Statistika našeho portálu

  • 96 468 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Neil Armstrong osobně

07.02.2021 Praha

Prima ZOOM vám ke svým 8. narozeninám přináší tři parádní dokumentární kousky.

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

dvanáctou řadou odstartuje velmi oblíbený a lehce kontroverzní seriál Vetřelci dávnověku o "důkazech" existence mimozemšťanů. Původní český seriál Srdcaři se po třech letech vrací na obrazovky – tentokrát se severskými příběhy. A pak tu máme film o životě prvního člověka na Měsíci – odhalte pravou tvář Neila Armstronga.

Neil Armstrong osobně (repríza ve středu 10. 2. v 15.50)

Prvním člověkem, který se dotkl Měsíce, byl americký astronaut Neil Armstrong. Miloval létání, o letadla se začal zajímat v devíti letech. Stavěl jejich modely a chtěl se stát pilotem a konstruktérem letadel. Později získal stipendium námořnictva a studoval na vysoké škole na vojenského pilota. Jeho studium přerušila korejská válka. Armstrong se přihlásil do služby. V Koreji uskutečnil 78 bojových letů a podařilo se mu vyváznout i v případě, kdy byl jeho stroj poškozen střelbou. Po válce dokončil studia. V té době se seznámil s Jane Shearonovou a v roce 1956 se vzali. On byl tichý, ona společenská. Narodili se jim synové Rick a Mark a dcera Karen, která ve třech letech zemřela. Armstronga její smrt těžce zasáhla. Stal se zkušebním pilotem v Kalifornii. Létal na průzkumném X-15, jediném pilotovaném letadle, které létalo na hranici vesmíru. V roce 1962 se dostal do výběru astronautů pro projekt Gemini. Cílem Gemini byl vývoj dlouhých letů, schopnost návratu z kosmu a vystoupení z lodi. V roce 1968 v letu Gemini 8 dokázali s kolegou zvládnout poruchu motorů a předčasně přistáli. Armstrong zachoval chladnou hlavu. V roce 1968 se také uskutečnil první let Apolla 7. 

Ve svých 38 letech byl NASA jmenován velitelem Apolla 11, které mělo přistát na Měsíci. Apollo 11 odstartovalo 16. července 1969 a 20. července Armstrong uvedl manuálně lunární modul na vhodné místo přistání a jako první člověk vystoupil na Měsíc. Po letu se nepříliš komunikativní Armstrong stal celebritou a musel absolvovat světové turné, které ho netěšilo. Rád by zase létal. Byl jmenován pomocným administrátorem letectva, ale letecké programy neřídil. Stále byl zván na nejrůznější akce. Chtěl normálně žít. Nakonec se odstěhoval zpátky do Ohia, kde přednášel na univerzitě v Cincinnati letecké inženýrství. Jeho manželka Jane se celou dobu musela sama starat o rodinu, protože Armstrong byl pohlcený prací. Po 38 letech manželství se s ním rozvedla. V roce 1992 se seznámil s Carol Heldovou a vzali se. Carol byla klidnější povahy, což Armstrongovi vyhovovalo. Žili šťastně a radovali se z vnoučat až do roku 2012, kdy Armstrong ve svých 82 letech zemřel.

Další akce v okolí

Online workshop: Základy programová…

02.12.2021 - 02.12.2021
Praha

Připoj se k našemu večernímu workshopu, který bude probíhat online ve čtvrtek 2. prosince od 18 hodin.

Online: Radkin Honzák - celá ČR

09.12.2021 - 09.12.2021
Praha

Zjistěte, jak se rodí „dobrý psychopat“, v přednášce legendárního českého psychiatra Radkina Honzáka!

Slavné balety ve filmu - Praha

01.12.2021 - 01.12.2021
Forum Karlín

Maurice Ravel: Dafnis a Chloé Igor Stravinskij: Pták Ohnivák

Vánoční koncert Pavla Šporcla a jeh…

02.12.2021 - 02.12.2021
Betlémská kaple na…

Zveme Vás na vánoční koncert Pavla Šporcla a jeho hostů do Betlémské kaple v Prokopově ulici na Žižkově již tento…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 1. prosinec

Dnes má svátek Iva

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete