Statistika našeho portálu

  • 102 702 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Oživlý středověk v podhradí 2023 - Čtyřkoly

15.07.2023 - 16.07.2023 Čtyřkoly

Přeneste se s námi do časů dávno minulých a poznejte nejen starodávná řemesla, ale i ta, která přežila až do dnešních dnů. Hrad Zlenice Hláska ožije 16.-17. července opět středověkem a bude se na co dívat. Akce se uskuteční za každého počasí. Vstupné bude pro dospělé 200 korun a snížené 100 korun. Kvůli omezenému počtu parkovacích míst také prosí návštěvníky, aby se na hrad raději vydali vlakem.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Zlenice Hláska
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Benešov
Obec
Čtyřkoly

Na zřícenině hradu Zlenice se ve dnech 15.–16. července koná již 12. ročník řemeslného festivalu Oživlý středověk. Řemeslníci z Česka i zahraničí se sejdou, aby vám ukázali svá umění a zasvětili vás do leckdy zapomenutých postupů dávných činností.

Půvabná zřícenina nad Sázavou, která je známá především z obrázků Josefa Lady, ožije na celý víkend středověkým životem. Některá řemesla bude možné si i vyzkoušet, případně si za drobný peníz odnést vlastnoručně vytvořený výrobek domů. Těšit se můžete na celou škálu činností. Od kuchyně, kde ochutnáte placky z mouky mleté na ručním mlýnku, přes hrnčíře, který vám ukáže, jak se vyráběla keramika na kopacím kruhu, až po pregéře, u kterého si můžete vyrazit pražský groš. Na hradě bude také lékař, švec, lukař a různá textilní řemesla – od předení a tkaní až po ozdobné vyšívání. Dále například kovolijec, svíčkař a tiskař na látku.

K dispozici bude i dětský koutek v zadní části hradu, kde si vaše ratolesti budou moci zkusit lov ryb a proměnit se v rytíře v aréně či na turnaji s dřevcem. Budou si tam moci také vyrobit středověkou princeznu nebo postavit hrad z kostek. Letošní novinkou budou ukázky práce kameníka, muže nepostradatelného pro stavbu hradů a katedrál, a také výrobce pergamenu, protože žádná stavba velkolepého sídla se neobejde bez zakládací listiny.

Hrad Zlenice je významnou kulturní památkou, v dobách Karla IV. zde sídlil Ondřej IV. z Dubé a ze Zlenic, nejvyšší zemský sudí, jenž v českých zemích zastupoval krále v dobách jeho nepřítomnosti. Dnes je to ovšem malá zřícenina uprostřed lesa, kde jediným občerstvením je bufet Baštírna v podhradí, proto pořadatelé doporučují myslet na dostatek tekutin s sebou. Kvůli omezenému počtu parkovacích míst také prosí návštěvníky, aby se na hrad raději vydali vlakem. Akce se uskuteční za každého počasí. Vstupné bude pro dospělé 200 korun a snížené 100 korun.

Mapa

Další akce v okolí

Slavnosti piva v Pivovaru Ferdinand…

07.09.2024 - 07.09.2024
Pivovar Ferdinand

Na sobotu 7. září si benešovský pivovar nachystal 33. ročník pivovarských slavností. Kde jinde, než v pivovaru můžete…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete