Statistika našeho portálu

  • 96 094 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Květnovské hudební slavnosti 2021 - Blatno

27.08.2021 - 29.08.2021 Blatno

Mezinárodní hudební festival KVĚTNOVSKÉ HUDEBNÍ SLAVNOSTI navazuje na tradici, která byla od roku 2012 kultivována na zámku Jezeří. Koná se vždy o posledním srpnovém prodlouženém víkendu v nádherném barokním kostele v Květnově nacházejícím se uprostřed malebné nedotčené krajiny, který kdysi vyhledávaly tisíce poutníků.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
kostel Navštívení Panny Marie v Květnově a kostel svatého Michaela archanděla v Blatně
Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Chomutov
Obec
Blatno

Fotogalerie k článku

Jednotící myšlenkou mezinárodního festivalu KVĚTNOVSKÉ HUDEBNÍ SLAVNOSTI 2021 je nadčasové proroctví lásky, důvěry a naděje. Festival konající se o posledním srpnovém víkendu roku 2021 je tlumočí prostřednictvím hudební poezie nacházející sílu v přírodě (Tra le Montagne / Za horami a Fra boschi / V lesích) i slovy Písně písní (Stark wie der Tod ist die Liebe / Silná jako smrt je láska). V nádherných metaforách těchto lyrických a symbolických textů může posluchač najít obraz lásky dvou milenců, vztahu k bližnímu nebo lásky k Bohu. V poloscénickém představení G. Fritz: Formosanta a Amazan aneb Básník houslí ze Ženevy se prolíná Voltairův příběh babylonské princezny Formosanty, která musí procestovat svět, aby se shledala se svou láskou Amazanem, s pohnutými osudy skladatele Gaspara Fritze, katolického skladatele v tehdejší kalvínské Ženevě, kde hudba byla tabu. Láska a touha Šalamounovy písně se zde zrcadlí ve světské rovině. Formosanta se nakonec shledá se svým Amazanem a houslovému virtuosovi Gasparu Fritzovi se dostane uznání a slávy v Anglii.

Festival zahájí vynikající česká houslistka specializující se na barokní interpretaci Lenka Torgersen. V programu s názvem Tra le montagne / Za horami nechá rozeznít hudbu Itálie 18. století i její tehdejší odezvu z druhé strany Alp. Na barokní violoncello ji doprovodí Ilze Grudule a na cembalo Alena Hönigová.

Sobotní flétnové matiné promění na půl hodiny květnovský kostel v někdejší zákoutí v samotném srdci přírody Krušných hor, kam se zatoulal pasáček ovcí z květnovské legendy, aby našel sošku Panny Marie. Na její žádost pak byl na místě vystaven poutní kostel. Iva Lokajíčková návštvěníky zavede do světa barokních elfů, lesních víl i pastevců. Program Fra boschi / V lesích nechá zaznít flétny různých výšek a barev a nechá je vyprávět příběhy umělců inspirovaných kouzlem přírody.

Sobotní podvečer je věnován Batzdorfské dvorní kapele / Batzdorfer Hofkapelle a jejich programu zhudebněných veršů Písně písní: "Láska je silná jako smrt, vášeň je stejně drsná jako podsvětí". Není divu, že právě barokní skladatele fascinovala tato dramatická slova silných citů. Kromě děl známých skladatelů 17. století, jako jsou Heinrich Schütz a Dietrich Buxtehude, program tvoří také vzácné poklady méně známých skladatelů, jako jsou Christian Geist nebo Stephan Otto.

Nedělní odpoledne pak bude zasvěceno příběhu ženevského skladatele Gaspara Fritze. Švýcarský Kesselberg Ensemble zrealizoval rozsáhlý projekt korunovaný nahrávkou Fritzových sinfonií. Umělecká vedoucí souboru Ilze Grudule vytvořila ve spolupráci s českými umělci adaptaci přímo pro představení v blatenském kostele svatého Michaela archanděla. Fritzova hudba, vyprávění jeho slavného současníka Voltaira a scénické obrazy íránské umělkyně Yasmin Golshani spojí v jedinečný zážitek pro oči i pro uši scénárista, spisovatel a režisér Petr Koudelka.

Festival stejně jako v premiérovém ročníku nechává ožít magické prostory květnovského kostela a batzdorfského zámečku. Nově také do festivalového dění zapojuje i kostel svatého Michaela archanděla v Blatně. Na návštěvníky bude také čekat oblíbené slané občerstvení paní Jermilovové z jirkovské farnosti a stylový stánek sladkých delikates z Blatna. Stejně jako v roce 2020 plánujeme online živé přenosy ze všech festivalových představení.

PROGRAM

27. 8. – 29. 8. 2021

V kostele Navštívení Panny Marie v Květnově (mapa):

Pátek 27. 8. v 19 hod.
TRA LE MONTAGNE / ZA DALEKÝMI HORAMI
Lenka Torgersen – barokní housle, Ilze Grudule – barokní violoncello, Alena Hönigová – cembalo
 
Sobota 28. 8. v 12:00 hod.
FRA BOSCHI / V HLUBOKÝCH LESÍCH
Iva Lokajíčková – barokní flétny, čakan
 
Sobota 28. 8. v 17 hod.
STARK WIE DER TOD IST DIE LIEBE  / SILNÁ JAKO SMRT JE LÁSKA
Píseň písní v německé hudbě druhé poloviny 17. století.
Díla H. Schütze, D. Buxtehudeho, A. Hammerschmidta a dalších.
BATZDORFER HOFKAPELLE (DE) & Isabel Schicketanz – soprán, Felix Schwandtke – bas
Daniel Deuter, Wolfgang von Kessinger – barokní housle, Lea Rahel Bader – viola da gamba
Stefan Maass – loutna, Stephan Rath – chitarrone, Tobias Schade – cembalo
 

V kostele svatého Michaela archanděla v Blatně (mapa):

Neděle 29. 8. v 15 hod.
G. FRITZ: FORMOSANTA A AMAZAN aneb Básník houslí ze Ženevy
Poloscénický program v němž se prolíná Voltairův příběh babylonské princezny Formosanty s hudbou Voltairova současníka Gasparda Fritze.
KESSELBERG ENSEMBLE (CH), um. vedení Ilze Grudule
Petr Koudelka – režie, Yasmin Golshani - scéna

Mapa

Další akce v okolí

Doupovskem: opuštěnou krajinou - Ka…

24.10.2021 - 24.10.2021
Kadaň

Dech beroucí kaňon Ohře, kryty ŘOP, zaniklé obce, Vintířovské lapidárium, daleké výhledy. Nasajte s námi atmosféru…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 22. září

Dnes má svátek Darina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete