Statistika našeho portálu

  • 98 457 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 206 Míst a památek

První krok ke změně - webinář

31.03.2021 Praha

Získejte o vodě přehled. Voda už není neomezenou surovinou, je třeba ji šetřit a recyklovat.

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha
web
www.ciraa.eu

Voda už není neomezenou surovinou, je třeba ji šetřit a recyklovat. Nyní mohou firmy na vodohospodářský audit získat dotace.

Období sucha dokáže potrápit nejednu firmu, jejíž provoz je na vodě přímo závislý. Podle predikcí budou společnosti kvůli klimatickým změnám takovým situacím čelit stále častěji a měli by se na to připravit. Cestou může být takzvaný vodní audit, na který nyní mohou malé a střední podniky získat v rámci výzvy programu Poradenství OPPIK dotaci až 50 %. Audit pomůže jejich hospodaření s vodou zhodnotit a ukázat, jak s ní lépe nakládat. Firmy tak předejdou zbytečnému plýtvání, ušetří peníze a nemusí svůj provoz během sucha zastavit. Na vodní audit je ve výzvě alokováno 130 milionů korun. 

Voda už dávno není neomezeným zdrojem a její využívání bude v budoucnu stále více omezené. Dle plánů Evropské unie je potřebné navýšit množství recyklované vody do roku 2025 z dnešních 1,1 miliard kubických metrů ročně na šestinásobek. I proto je už nyní nutné začít hledat technologická řešení, která práci s vodou zefektivní a sníží její spotřebu jak v domácnostech, tak ve výrobních a zpracovatelských podnicích. "Vodní audit je možností pro všechny malé a střední podniky k tomu, aby se na změny ve vodním hospodaření firem dokázaly připravit. Dnes už přemýšlíme nejen nad šetrným zacházením primárně s pitnou vodou, ale také nad možnostmi, jak ji využít opětovně. Dotace je pro podniky příležitostí ke změně svého pohledu na vodu jako zdroj. Audit je navede například k tomu, jak začít zohledňovat zavedení recyklace vody a nebo jak najít ve svých procesech prostor pro využití užitkové či šedé vody," popisuje Pavel Sedláček z poradenské společnosti CIRA Advisory, která se zabývá zaváděním cirkulárních principů do fungování firem. 

 

Získejte o vodě přehled

Voda se využívá v každé firmě – buď přímo ve výrobních procesech nebo v administrativních prostorách. V obou případech dochází buď ke snížení její kvality nebo k přímé spotřebě. Pro začátek je tedy dobré zjistit, co se s vodou ve vaší firmě děje a na základě toho vybrat vhodná opatření. Právě s tím vám může pomoci vodní audit. "Začít se dá u přehledu spotřeby. Vhodnou variantou je instalace online vodních průtokoměrů, u kterých je možné si nastavit upozornění na překročení jistého limitu spotřeby. Ten můžete detekovat doslova v reálném čase, včetně plýtvání, malých i velkých havárií a úniků vody v čase, kdy nikdo provoz nevyužívá. V dalších krocích se pak můžete zaměřit na toalety a umyvadla, kde lze instalovat například perlátory, v případě rekonstrukce nebo výstavby se dají řešit zasakovací průlehy či takzvané zelené střechy," popisuje konkrétní možnosti a opatření Pavel Sedláček. 

Kromě konkrétních doporučení může být výstupem z vodního auditu také získání značky Odpovědného hospodaření s vodou, kterou uděluje Ministerstvo životního prostředí. To může firmě přinést určité zvýhodnění v rámci OP TAK, tedy Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost 2021-2027.  

 

Vodní audit: první krok ke změně

Pokud chtějí firmy začít přemýšlet o vodním hospodářství jinak, musí učinit první krok – zjistit, jak jsou na tom nyní. Požádat o dotaci o vodní audit je možné do 30. 6. 2021.

Více informací o možnostech vodního auditu a doporučení, jak o dotaci žádat, se dozvíte například na online webináři CIRA Advisory. Uskuteční se 31. 3. 2021 zdarma.

 

O CIRAA

CIRA Advisory s.r.o. je poradenská a konzultační společnost zaměřující se na oblast cirkulární ekonomiky napříč všemi ekonomickými segmenty od zemědělství či odpadového hospodářství až po inovativní cesty zahrnující výhody digitálních technologií. Jejím cílem je pomoci firmám, obcím a dalším institucím přejít z lineárního principu fungování na cirkulární. Vytváří cesty, které propojují byznys s přírodou. CIRAA pomáhá vkládat do podnikání firem cirkulární a udržitelné principy, je průvodcem jak pro malé firmy, tak velké nadnárodní společnosti. Současně nastavuje efektivní komunikační strategii jak uvnitř firmy, tak směrem k široké i odborné veřejnosti a vytváří účinný "networking". Více informací najdete na www.ciraa.eu 

 

Další akce v okolí

Festival Den architektury 2022

30.09.2022 - 06.10.2022
Praha

Architektonické skvosty i zapomenuté stavby, domy, které znovu ožily díky rekonstrukcím, dílo Josipa Plečnika i jeho…

Lesem ke hvězdám 2022 – Praha

01.10.2022 - 01.10.2022
Ďáblický háj, Praha 8

Vydejte se na večerní proch1ázku pro děti Lesem ke hvězdám! Na stanovištích s drobnými zábavnými úkoly se vydáte na…

Den architektury - Praha

01.10.2022 - 01.10.2022
I. P. Pavlova 5, Praha…

Den architektury každoročně láká k návštěvě příznivce architektury a designu po celé republice. Během letošního ročníku…

For Beauty - Praha

07.10.2022 - 09.10.2022
PVA Výstaviště Letňany

Podzimní veletrh FOR BEAUTY, který se koná ve dnech 7.-8. října 2022 v PVA EXPO PRAHA přinese novinky v oboru…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 1. říjen

Dnes má svátek Igor

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete