pro veřejnost. Vodojem nyní slouží jako veřejně přístupná rozhledna, která kromě krásného výhledu a přístupu do prostoru bývalé vodní nádrže nabídne tematicky zaměřené expozice a další zajímavý kulturní program.…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Architektonický skvost Kolína dostal nový kabát:
Vodárenská věž se proměnila v rozhlednu a kulturní prostor

Kolínská vodárenská věž, která patří k dominantám města, byla slavnostně otevřena pro veřejnost. Vodojem nyní slouží jako veřejně přístupná rozhledna, která kromě krásného výhledu a přístupu do prostoru bývalé vodní nádrže nabídne tematicky zaměřené expozice a další zajímavý kulturní program. Společně s městem Kolín stojí za znovuotevřením vodárny realizační tým Otevřená ulice. K dalšímu rozvoji pomáhá projekt Kulturní jádra BU2R a spolek Piána na ulici.

Ve středu 9. září se proměnily dveře historické kolínské vodárny v bránu do 30. let. Po nákladné rekonstrukci proběhlo slavnostní otevření a vodojem bude nyní sloužit jako galerie a rozhledna, která nabídne jedinečný pohled na město i celý region.

Historie vodárenské věže je poměrně bohatá. Od postavení v roce 1930, kdy vznikla jako dílo architektů Františka Jandy a Jana Hráského, byla majetkem vodohospodářské společnosti. Ta ji však později prodala do soukromých rukou, což započalo řetězec střídání vlastníků a objekt pouze chátral. Před pár lety ji však odkoupilo město Kolín, nechalo ji zařadit mezi technické památky ČR a v loňském roce rozhodlo o její přestavbě. Nákladná rekonstrukce vodárny byla dotačně podpořena z ROP Střední Čechy.

Čtyřicet pět metrů vysoká věž tak nyní nabídne vyhlídku z nejvyššího patra, bezbariérový ochoz s projekcí a ve vodní nádrži dokonce videoprojekci na téma voda. Celá vnitřní expozice má za cíl informovat jak o historii budovy a technické infrastruktuře, tak poukazovat na další turistické cíle v okolí. "Mám velkou radost, že se konečně podařilo opravit a zpřístupnit místo, které je tolik spjaté s atmosférou našeho města. Vše koncipujeme do ducha doby 30. let 20. století, kdy byla vodárna postavena. Těším se, jak na lidi zapůsobí nové pohledy na Kolín," uvedl starosta města Vít Rakušan.

Pro oživení tohoto nového veřejného prostoru se město rozhodlo oslovit organizační tým Otevřená ulice, který již úspěšně rozhýbal ulici Brandlova, ať už pomocí mobilního kadeřnictví, pouliční výstavy fotografií či drobných koncertů. Do projektu se s nimi zapojil také spolek Piána na ulici a městské projekty BU2R. Kolínská vodárna se tak zařadí mezi další Kulturní jádra BU2R, a bude součástí projektu, který se věnuje oživování kulturního života v regionech. "Po době strávené v Kolíně se mi zdá, že veřejný prostor se vždy tak trochu skrývá za zavřenými dveřmi – v zámku, kostele, bývalých papírnách či mlýně u Labe. Vodárna je pouze začátek – byli bychom rádi, kdyby se v budoucnu otevřely i další uzavřené památky v Kolíně," připomíná kulturní aktivista Ondřej Kobza.

Běžný provoz Vodárenské věže

pro širokou veřejnost bude zahájen ve čtvrtek 10. září. Základní vstupné činí 50 Kč, snížené vstupné 30 Kč, rodinné vstupné 120 Kč (maximálně 5 osob - 2 dospělí + 3 děti), do 6 let a ZTP zdarma.

OTEVÍRACÍ DOBA:

květen – září, út – ne: 09:00 – 18:00
říjen – duben, út– ne: 10:00 – 16:00

Více informací najdete na http://www.vodarnakolin.cz/ či www.facebook.com/Vodarna.Kolin.

 

Těšíme se na vás!

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Karanténa.

Kategorie

pondělí 25. květen

Dnes má svátek Viola

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete