Statistika našeho portálu

  • 96 809 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 200 Míst a památek

Paže tuž Vlasti služ - výstava - Husitské muzeum

21.09.2012 - 28.02.2013 Tábor

Výstava Paže tuž! Vlasti služ! si klade za cíl představit současnému divákovi fenomén Sokolství. Byla to právě tato tělovýchovná organizace, která výrazným způsobem přispěla ke vzniku našeho státu, rozvoji občanské společnosti ve druhé polovině 19. století a na počátku 20. století. Zakladatelům tohoto spolku Miroslavu Tyršovi a Jindřichovi Fügnerovi však nešlo pouze cvičení těla, ale také o…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Výstava Paže tuž! Vlasti služ! si klade za cíl představit současnému divákovi fenomén Sokolství. Byla to právě tato tělovýchovná organizace, která výrazným způsobem přispěla ke vzniku našeho státu, rozvoji občanské společnosti ve druhé polovině 19. století a na počátku 20. století.

Zakladatelům tohoto spolku Miroslavu Tyršovi a Jindřichovi Fügnerovi však nešlo pouze cvičení těla, ale také o rozvoj harmonické bytosti, která by napomáhala prosadit myšlenky svobody a demokracie. Když byl po roce 1989 Sokol obnoven, ukázalo se, že jeho náhražka z doby komunistické diktatury nedokázala nést mravní ideál z první republiky. Oč skutečně Sokolům šlo a je ideál harmonicky rozvjejícího člověka platný ještě ve 21. století? Jak lze pochopit myšlenky, které jsou tak hluboce spjaty s dobou, v níž vznikly?

Autoři výstavy se pokouší vysvětlit pojmy ze sokolského života, ukázat průběh sokolského roku nebo sport na přelomu 19. století přístupnou formou, v níž je divák zatažen do hledání pojmů, obrazových a slovních významů.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 25. leden

Dnes má svátek Miloš

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete