Statistika našeho portálu

  • 99 338 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Pavel Talich: Kairos

03.05.2013 - 07.07.2013 Tábor

Výstava fotografií českých hradů a zámků pomocí dírkové komory.  Camera obscura je v principu schránka (třeba i velikosti místnosti) s otvorem v jedné stěně. Světlo z vnější scény po průchodu otvorem a dopadne na konkrétní místo na protější stěně. Promítalo-li se na papír, mohl malíř obraz jednoduše obkreslit. Výhodou této techniky bylo zachování perspektivy a tím větší realističnost výsledného…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Výstava fotografií českých hradů a zámků pomocí dírkové komory.

 

Camera obscura je v principu schránka (třeba i velikosti místnosti) s otvorem v jedné stěně. Světlo z vnější scény po průchodu otvorem a dopadne na konkrétní místo na protější stěně. Promítalo-li se na papír, mohl malíř obraz jednoduše obkreslit. Výhodou této techniky bylo zachování perspektivy a tím větší realističnost výsledného obrazu.S popsaným jednoduchým aparátem byl promítaný obraz vždy menší než ve skutečnosti a převrácený. V 18. století byla používána konstrukce se zrcadlem, která obraz promítala na průsvitný papír položený na skleněné desce na vrchu skříňky. Se zmenšujícím se otvorem je promítaný obraz ostřejší, ale zároveň se snižuje jeho jas.  Pozdější camery obscury používaly místo otvorů objektivy, umožňující větší průměr při zachování ostrosti obrazu. (zdoj: Wikipedie)

 

Pavel Talich upřednostňuje klasické fotografické materiály a tradiční chemický proces. V posledním období pracuje především s dírkovou komorou – camerou obscurou (fotografie bez objektivu), kde negativem je černobílý fotografický papír zejména formátu 50 x 60 cm. Pozitivy vznikají ručně kontaktním kopírováním chemickou cestou na bromostříbrný papír. Výsledný obraz může být chemicky tónován i ručně kolorován. Negativ se mnohdy stává originálním obrazem.

Otevřeno

3. 5. - 7. 7. 2013, denně od 9 - 17 hodin

Vstupné

10,-/20,- Kč

 

Těšíme se na vás!

 

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 7. únor

Dnes má svátek Veronika

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete