Statistika našeho portálu

  • 103 488 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

O nožířství a damascénské oceli - Výstavní síň Muzea Těšínska v Karviné

30.01.2014 - 30.04.2014 Karviná

Nejstarším a nejužívanějším nástrojem člověka, který nám odkázali naši prehistoričtí předkové a který stále používáme, je bezesporu nůž. Zbraně, s nimiž se ve středověku setkali křesťanští poutníci do Svaté Země, se vyznačují vynikajícími mechanickými vlastnostmi a zvláštní kresbou na povrchu, která připomíná vlnky na hladině. Materiál je označován jako damascénská ocel, také damask či damašek.…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Výstavní síň Muzea Těšínska v Karviné
Oblast
Moravskoslezsko
Kraj
Moravskoslezský kraj
Okres
Karviná
Obec
Karviná

Fotogalerie k článku

Nejstarším a nejužívanějším nástrojem člověka, který nám odkázali naši prehistoričtí předkové a který stále používáme, je bezesporu nůž.
 
Zbraně, s nimiž se ve středověku setkali křesťanští poutníci do Svaté Země, se vyznačují vynikajícími mechanickými vlastnostmi a zvláštní kresbou na povrchu, která připomíná vlnky na hladině. Materiál je označován jako damascénská ocel, také damask či damašek. Jeho název je odvozen podle stejnojmenného střediska obchodu a výroby v Sýrii.
 
Termínem damascénská ocel se označují v současnosti obecně dva druhy ocelí, přičemž historický, tzv. pravý damask (angl. wootz ) byl používán k výrobě kvalitních čepelí nožů a mečů. Šlo o výrobu z jednoho kusu vysoce kvalitní oceli s charakteristickými vzory – tzv. mramorováním. Tato ocel byla velmi drahá a její výroba tajná. Navíc byla časem zapomenuta.
 
Kvůli své kvalitě začal být damask napodobován po celém světě všemi možnými způsoby. Jedním z těchto pokusů se stalo dodnes používané několikanásobné překládání a svařování materiálu. Tato technologie se nazývá damaskování nebo také svářkový (nepravý) damask (angl. pattern-weld).
 
Damaskováním vyrobená ocel má svůj charakteristický vzor, který mívá několik desítek, ale i několik stovek vrstev. Taková ocel je díky kombinaci materiálů o rozdílných vlastnostech dlouhodobě ostrá i houževnatá. To je také důvodem, proč damask byl a stále je vysoce ceněn. Po vybroušení, naleptání a vyleštění povrchu vyniká jeho vnitřní vrstvená struktura. Výsledkem je kresba, jejíž vzor je vždy naprosto individuální.
 
Díky kombinaci vysokých estetických a mechanických kvalit damascénská ocel v historii sloužila pro výrobu velmi kvalitních zbraní. Dnes je s oblibou používána jako materiál na čepele luxusních nožů, ale i na šperky a různé ozdobné i užitkové předměty.
 
Při přípravě obrazové části výstavy byla, mimo jiné, využita publikace Josefa Pajla O nožích nejen loveckých (Grada, Praha 2010). Děkujeme za laskavé svolení jak autorovi, tak nakladatelství.
 
Zavítejte na výstavu věnovanou nožířství a výrobkům z damascénské oceli, kterou připravilo Muzeum Těšínska ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně a nožířem Václavem Vlukou z Karviné.

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete