Statistika našeho portálu

  • 99 338 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

11.04.2013 - 23.06.2013 Uherské Hradiště

Sbírka galerie Dolmen (resp. rodiny Slanicayových) se utváří déle než dvě desetiletí a s výraznou intenzitou je budována od poloviny 90. let 20. století. Je zaměřena především na českou malbu, kresbu, grafiku a sochařství 50. a 60. let 20. století. Některá díla se dotýkají také doby mladší, navazující na dříve vymezené generační zastoupení, a na tvorbu vybraných autorů z období normalizace.…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti
Oblast
Střední Morava
Kraj
Zlínský kraj
Okres
Uherské Hradiště
Obec
Uherské Hradiště

Fotogalerie k článku

Sbírka galerie Dolmen (resp. rodiny Slanicayových) se utváří déle než dvě desetiletí a s výraznou intenzitou je budována od poloviny 90. let 20. století. Je zaměřena především na českou malbu, kresbu, grafiku a sochařství 50. a 60. let 20. století. Některá díla se dotýkají také doby mladší, navazující na dříve vymezené generační zastoupení, a na tvorbu vybraných autorů z období normalizace. Rovněž jsou do sbírky zařazena díla i výjimečných osobností současné umělecké scény. V zásadě sbírka zajímavě vybranými příklady pokrývá modernistickou figuraci, abstrakci, novou figuraci, expresionismus, informel, neokonstruktivismus, resp. novou citlivost, a v dobrých příkladech obsahuje i normalizační tvorbu. Odráží směry, trendy a tendence zásadní pro mapování tehdejší evropské situace, některé se v dalších podobách objevují nebo ovlivňují umění i dnes. Cílem výstavy Od informelu k figuře (11. 4. – 23. 6. 2013), která se realizuje v Galerii Slováckého muzea v e výstavních prostorách 1. patra, je přiblížit výtvarnou situaci významné etapy našeho společenského vývoje, která je obecně pokládána za zlatý věk nejen pro české výtvarné umění, ale také pro film, literaturu, hudbu, divadlo a v širším slova smyslu pro celou společnost jako doba, kdy po letech útlaku začala tzv. liberalizace a život se stal jen o něco málo svobodnějším než předtím. Zároveň se výstava snaží o zajímavý a dosud ojedinělý dialog a konfrontaci. Prostřednictvím děl nejvyhraněnějších osobností, které v 60. letech minulého století odvážně formulovaly svoje umělecké programy, dokumentuje jedinečnost, rozmanitost a členitost tohoto období, hledá paralely, souvislosti, ale i odlišnosti.

Ve sbírce rodiny Slanicayových figurují jména, která už určitou revizí prošla např. Vladimír Boudník, Jiří Balcar, Jiří Kolář, Jan Koblasa, Mikuláš Medek, Adriena Šimotová, Václav Boštík, Robert Piesen, Libor Fára, Zbyněk Sekal, Jan Kubíček, Josef Istler, Jan Koblasa, Pravoslav Kotík, Jan Kotík, Aleš Veselý, Jiří Načeradský ad. Někteří umělci jsou ve sbírce zastoupeni profilovými soubory nebo řadou zásadních obrazů, kreseb a grafik, z nichž určité se objevily při monografických výstavách (K. Válová) nebo jiných výstavních projektech (50. výročí KGVU Zlín). V některých případech jde o jednotlivé, často příznačné anebo i objevné práce či menší soubory. Ze skladby sbírky i názvu výstavy je patrné, že zvláštní pozornosti se dostává na jedné straně informelu a dalším projevům abstrakce, a na straně druhé různým podobám figurativní tvorby, "ať už v její modernistické verzi, anebo v různých variantách nové figurace, pop artu a pozdního surrealismu" (M. Klimešová).

Otevřeno:

pondělí–neděle 9.00–12.00, 12.30–17.00 hodin

Vstupné

zde

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 7. únor

Dnes má svátek Veronika

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete