Statistika našeho portálu

  • 96 486 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Neznámá země

17.04.2021 - 30.04.2021 Zlín

Tématem tohoto ročníku festivalu je začátek naší hymny. Kde domov můj. Víme to? Známe svou zemi? Víme, kým jsme? Stačí zaměnit K za Z, a najednou se význam posouvá – z „bludných cestovatelů a hledačů“ se stávají hospodáři s jasnými kořeny.

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Střední Morava
Kraj
Zlínský kraj
Okres
Zlín
Obec
Zlín
web
www.cnnprimanews.cz

Rozumně sebevědomí lidé s odpovědností a hrdostí. Neplánujeme sice měnit naše národní cítění, ale přijde nám, že v současné zvláštní době není od věci připomenout si rodný kraj i krajany ve světě. Každoročně, dokud to alespoň šlo, k nám přijížděly miliony turistů z celého světa – protože například pro Afričana je naše země stejně exotická jako pro nás Afrika. Co se tedy podívat na svět i na Česko vlastníma očima?

Nikdy nevymyslíme, co nám nachystá budoucnost… To se dá použít i jako leitmotiv letošního jubilejního 25. ročníku festivalu Neznámá země.

Projděte si program, připojte se, zavzpomínejte na cestování nejen po světě – a ideálně si naplánujte nějakou objevnou expedici po naší krásné, české zemi – ať už po Moravě, ve Slezsku nebo v Čechách.

V souladu s letošním festivalovým mottem jsme se více zaměřili na představení a prezentaci Zlína, který svým baťovským fenoménem a dílem jeho architektů láká zájemce z celého světa.

 

Formáty pořadů letošního festivalu

Celý festival proběhne online na platformě YouTube a Facebook – stejně jako během loňské pandemie, kdy festival online sledovalo 100 000 návštěvníků. I letos budou jeho součástí besedy, rozhovory, projekce filmů a telemosty do světa. Nebudou chybět např. Pavel Pavel, který rozchodil před 35 lety sochy MOAI přímo na Velikonočním ostrově a který během prvního ročníku Neznámé země v přímém televizním přenosu rozpohyboval několikatunový betonový model sochy přímo na náměstí Míru. Pamětníci nezapomenou, jak socha nakonec spadla… Mezi stálice festivalu patří Rudolf Švaříček a Jiří Kolbaba. Speleolog a objevitel unikátních jeskynních systémů Richard Bouda divákům přiblíží objevy ve Stolových horách ve Venezuele. Známá polární vědkyně Marie Šabacká se věnuje vlivu klimatických změn na strukturu ekosystémů, což je téma velmi aktuální. Zlínská cestovatelka, průvodkyně a fotografka Jitka Fialová zase prožila v jižní Africe téměř patnáct let života, a jen díky pandemii je k zastižení ve Zlíně. Jan Hocek představí projekt Via Czechia, unikátní systém dálkových stezek kolem ČR určených pro pěší, cyklisty i běžkaře. Výčet všech účinkujících najdete na www.neznamazeme.cz/program

Na webu www.cnnprimanews.cz vám přineseme vybrané zajímavosti:

Přednáška: Jan Hocek – Putování s Via Czechia

Přednáška: Lilia Khousnoutdinová – Bhútán

Rozhovor: Jak vidí svět Jirka Kolbaba

 

Co dalšího vás čeká?

Zvon pro Kryštofa Haranta

Mirek Náplava je posledních deset let postavou cestovatele Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic možná až posedlý. Vydal se po jeho stopách na pouť do Benátek, biblického Jeruzaléma, pak i do Santiaga de Compostela, dále prošel všechna místa v ČR, která jsou s jeho životem spojena. Připravuje o něm cestopis a 350 km dlouhou Poutní stezku z hradu Klenová na Pecku. Při příležitosti svých padesátin v roce 1614 K. Harant věnoval místnímu kostelu zvon s nápisem: "Bůh viděl vše, co učinil, a bylo to velmi dobré." Zvon byl v průběhu válek zabaven pro výrobu děl a nenávratně zmizel. A protože si v letošním roce připomínáme nejenom 25. výročí založení festivalu Neznámá země, ale v celorepublikovém kontextu i 400 let od popravy Kryštofa Haranta a dalších 26 povstalců na Staroměstském náměstí, rozhodli jsme se tuto událost připomenout 21. června 2021 odlitím zvonu Kryštof Harant. Na jeho výrobě se mohou podílet všichni zájemci o historii či cestování formou příspěvku na dárcovské platformě Donio.cz.

Připomenutí nedožitých 90. narozenin dr. Karla Pavlištíka

Významný zlínský patriot, etnograf a folklorista Karel Pavlištík stál u zrodu samotného festivalu Neznámá země, jehož první ročník 22. dubna 1997 byl oslavou 50. výročí startu pánů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda na první část jejich cesty kolem světa. Petra Horkého s Miroslavem Náplavou uvedl k Miroslavu Zikmundovi do jeho vily Na Nivách, kde probíhaly první pracovní schůzky ohledně podoby festivalu. Dr. Pavlištík byl též iniciátorem vzniku unikátní expozice S inženýry Hanzelkou a Zikmundem pěti světadíly v Muzeu jihovýchodní Moravy. V dubnu roku 2000 se stal historicky prvním držitelem festivalové ceny Kantuta za mimořádný přínos v oblasti cestování, poznávání a sbližování kultur. Ve vzpomínkovém pořadu vystoupí soudce a spisovatel Josef Holcman, malíř a grafik Josef Ruszelák, ředitelka odboru regionální a národnostní kultury Ministerstva kultury ČR Zuzana Malcová, lékař David Rumpík a ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Pavel Hrubec.

Zikmundova vila a zahájení spolupráce s festivalem Neznámá země

Legendární Zikmundova vila má nového majitele. Čestmír Vančura založil nadační fond Zikmundova vila a pracuje na tom, aby posunul dílo jejího slavného obyvatele dál. Co je v plánu? Všechny zájemce zveme na návštěvu do vily prostřednictvím naší reportáže.

Vyhlášení Cestopisu roku 2020 letos součástí festivalu Neznámá země

První ročník udělování Ceny Hanzelky a Zikmunda – Cestopis roku – se uskutečnil na zámku v Dobříši v den 100. narozenin Miroslava Zikmunda, 14. února 2019. Letošní třetí ročník soutěže proběhne opět v přímém přenosu Českého rozhlasu Radiožurnál z Dobříše (kde psali Hanzelka a Zikmund některé své cestopisy), tentokrát 22. dubna, tedy v den, kdy se konal první ročník festivalu Neznámá země ve Zlíně.

Festivalový běh a soutěže

Účastníci nepřijdou o tradiční festivalový běh pro celou rodinu od hotelu Tomášov na maják. Trasa je stejná jako loni, závodit můžete kdykoli do konce trvání festivalu, tedy do 30. 4. Výsledky poměřujeme online na Facebooku festivalu, loňský rekord je 27:10, který zaběhla Petra Balíčková. Běh není soutěží, ale především aktivní zábavou v posledních ročnících festivalu. Nebudou chybět ani každodenní soutěže o hodnotné ceny a opět proběhne fotografická soutěž, tentokrát s tematikou České republiky.

 

Kompletní info na www.neznamazeme.cz.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 7. prosinec

Dnes má svátek Benjamín

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete