Statistika našeho portálu

  • 94 752 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Pražský hrad

01.02.2013 - 08.05.2013 Praha

V dramaturgii výstav Pražského hradu se objevuje další velké jméno. Tím je Karel Malich (nar. 1924), novátor, jehož význam je srovnatelný snad jen s přínosem zakladatele abstrakce Františka Kupky.Expozice soustřeďuje tři stovky děl vzniklých v období posledních padesáti let, přičemž řada z nich je k vidění vůbec poprvé. Výstava uvádí jak slavné reliéfy, objekty či pastely, tak i rozsáhlý soubor…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Jízdárna Pražského hradu
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

V dramaturgii výstav Pražského hradu se objevuje další velké jméno. Tím je Karel Malich (nar. 1924), novátor, jehož význam je srovnatelný snad jen s přínosem zakladatele abstrakce Františka Kupky.

Expozice soustřeďuje tři stovky děl vzniklých v období posledních padesáti let, přičemž řada z nich je k vidění vůbec poprvé. Výstava uvádí jak slavné reliéfy, objekty či pastely, tak i rozsáhlý soubor dosud nezveřejněných originálů. Přehlídka vrcholí jeho klíčovou závěsnou plastikou Lidsko-kosmická soulož z let 1984 až 1988.

V souladu s charakterem umělcovy tvorby je také pojata instalace výstavy, kterou vytvořil Federico Díaz, Malichův žák z doby jeho působení na pražské Akademii výtvarných umění. Na rozdíl od tradičního prostorového řešení, kdy se obrazy či sochy rozmísťují v interiéru členěném panely, jsou tentokrát ponechány v otevřeném prostoru. Takové pojetí nejlépe umožňuje pochopit Malichovo uvažování o pevné hmotě jako o volně proudící energii. S tímto přístupem souzní rozměrný, na míru utkaný koberec, pokrývající celou plochu podlahy v Jízdárně; instalace se ve své podstatě stává dalším artefaktem.

Malichovo převratné dílo utváří schopnost zachytit světlo a proudění energií. Je založené na nadání umožňující zhmotnit neviditelné a zobrazit to, co zůstává jen tušené. Je v něm vepsáno poznání vyplývající ze soustavného hledání a také předávání zkušeností z okamžiků osvícení. Na rozdíl od většiny umělců Malich pouze nepřejímá zavedené postupy, ale objevuje: v moderním umění nemají jeho drátěné plastiky obdoby, jedná se o naprosto svébytné a původní médium, které dokonale ovládl. To samé platí o pastelech, které kombinuje s temperovými barvami.

Výstava, nad níž převzal záštitu prezident republiky Václav Klaus, potrvá na Pražském hradě až do 8. května 2013.

Vstupné

Cena: 140 Kč
Snížená cena: 60 Kč
Rodinné vstupné: 280 Kč

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Další akce v okolí

Online: Prado - celá ČR

24.01.2021 - 24.01.2021
Praha

V rámci online streamu „Moje kino Live“ proběhne projekce filmu „Prado – sbírka plná divů“.

Grand Veteran - Praha

24.04.2021 - 24.04.2021
Psychiatrická lečebna…

Srdečně Vás zveme na jedinečnou akci všech klubů historických vozidel v ČR Grand Veteran. Na jednom místě se veřejnosti…

Online: Festival 13+ - celá ČR

20.01.2021 - 23.01.2021
Divadlo v Dlouhé

12. ročník divadelní přehlídky nejen pro teenagery

Online: Scandi 2021 - celá ČR

25.01.2021 - 31.01.2021
Praha

Přehlídka Scandi - výběr nejzajímavějšího ze současného skandinávského filmu. Během čtyř dnů nabídne prostřednictvím…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

sobota 23. leden

Dnes má svátek Zdeněk

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete