Statistika našeho portálu

  • 102 685 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Městské muzeum - Ústí nad Orlicí

07.02.2014 - 23.03.2014 Ústí nad Orlicí

Výstava k 120. výročí založení 1. Klubu cyklistů v Ústí nad Orlicí se prolíná s exponáty zapůjčenými z Prvního českého muzea cyklistiky v Nových Hradech. Představíme nejrůznější tipy historických kol i předmětů s cyklistikou spjatých. Výstava se uskuteční 7. 2. – 23. 3.Výstavou "Na dvou kolech..." se snažíme vytvořit jednotný pohled na dva cyklistické kluby, které v průběhu devatenáctého a…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Městské muzeum - Ústí nad Orlicí
Oblast
Severovýchod
Kraj
Pardubický kraj
Okres
Ústí nad Orlicí
Obec
Ústí nad Orlicí

Fotogalerie k článku

Výstava k 120. výročí založení 1. Klubu cyklistů v Ústí nad Orlicí se prolíná s exponáty zapůjčenými z Prvního českého muzea cyklistiky v Nových Hradech. Představíme nejrůznější tipy historických kol i předmětů s cyklistikou spjatých. Výstava se uskuteční 7. 2. – 23. 3.

Výstavou "Na dvou kolech..." se snažíme vytvořit jednotný pohled na dva cyklistické kluby, které v průběhu devatenáctého a dvacátého století v Ústí nad Orlicí vznikly.

První Klub cyklistů byl založen v roce 1894 a řadil se k nejstarším v republice. V té době se mohl jízdě na velocipedu věnovat jen ten, kdo byl dobře situován. Pořízení velocipedu bylo finančně náročné, proto ještě nebyl všeobecně rozšířeným dopravním prostředkem. Svědčí o tom i skladba zakládajících členů ústeckého klubu, mezi kterými byli továrníci, lékaři či právníci a jejich děti.

První klub byl založen "pro pěstování jízdy na velocipedech a bruslích za účelem závodním i zábavným", proto se klub přičinil o vznik kluziště ve městě, které bylo za poplatek přístupné všem zájemcům. Pro veřejnost také pořádal společenské zábavy, plesy a večírky. Plně funkční vydržel klub jen do konce devatenáctého století. Postupně začalo ubývat členů, upadal zájem, až byla jeho činnost v dubnu 1911 oficiálně ukončena.

Druhý cyklistický klub byl založen v roce 1923 pod názvem Klub československých cyklistů. Nejprve se zaměřil na výletní činnost, ale po vstupu do Východočeské župy cyklistické (roku 1928) rozšířil své aktivity na účast v závodech a jejich organizování.

U příležitosti desátého výročí založení uspořádal Klub Sjezd Východočeské župy cyklistické a pořídil si vlastní vlajku.

V průběhu druhé světové války, ač nesměl na venek vykazovat žádnou činnost, uspořádal společně s Klubem českých turistů dva ročníky Závodu na Andrlův chlum a závody na silnicích vyměnil za cyklistické závody na válcích.

Mezníkem v činnosti klubu byl rok 1948, kde sloučením s TJ Sokol skončila jeho samostatná činnost. Příznivci cyklistiky se organizovali v cyklistickém oddílu TJ Sokol UTEX. Po vzniku ČSTV se oddíl stal součástí TJ Jiskry Ústí nad Orlicí. Členové se plně věnovali organizaci velkých mezinárodních závodů např. O cenu Jiskry Orlicka. Přes nábor mládeže a cykloturistiku se nepodařilo činnost oddílu oživit a tak se zánikem závodu O cenu Jiskry Orlicka zanikl v roce 1970 i oddíl cyklistiky TJ Jiskra Ústí nad Orlicí.

Součástí výstavy o historii klubu jsou i exponáty zapůjčené z Prvního českého muzea cyklistiky. Toto muzeum sídlí v zámeckém areálu v Nových Hradech, kde také spravuje ojedinělou sbírku českého sběratele a nadšeného velocipedisty. Exponáty zapůjčené do našeho muzea přestavují soubor nejen bicyklů, ale i předmětů s cyklistikou spojených. Nalezneme zde ukázky např. dobových plynových svítilen, poháry a ocenění ze závodů či speciální revolver, který sloužil k odhánění psů "útočících" na cyklistu za jízdy. Návštěvníkovi jsou dále předloženy ukázky kol, na kterých ústečtí cyklisté mohli jezdit, ale i unikátní ukázky z historie tohoto fenoménu jako celku. Nejstarší období zastupuje replika drezíny z roku 1817, následovaná řadou originálních velocipedů z 19. století včetně vysokých kol. Naopak nejmladším exponátem je závodní kolo Favorit z roku 1964, které se zúčastnilo i LOH v Tokiu.

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Další akce v okolí

Farmářský a řemeslný trh 2024 – Úst…

23.07.2024 - 23.07.2024
Mírové náměstí

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy do Ústí nad Orlicí.

Farmářský a řemeslný trh 2024 – Úst…

27.08.2024 - 27.08.2024
Mírové náměstí

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy do Ústí nad Orlicí.

Farmářský a řemeslný trh 2024 – Úst…

24.09.2024 - 24.09.2024
Mírové náměstí

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy do Ústí nad Orlicí.

Hypnotizér v Žamberku | září 2024

26.09.2024 - 26.09.2024
Nádražní 39, 564 01…

Přijďte se uvolnit a prožít si něco velice výjimečného na představení HYPNOTIZÉR!

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 18. červenec

Dnes má svátek Drahomíra

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete