Statistika našeho portálu

  • 95 236 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 193 Míst a památek

Online Mezinárodní den Romů - celá ČR

08.04.2020 Praha

Oslavy každoročně probíhají 8. dubna a v dnech kolem. Aktuální situace bohužel nedovoluje, abychom se společně potkali na galavečeru v divadle Archa, a tak artivistické uskupení Ara Art, pod jejichž taktovkou již pošesté oslavy proběhnou, připravilo experimentální online session s názvem "Z obýváku do obýváku". Zapojí se více jak třináct romských umělců z Česka, Slovenska, ale i USA. Mezi účinkujícími jsou mj. Igor Kmeťo ml. (Slovensko), Petra Gelbart (New York) nebo Gejza Horváth (ČR) a mnoho dalších. Letošním tématem, které bylo zvoleno ještě před propuknutím koronavirové krize, pak je "Všichni jsme Romové". Téma poukazuje na nutnost solidarity, vzájemnosti, pochopení a potřebu hledání cest ke sjednocení i ve chvílích, kdy to není jednoduché.

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Už pošesté se letos měly pražské oslavy Mezinárodního dne Romů odehrát v režii spolku  Ara Art. Z pochopitelných důvodů však tentokrát nebudou moci proběhnout v termínu. Ani tak se ale organizátoři nevzdávají a vedle toho, že ve spolupráci s divadlem Archa operativně přesunuli "live" verzi oslav na počátek listopadu, připravili na středu 8. 4. také celovečerní online program  s přiléhavým názvem "Gala z obýváku do obýváku", které bude k vidění na facebookové stránce spolku Ara Art. 

Diváci tak budou svědky první experimentální oslavy Mezinárodního dne Romů. Ředitel Ara Art David Tišer se z hlavního moderátorského stanoviště stanoviště ve svém bytě bude živě přepojovat do obýváků, kuchyní, či jiných částí domácností hostů slavnostního večera – umělců, muzikantů a dalších romských osobností. A ne jenom těch, které žijí v Čechách! 

"Dávno před tím, než jsme věděli co naši společnost a celý svět čeká, jsme za téma letošních Oslav zvolili prohlášení  ‚Všichni jsme Romové‘. Chtěli jsme tak poukázat na nutnost solidarity, vzájemnosti, pochopení a potřebu hledání cest ke sjednocení i ve chvílích, kdy to není jednoduché. Právě teď, více než kdy jindy, pociťujeme, že jsme všichni na jedné lodi, že jsme v tom všichni spolu, a že společně čelíme ohrožení, které nezná barvy pleti, původ, ani míru bohatství. A jedině společně to také můžeme zvládnout.  Berme to jako příležitost naučit se vše, co nám tento výjimečný stav věcí nabízí." říká David Tišer, který se při online oslavách ujme role moderátora. 

Účast v živém vysílání potvrdila opravdu velká jména romské kulturní scény – ze Slovenska se připojí populární zpěvák Igor Kmeťo, zpěvačka Gitana, nebo proslulá primáška Barbora Botošová, v Čechách to budou velké hudební osobnosti, jako například Gejza Horváth, Zdeněk Lázok, nebo Milan Kroka, a až z New Yorku slíbila svou online účast multitalentovaná hudebnice Petra Gelbart. "Galavečerem ale online oslavy Mezinárodního dne Romů nekončí. Ve čtvrtek 9. dubna je pro zájemce připraveno vysílání záznamu autorské divadelní hry …a zase jsme spali pindral, v pátek 10. 4. pak vycházející romská hvězda českého tanečního nebe Brian Mihaliček povede odpolední online taneční workshop, a téhož dne ve večerních hodinách zahraje mezi Romy aktuálně nejpopulárnější zábavová kapela Diny Košice". Dodává umělecká ředitelka Ara Art, zpěvačka a herečka Pavlína Matiová, jejíž zpěv v doprovodu gypsyjazzového kytaristy Tibora Židy také obohatí online oslavy MDR. 

"Vše, co připravujeme, je pro nás nové stejně tak, jako je pro nás všechny nová situace, v níž se teď nacházíme. Udělali jsme v krátkém čase maximum, abychom připravili důstojné oslavy, jaké si náš den zaslouží. Nemůžeme samozřejmě zaručit technickou dokonalost, nebo bezchybnost přenosu. Uděláme ale vše, co je v našich možnostech, abychom lidi nejen potěšili, ale hlavně jim umožnili být spolu, zprostředkovali pocit soudržnosti a síly,  které v důsledku každému z nás přináší tolik potřebnou naději." doplňuje David Tišer.

Další akce v okolí

Online: MUDr. Karel Nešpor - celá ČR

17.05.2021 - 17.05.2021
Praha

O tom, jaký účinek má smích na naše emoce, komunikaci či prevenci před stresem a syndromem vyhoření, nám poví známý…

Online: Oslavte Mezinárodní den bal…

17.05.2021 - 24.05.2021
Praha

Přepravce GLS se letos opět zapojí do neoficiálních celoevropských oslav Mezinárodního dne balíků. Pro letošní rok si…

Online: Jak řešit konflikty s dětmi…

18.05.2021 - 18.05.2021
Praha

Poznejte principy efektivní výchovy a naučte se řešit konflikty tak, aby nikdo nezůstal poražený!

Online: Jak maximalizovat svůj biol…

19.05.2021 - 19.05.2021
Praha

Zjistěte, jak pochopit fungování vlastního těla a převzít zodpovědnost za své zdraví!

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

pondělí 17. květen

Dnes má svátek Aneta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete