Statistika našeho portálu

  • 99 338 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Muzeum umění Olomouc

18.05.2013 Olomouc

Při příležitosti Mezinárodního dne muzeí v sobotu 18. května nabízí Muzeum umění Olomouc svým návštěvníkům bezplatnou návštěvu aktuálních výstav.Z Arcidiecézního muzea si navíc mohou malí i velcí účastníci odpoledního workshopu odnést vlastnoručně vyzdobené tričko, v Muzeu moderního umění se zase zájemci mohou vydat na "snovou" prohlídku výstavy surrealisty Jana Švankmajera.V Arcidiecézním muzeu…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Muzeum umění Olomouc
Oblast
Střední Morava
Kraj
Olomoucký kraj
Okres
Olomouc
Obec
Olomouc

Fotogalerie k článku

Při příležitosti Mezinárodního dne muzeí v sobotu 18. května nabízí Muzeum umění Olomouc svým návštěvníkům bezplatnou návštěvu aktuálních výstav.

Z Arcidiecézního muzea si navíc mohou malí i velcí účastníci odpoledního workshopu odnést vlastnoručně vyzdobené tričko, v Muzeu moderního umění se zase zájemci mohou vydat na "snovou" prohlídku výstavy surrealisty Jana Švankmajera.

V Arcidiecézním muzeu Olomouc si lze prohlédnout kromě stálé expozice Ke slávě a chvále také novinku Mezi Východem a Západem, která je významným olomouckým příspěvkem k oslavám 1150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu a představuje fenomén cyrilometodějské úcty a tradice ve výtvarném umění v českých zemích od 10. století do současnosti. Výstavou navíc provede zájemce od 14 hodin její kurátorka Simona Jemelková.
V rámci oslavy Mezinárodního dne muzeí, jehož letošní motto zní "Muzea (paměť + tvořivost) = proměny společnosti", si také mohou návštěvníci z Arcidiecézního muzea odnést vlastnoručně vyrobené tričko. Od 15 do 17 hodin povedou lektoři workshop nazvaný Triko podle Cyrila. "Malí i velcí účastníci naší dílny, kteří si přinesou bavlněné barevné tričko, si s naší pomocí vytvoří technikou savování originální tričko, jehož výtvarné prvky budou inspirované znaky staroslovanské hlaholice. Vzory písmen objeví sami při prohlídce výstavy Mezi Východem a Západem, další pomůcky budou pro vás připravené ve výtvarném ateliéru Arcidiecézního muzea," přiblížila náplň workshopu lektorka Michaela Johnová Čapková.

Muzeum moderního umění pak vybídne k putování nikoliv historií, nýbrž bohatou imaginací a fantazií výtvarného umělce a filmového režiséra Jana Švankmajera. Retrospektiva jediného českého umělce zastoupeného ve stálé expozici londýnské Tate Gallery přibližuje jeho tvorbu prostřednictvím zhruba 300 exponátů v celé její šíři, od přípravných kreseb a surrealistických koláží a frotáží přes mnohoznačné taktilní a erotické objekty až po ukázky autorových filmových experimentů.

Při příležitosti muzejního svátku se lze na výstavu surrealistického umělce vydat od 17 hodin s lektorem Davidem Hrbkem. "Program je určen především dospělým. Budeme si povídat o snech, svých i těch druhých, projdeme si společně výstavu a o některých exponátech se návštěvníci dozvědí to, co by se nikde jinde nedočetli," pozval do muzea Hrbek. Upozornil také, že k dispozici budou v pokladně muzea samoobslužné pracovní listy pro rodiny s dětmi. "Rodiče s dětmi si bezplatně vyzvednou list a pastelky a při pohlídce sami plní zábavné úkoly," doplnil lektor.
Mezinárodní den muzeí se slaví od roku 1977 z podnětu Mezinárodní rady muzeí (ICOM) s cílem upozornit na význam těchto institucí pro společnost. Součástí oslav jsou speciální programy jednotlivých muzeí – výstavy, přednášky, dílny pro děti i dospělé, další kulturní programy. K akci se každoročně připojí přes 10 tisíc institucí na všech kontinentech.

Mezinárodní den muzeí v Muzeu umění Olomouc

Komentovaná prohlídka výstavy Mezi Východem a Západem
14.00 hod. | Arcidiecézní muzeum Olomouc
Ukázali našim předkům cestu k moudrosti, naučili je číst a psát, vytvořili první slovanské písmo a církevní jazyk. Zasloužili se o vznik nového právního řádu a položili základ moderní české státnosti. Příchod svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu je milníkem v národních dějinách. Letos si připomínáme 1150. výročí jejich mise a jednou z nejvýznamnějších akcí pořádaných při této příležitosti je olomoucká výstava Mezi Východem a Západem | Svatí Cyril a Metoděj v kultuře českých zemí. Výstavou zájemce provede kurátorka Simona Jemelková.
Akce se uskuteční pouze v případě, že se dostaví minimálně 5 zájemců.

Triko podle Cyrila
15.00 – 17.00 hod. | Arcidiecézní muzeum Olomouc
Vytvořte si technikou savování originální tričko, jehož výtvarné prvky jsou inspirovány znaky staroslovanské hlaholice. Vzory písmen objevíte sami při prohlídce výstavy Mezi Východem a Západem: Svatí Cyril a Metoděj v kultuře českých zemí, další pomůcky budou pro vás připravené ve výtvarném ateliéru arcidiecézního muzea. S sebou si musíte přinést pouze bavlněné barevné tričko!!!  
Akce je vhodná pro malé i velké návštěvníky, děti mají vstup do expozice zdarma.

Znáte dobře svoje sny?
17.00 hod. | Muzeum moderního umění
Speciální (ne)komentovaná prohlídka výstavy Jana Švankmajera s lektorem, která je určená především dospělým návštěvníkům. Děti na vlastní riziko, přesto jsou vítané. S lektorem si budou návštěvníci povídat o snech, svých i těch druhých, projdou si společně výstavu a o některých exponátech se dozvědí to, co by se nikde jinde nedočetli.
Program trvá 60 minut.

 

Těšíme se na vás!

Mapa

Další akce v okolí

For Model - Olomouc

17.03.2023 - 19.03.2023
Výstaviště Flora Olomouc

Interaktivní výstava modelů, sběratelství, digitálních technologií, her, hraček a stavebnic

Flora Olomouc 2023 - Olomouc

20.04.2023 - 23.04.2023
Výstaviště

Největší svátek květin aneb mezinárodní květinová a zahradnická výstava Flora Olomouc 2023

Vyznání růžím 2023 - Olomouc

10.06.2023 - 11.06.2023
Výstaviště

Vyznání růžím – výstava a festival pod širým nebem v olomouckém rozáriu

Moravia Sport Expo 2023 - Olomouc

16.06.2023 - 17.06.2023
Výstaviště

Největší veletrh sportovních potřeb a vybavení v České republice

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 7. únor

Dnes má svátek Veronika

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete