Statistika našeho portálu

  • 96 112 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Masopust - Veselá u Mnichova Hradiště

09.02.2013 Mnichovo Hradiště

9. 2. 2013 se ve Veselé u Mnichova Hradiště koná Veselský Masopust o čtyřech dějstvích.Prvním dějstvím je povolení Masopustního mumraje a průvodu třemi císaři, vybranými třemi občany veselskými, a to ve 13:13. Masopust se poté se svým průvodem újme vlády nad obcí a to až do půlnoci. Průvod vyrazí směrem k bývalé soše Sv. Nepomuka a zahájí obchůzku po domech.Zhruba  ve 14:30 započne druhé dějství.…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Veselá u Mnichova Hradiště
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Mladá Boleslav
Obec
Mnichovo Hradiště

Fotogalerie k článku

9. 2. 2013 se ve Veselé u Mnichova Hradiště koná Veselský Masopust o čtyřech dějstvích.

Prvním dějstvím je povolení Masopustního mumraje a průvodu třemi císaři, vybranými třemi občany veselskými, a to ve 13:13. Masopust se poté se svým průvodem újme vlády nad obcí a to až do půlnoci. Průvod vyrazí směrem k bývalé soše Sv. Nepomuka a zahájí obchůzku po domech.
Zhruba  ve 14:30 započne druhé dějství. Zastavení u torza sochy Sv. Nepomuka a oživení zapomenuté postavy Veselé – Ponocného. Průvod se pak vydá do ulic Křemenská a Školní a následně na náves.

V 15:30 započne třetí dějství a to v podobě  lidového divadla. Bude poražena kobyla, proběhne bitva masa se zeleninou a budou vyhlášeny nejlepší masky.
Průvod se pak vydá do ulic Jabloňová a Lhotická, aby zakončil svou pouť v místní hospodě u Bílého lva.

Poslední čtvrté dějství začne v 19:00. Vypukne zábava v hospodě u Bílého Lva. Zde proběhne masopustní svatba maškar. O půlnoci bude pochována jedna z neřestí veselských a Masopust tak předá zpět vládu nad obcí Císařům.

Podle pamětníků veselských byl masopust naposledy ve Veselé slaven před 2 světovou válkou. Objevoval se zde ženich s nevěstou, kovář na běloušovi a sáně, na kterých byla tažena kapela. Na obdobné postavy se můžete těšit i nyní.

Tradice masopustní ve Veselá zcela zanikla, a tak jsme se rozhodli tuto tradici obnovit. Podle svědectví veselských pamětníků. Dále dle knih mapující lidové tradice a dle inspirace získané z jiných masopustů. Obnova Masopustu byla v obci velmi vítána, jak říká jeden z obyvatel Jiří Holub " Jsem rád, že obnovujeme zapomenuté tradice. Už teď žijeme přípravou a doufám, že se všechno povede".

 

Těšíme se na vás!

Mapa

Další akce v okolí

Zámek v Kosmonosech rozzáří festiva…

02.10.2021 - 02.10.2021
Zámek Kosmonosy

Zámek v Kosmonosech se v sobotu 2. října na několik hodin převleče do nového, zářivého kabátu. Společně s přilehlým…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 27. září

Dnes má svátek Jonáš

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete