Statistika našeho portálu

 • 90 584 Akcí v kalendáři
 • 5 378 Ubytovacích zařízení
 • 24 171 Míst a památek

Lednicko|Valtický hudební festival 2019

28.09.2019 - 12.10.2019 Lednice

Čtvrtému ročníku LVHF udávají tón kapelníci a skladatelé, kteří byli po sedm století spjati s jižní Moravou. V termínu od 28. září do 12. října 2019 se uskuteční čtvrtý ročník LEDNICKO|VALTICKÉHO HUDEBNÍHO FESTIVALU (LVHF), který jedinečným způsobem spojuje krásu klasické hudby s unikátním architektonickým odkazem Lichtenštejnů v Lednicko-valtickém areálu a okolí.

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

"Koncerty LVHF jsou symbiózou předních hudebních interpretů a promyšlené dramaturgie inspirované kulturní historií Lednicko-valtického areálu a přispívají k setkávání obyvatel České republiky, Rakouska a Slovenska," říká ředitel festivalu Jiří Partyka.

Dramaturgie letošního ročníku připomene v osmi koncertech kapelníky a skladatele, kteří byli spjati s rodem Lichtenštejnů, působícím po 700 let na jižní Moravě. Jako mimořádný festivalový program se v červnu v City Palais Liechtenstein ve Vídni uskuteční koncert k 300. výročí knížectví Lichtenštejnsko. Vystoupí na něm jedni z našich nejlepších umělců – basbarytonista Adam Plachetka, sopranistka Patricia Janečková a trumpetista Ondřej Jurčeka, ti všichni za doprovodu komorního souboru Barocco sempre giovane.

Festival se i letos vrátí k několika oblíbeným místům konání koncertů, mezi něž patří zámek Valtice, zámek Lednice či lovecký zámeček Rendez-vous, a současně umožní návštěvníkům objevit prostory nové, jež jsou rovněž dědictvím po lichtenštejnských architektech, například zámek Mikulov, kostel v Katzelsdorfu nebo zřídka užívaná kaple Cyrila a Metoděje v Břeclavi.

Na zahajovacím koncertu 4. festivalového ročníku vystoupí vynikající francouzsko- holandská houslistka Cosima Soulez Larivière, vítězka prestižní maďarské Bartók World Competition, za doprovodu pianisty Miroslava Sekery.

Druhý festivalový večer v podání přední harfenistky Kateřiny Englichové a flétnisty Petra Pomkly nabídne díla Wolfganga Amadea Mozarta, Clauda Debussyho a Gabriela Faurého a svým umístěním do Dianina chrámu zvaného Rendez-vous přenese posluchače do časů domácího koncertování 18. a 19. století.

Podtitul třetího koncertu Hudba z Nové Říše odkazuje na rodiště bratrů Antonína a Pavla Vranických. Jednou z dominant večera bude houslový koncert Pavla Vranického, který zazní v někdejším rodovém sídle Lichtenštejnů na zámku Mikulov. Za doprovodu klasicistního Ensemble 18+ vystoupí přední český houslový virtuos Ivan Ženatý a také sólistka Národního divadla Marie Fajtová.

Úspěšný český barokní orchestr Collegium Marianum rozezní kostel v rakouském Katzelsdorfu a nabídne mimo jiné novodobou premiéru skladby Melchiora Pichlera, který byl dalším ze slavných kapelníků Josefa Jana Adama Lichtenštejna.

Pátý koncert představí krásy samotných Valtic – na valtickém zámku zazní skladby renesančního autora Nicolause Zangia, úzce spjatého se zdejším panstvem, v podání vokálního souboru Cappella Mariana a sopranistky Lucie Rozsnyó.

Projekt Cembalissimo s Editou Keglerovou a Monikou Knoblochovou představí, spolu s řídce uváděnou hudbou pro dvě cembala, kostel sv. Cyrila a Metoděje, další ze staveb "lichtenštejnských" architektů. Hostovat budou významní absolventi břeclavské ZUŠ, houslista Jiří Partyka a violoncellista Lukáš Svoboda.

Mezi valtické rodáky patří neprávem opomíjený skladatel a kontrabasista Johannes Matthias Sperger, jemuž bude věnován sedmý festivalový večer. Hlavní hvězdou programu bude violoncellista Emil Rovner.

Závěrečný galakoncert, tradičně umístěný do renovované jízdárny zámku Valtice, bude patřit vítězi prestižní Soutěže královny Alžběty v Bruselu. Pianista Lukáš Vondráček zahraje v doprovodu PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Vojtěcha Spurného Beethovenův Klavírní koncert č. 5, zvaný "Císařský". Spolu s mezzosopranistkou Alexandrou Yangel, sólistkou Státní opery ve Vídni, zakončí IV. ročník festivalu.

Již pravidelný doprovodný program festivalu tvoří koncerty pro žáky základních škol. Hudbu doprovázejí samotní umělci poutavým výkladem, který má přiblížit nejen hudební nástroje, ale rovněž různé stylové epochy a žánry hudby.

LVHF se svým čtvrtým ročníkem stává pravidelným kulturním svátkem, který vždy na přelomu září a října láká do Lednicko-valtického areálu a okolí příznivce klasické hudby. Koncerty festivalu hojně navštěvují i čestní hosté z řad starostů a zástupci státních institucí a kulturních domů.

Stejně jako v předchozích letech poskytl i čtvrtému ročníku LVHF svou laskavou záštitu hejtman Jihomoravského kraje, JUDr. Bohumil Šimek.

Program festivalu:

Mimořádný koncert – sobota 15. června 2019 v 18h Palais Liechtenstein ve Vídni BAROCCO SEMPRE GIOVANE, Josef Krečmer – umělecký vedoucí Patricia Janečková – soprán, Adam Plachetka – basbaryton, Ondřej Jurčeka – trubka

 1. koncert – Slavnostní zahájení – sobota 28. září 2019 v 19h Zámecká jízdárna Lednice – Multifunkční centrum Cosima Soulez Larivière – housle, Miroslav Sekera – klavír
 2. koncert – Rendez-vous s harfou – neděle 29. září 2019 v 16h Dianin chrám Rendez-vous Kateřina Englichová – harfa, Petr Pomkla – flétna
 3. koncert – Hudba z Nové říše – úterý 1. října 2019 v 19h Zámek Mikulov ENSEMBLE 18+ Marie Fajtová – soprán, Ivan Ženatý – housle
 1. koncert – Pocta Janu II. Lichtenštejnovi – sobota 5. října 2019 v 18h Kostel Sv. Bartoloměje, Katzelsdorf – Bernhardsthal (Rakousko) COLLEGIUM MARIANUM, Jana Semerádová – umělecký vedoucí Patricia Janečková – soprán
 2. koncert – Italské nebe – neděle 6. října 2019 v 16h Zámecká kaple Valtice CAPPELLA MARIANA, Vojtěch Semerád – umělecký vedoucí Lucie Rozsnyó - soprán
 3. koncert – Cembalissimo – středa 9. října 2019 v 18h Kaple Sv. Cyrila a Metoděje v Břeclavi Edita Keglerová – cembalo, Monika Knoblochová – cembalo Hosté: Jiří Partyka – housle, Lukáš Svoboda – violoncello
 4. koncert – Maestro J. M. Sperger – pátek 11. října 2019 v 19h Zámecké divadlo ve Valticích BAROCCO SEMPRE GIOVANE, Josef Krečmer – umělecký vedoucí Ondřej Kepka – mluvené slovo, Emil Rovner – violoncello
 5. koncert – Závěrečný galakoncert – sobota 12. října 2019 v 19h Zámecká jízdárna Valtice PKF – Prague Philharmonia, Vojtěch Spurný – dirigent Alexandra Yangel – mezzosoprán, Lukáš Vondráček - klavír

Vstupenky na festival jsou již nyní v prodeji přímo na www.lvhf.cz a v síti GoOut.

MgA. Jiří Partyka Valtický rodák Jiří Partyka nastoupil roku 1989 na Konzervatoř Brno, kde studoval hru na housle pod vedením profesora Jiřího Besperáta. Poté následovalo studium na Akademii múzických umění v Praze v mistrovské třídě profesora Jindřicha Pazdery. V roce 1998 vystupoval jako sólista Brněnského komorního orchestru na turné po USA. Zastával místo koncertního mistra v Talichově komorním orchestru a jako host také v Salcburské komorní filharmonii. Aktuálně působí na postu koncertního mistra v orchestru St. Gellért Academy v maďarském Segedínu. Je členem Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze jako 1. zástupce koncertního mistra. S těmito soubory vystupoval mimo jiné ve Francii, Španělsku a Japonsku. V roce 2014 vystoupil s Pavel Haas Quartet na festivalu v Glasgow. Jiří Partyka je zakladatelem a zároveň výkonným i uměleckým ředitelem LEDNICKO|VALTICKÉHO HUDEBNÍHO FESTIVALU, LVHF.

Mapa

Další akce v okolí

Svatomartinské slavnosti - Dolní Vě…

19.10.2019 - 09.11.2019
Dolní Věstonice, Husí…

Sv. Martin všechny srdečně zve na Svatomartinské slavnosti, které se uskuteční v sobotu 9. listopadu.

Víno a dýně - Moravská Nová Ves

26.10.2019 - 26.10.2019
Moravská Nová Ves

Již tradiční říjnová podzimní akce s dobrotami z dýní a k tomu pohárek vínečka…..Těšíme se na Vás v sobotu 26.října od…

Festival otevřených sklepů - Sv. Ma…

09.11.2019 - 10.11.2019
Modré Hory - Velké…

Během festivalu otevře své sklepy zhruba třicítka vinařů v pěti sousedních obcích. Degustaci vín doplňuje bohatý…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 19. říjen

Dnes má svátek Michaela

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete