Statistika našeho portálu

  • 94 431 Akcí v kalendáři
  • 5 385 Ubytovacích zařízení
  • 24 187 Míst a památek

Vlastivědné muzeum v Olomouci

22.03.2013 - 19.05.2013 Olomouc

Od 22. března 2013 hostí Vlastivědné muzeum v Olomouci výstavu věnovanou Markétě, dceři krále Přemysla Otakara I. a nevlastní sestře sv. Anežky České. Patnáctiletá princezna Markéta Drahomíra, od jejíhož úmrtí uplynulo v loňském roce 800 let, v roce 1205 odcestovala do Dánska, aby se provdala za tehdy již pětatřicetiletého krále Valdemara Vítězného. V Dánsku se této první známé "krajance" dostalo…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Vlastivědné muzeum v Olomouci
Oblast
Střední Morava
Kraj
Olomoucký kraj
Okres
Olomouc
Obec
Olomouc

Fotogalerie k článku

Od 22. března 2013 hostí Vlastivědné muzeum v Olomouci výstavu věnovanou Markétě, dceři krále Přemysla Otakara I. a nevlastní sestře sv. Anežky České. Patnáctiletá princezna Markéta Drahomíra, od jejíhož úmrtí uplynulo v loňském roce 800 let, v roce 1205 odcestovala do Dánska, aby se provdala za tehdy již pětatřicetiletého krále Valdemara Vítězného. V Dánsku se této první známé "krajance" dostalo jména Dagmar. Z dobových pramenů víme, že v roce 1209 porodila Valdemarovi Vítěznému syna, Waldemara Mladého, a také to, že zemřela 24. května 1212. Je pohřbena v Ringstedu. Dagmar dnes většina Dánů zná jako krásnou a dobrou královnu, za což vděčíme faktu, že se stala hlavní hrdinkou hned několika balad.

"Věřím, že výstava věnovaná královně Dagmar se stane prvním krokem k obnovení vzájemné spolupráce mezi Olomouckým krajem a regionem Jižní Dánsko. Partnerství mezi našimi regiony bylo sice navázáno již v roce 2000, ale poslední tři roky se omezovalo pouze na oficiální zdvořilostní korespondenci," uvedl hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

Putovní výstavu, kterou připravilo Velvyslanectví České republiky v Kodani a již si prohlédli od jejího zahájení v září 2012 návštěvníci Národní knihovny ČR v Praze a Moravského zemského muzea v Brně,  tvoří 20 panelů, jejichž texty o Přemyslovcích, Valdemarovcích, o historických faktech i legendách napsali přední čeští a dánští historikové.

Nad výstavou převzali záštitu velvyslanec Dánského království v České republice  pan Christian Hoppe a velvyslanec České republiky v Dánském království pan Zdeněk Lyčka. "Královna Dagmar je jednou z mála historických osobností, které přímo propojují české a dánské dějiny, je naším společným kulturním dědictvím. Proto vedle české verze výstavy existuje také paralelní výstava v dánštině, která od loňského roku putuje po dánských městech. Mám velkou radost z toho, že královna Dagmar i po osmi stech letech budí v obou zemích zaslouženou pozornost," dodal velvyslanec Zdeněk Lyčka.

"Výstava bude navíc symbolicky zahájena v předvečer kvalifikačního zápasu národního týmu ČR proti Dánsku o postup na Mistrovství světa ve fotbale 2014 v Brazílii, který  se bude hrát právě na olomouckém Andrově stadionu," podotkl s úsměvem ředitel Vlastivědného muzea Břetislav Holásek.

Vernisáž proběhne ve čtvrtek 21. března 2013 v 16.30 hodin v Radeckého sále Vlastivědného muzea v Olomouci za hudebního doprovodu Tria Serpens cantat.

Výstava je v Mánesově galerii muzea  otevřena

až do 19. května 2013, a to do konce března denně mimo pondělí a úterý od 10 do 17 hodin, v dubnu a květnu denně mimo pondělí od 9 do 18 hodin.

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Další akce v okolí

Český Honza: Písničky z pohádek - O…

08.11.2020 - 08.11.2020
Reduta

Nedělní matiné pro rodiče s dětmi od 3 let pořádané Moravskou filharmonií Olomouc.

Noc vědců - Olomouc

27.11.2020 - 27.11.2020
Olomouc

Noc vědců, akce oživující v jeden večer stovky vědeckých budov, do kterých se běžný smrtelník nedostane. Návštěvníci…

Zázrak v hudebním lesem - hudební m…

10.01.2021 - 10.01.2021
Reduta

Příběh pro děti o tom, že nejsem v lese jediný a všechno tu sám nezvládnu.

Slavnostní koncert ke Dni vzniku sa…

27.10.2020 - 27.10.2020
Reduta

Koncert Moravské filharmonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

úterý 27. říjen

Dnes má svátek Šarlota / Zoe

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete