Statistika našeho portálu

  • 101 008 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

Luděk Filipský: Intimní nezměrnost - Středočeský kraj

19.03.2022 - 05.06.2022 GASK – Galerie Středočeského kraje

Jde již o autorovu druhou rozsáhlou výstavu v GASK, první se uskutečnila v roce 2006 pod názvem Mezi světlem a tmou v tehdy ještě starém sídle v Praze v Husově ulici. Velkou inspirací pro práce Luďka Filipského, žijícího a tvořícího v Kutné Hoře, je bezesporu místo jeho bydliště, konkrétně chrám sv. Barbory a jeho vitrážemi prozářený interiér.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
GASK
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj

Od samého počátku Luděk Filipský ve své tvorbě soustavně zkoumá strukturální podstatu jevů hmatatelných i jen tušených. Jeho zásadní vyjadřovací polohou jsou obrazy a kresby vytvořené vrstvením lineárních vzorů tak, že vzniká jemně odstupňovaný prostor jakéhosi "energetického pole" či "meditativního ohniska", navozujícího pocit hluboké soustředěnosti i vědomí o nekončící metamorfóze všech věcí.

Právě tato nejpříznačnější rovina Filipského díla tvoří těžiště jeho výstavy v GASK, která je koncipována v úzké spjatosti s nedalekým kutnohorským chrámem sv. Barbory, jehož vznešená klenutá stavba a vitrážemi prozářený interiér autorovi skýtají trvalý inspirační zdroj i jistou paralelu k jeho vlastním úvahám. Technikou akvarelu, tempery či kvaše dociluje autor značné míry barevné průsvitnosti, což spolu s dynamickou kompoziční strukturou vytváří dojem optické vibrace, nebo dokonce akustické rezonance.

Za koncepční "nitro" výstavy Luďka Filipského lze považovat soubor komorních a drobných kreseb nainstalovaných v Blackboxu, v jehož ztemnělém a ztišeném prostředí můžeme prožívat esenci toho, jak (autorovými slovy) "duchovno prozařuje hmotou".

 

Malíř, grafik a sochař Luděk Filipský vystudoval u Antonína Pelce a Jana Smetany na Akademii výtvarných umění v Praze. Jeho díla jsou zastoupena v celé řadě českých i zahraničních galerií – konkrétně se jeden z jeho obrazů nachází ve stálé expozici GASK Stavy mysli / Za obrazem. Luděk Filipský žije a tvoří v Kutné Hoře, ve které nachází inspiraci pro své práce.

 Nechte se (s)vést uměním!

https://gask.cz/cs/vystavy/ludek-filipsky-intimni-nezmernost

 

Mapa

Další akce v okolí

Největší výstava českých vín 2023 -…

30.09.2023 - 30.09.2023
Kutná Hora

V sobotu 30. září od 14:00 do 19:00 u příležitosti oslav sv. Václava, zakladatele české země a ochránce českých vinařů,…

PICCOLI Hudební a výtvarné dílny pr…

07.10.2023 - 07.10.2023
Barborská 51, Kutná Hora

Už jste někdy zpívali, tančili a hráli v galerii? Přijďte na PICCOLI! Nejprve detailně prozkoumáme vybraný obraz stálé…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 30. září

Dnes má svátek Jeroným

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete