Statistika našeho portálu

  • 85 457 Akcí v kalendáři
  • 5 370 Ubytovacích zařízení
  • 24 151 Míst a památek

Obecní dům

17.05.2018 ve Smetanově síni Obecního domu v Praze

V roce 2017 byl vyhlášen XVI. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, který společně vyhlásily Ministerstvo kultury, Asociace muzeí a galerií ČR, z. s., a Český výbor ICOM, z. s. Soutěžní rok probíhal od 1. ledna 2017 do 28. února 2018 a soutěžilo v něm 62 muzeí a galerií z celé České republiky.Národní soutěž muzeí Gloria musaealis již šestnáctým rokem upozorňuje na špičkové výkony…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
ve Smetanově síni Obecního domu v Praze
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

V roce 2017 byl vyhlášen XVI. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, který společně vyhlásily Ministerstvo kultury, Asociace muzeí a galerií ČR, z. s., a Český výbor ICOM, z. s. Soutěžní rok probíhal od 1. ledna 2017 do 28. února 2018 a soutěžilo v něm 62 muzeí a galerií z celé České republiky.
Národní soutěž muzeí Gloria musaealis již šestnáctým rokem upozorňuje na špičkové výkony muzejních institucí.

Každoročně se zvyšující úroveň projektů získala tentokrát konkurenta ve výrazném navýšení počtu přihlášek – do XVI. ročníku se přihlásilo rekordních 99 projektů. Nejsilnější kategorií se stala Muzejní výstava roku 2017 s celkem 43 přihlášenými projekty, následovaná 41 projekty soutěžícími v kategorii Muzejní publikace roku 2017, do kategorie Muzejní počin roku 2017 se pak přihlásilo 15 projektů.

Nejvyšším oceněním v každé soutěžní kategorii je Cena Gloria musaealis, která se skládá z trofeje, diplomu a finančního ocenění ve výši 70 000 Kč. Jeden z projektů může získat Cenu Českého výboru ICOM, která je udělovaná projektům významně přispívajícím k mezinárodní spolupráci, rozvoji edukační činnosti či zpřístupnění kulturního dědictví handicapovaným občanům.

Cena Českého výboru ICOM je honorovaná finanční částkou 30 000 Kč.

Mediální tvář soutěže tvoří čestný výbor, v němž jsou zastoupeni představitelé našich předních kulturních, vědeckých i společenských institucí. Po dobu trvání soutěže nad ní čestný výbor přebírá svoji záštitu a navrhuje jednomu z projektů udělit Cenu čestného výboru soutěže.
V roce 2017 měli návštěvníci muzeí a galerií v České republice možnost již potřetí zvolit vítěze soutěže Muzeum roku.

Během slavnostního ceremoniálu budou vyhlášeny výsledky III. ročníku návštěvnické soutěže, která probíhá na portálu do-muzea.cz – bude odhaleno pořadí institucí na prvních třech místech a z návštěvníků, kteří se aktivně zapojili do hodnocení, budou vylosováni tři výherci, jež obdrží zajímavé ceny.

Slavnostní předávání Cen Gloria musaealis za rok 2017 proběhne ve čtvrtek 17. května 2018 od 14,00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu v Praze, u příležitosti Mezinárodního dne muzeí (18. května). Akce se koná pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu České republiky Milana Štěcha a primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové. Partnery slavnostního vyhlášení jsou: Obecní dům, a. s., Senát Parlamentu ČR, Hlavní město Praha, Český rozhlas, agentura
CzechTourism, AV Media, a. s., a Three Brothers Production. Mediálními partnery akce jsou: Český rozhlas Dvojka a internetový portál a časopis PROPAMÁTKY.
Podobně jako v předchozích letech se ceremoniál ponese v duchu divácky atraktivní koncepce, která zahrnuje ideu prezentovat pokaždé jiný typ muzejní instituce či události. Na scéně budou tentokrát prezentována významná jubilea roku 2018.

Muzejní instituce nezůstanou při vzpomínce na tato výročí stát stranou, neboť mají ve svých sbírkách mnoho autentických dokladů.

Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., pro rok 2018 proto zároveň vyhlásila na http://www.muzea20stoleti.cz v rámci cyklu Muzea a 20. století mediální kampaň na téma "Muzea a vznik ČSR aneb 100 let od ukončení I. světové války". Během roku 2018 probíhá také kampaň "Společné století", kterou připravila agentura CzechTourism. Na http://www.spolecnestoleti.cz jsou k nalezení nejen historické milníky České a Slovenské republiky, ale i oficiální akce, které budou připraveny v roce 2018 ve všech regionech České republiky.

U příležitosti vzpomínaného 100. výročí vzniku samostatného československého státu přichystala Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., i další kampaň na téma "100 osobností českého muzejnictví", jejímž cílem je upozornit na významné zástupce oboru, kteří stáli u jeho počátků či přispěli k pozitivnímu rozvoji, a to jak na národní tak regionální úrovni. Portréty osobností zaslaných mezi prvními se staly podkladem pro zpracování grafického layoutu XVI. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis.

Muzeum roku 2017

Vyhlášení vítězů proběhne ve čtvrtek 17. května 2018 od 14,00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu v Praze v rámci slavnostního předávání Cen Gloria musaealis za rok 2017

 Od roku 2015 mohou muzejní instituce získat ocenění od svých návštěvníků, kteří se do hodnocení muzeí a galerií v České republice mohou zapojit prostřednictvím soutěže Muzeum roku. Návštěvnická soutěž vznikla jako součást mediální kampaně Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, která je významným odborným oceněním muzejní práce.

 

Soutěž Muzeum roku probíhá na portále do-muzea.czjehož provozovatelem je Národní muzeum a který vznikl ve spolupráci s Asociací muzeí a galerií ČR, z. s.

 

Ve III. ročníku soutěže Muzeum roku 2017 byla nominována tato muzea (v abecedním pořadí dle sídla instituce):

• Regionální muzeum Mělník, příspěvková organizace

• Regionální muzeum Mělník, příspěvková organizace – Skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka

• Městské muzeum Žamberk

 

Přátelské setkání (číše vína) při příležitosti slavnostního vyhlášení výsledků XVI. ročníku soutěže se pouze pro zvané hosty uskuteční od 16,00 hodin v Grégrově sále Obecního domu v Praze (vstup jen na speciální pozvánku).

Další akce v okolí

Čínský národní cirkus - Kongresové …

25.01.2019 - 26.01.2019
Kongresové centrum Praha

ČÍNSKÝ NÁRODNÍ CIRKUS oslaví své 30. výročí také v České republice! V lednu 2019 se můžete těšit na celkem 7 vystoupení…

Myslivecký ples v Průhonicích

01.02.2019 - 01.02.2019
Kongresové centrum…

Tímto Vás zveme na každoroční ples MS Šeberov s bohatou mysliveckou tombolou, jenž se koná ve všech sálech Kongresového…

The Big Game živě v Hard Rock Cafe …

03.02.2019 - 04.02.2019
Malé náměstí 3

V neděli 3. února 2019 bude mít Hard Rock Cafe Praha prodlouženou otevírací dobu z důvodu promítání přímého přenosu…

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotroni…

11.02.2019 - 11.02.2019
Soukenická 1190/21,…

Společenství Josefa Zezulky Vás zve na setkání s biotronikou, v rámci Duchovní univerzity Bytí.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete