Statistika našeho portálu

  • 94 439 Akcí v kalendáři
  • 5 385 Ubytovacích zařízení
  • 24 187 Míst a památek

Paže tuž Vlasti služ - výstava - Husitské muzeum

21.09.2012 - 28.02.2013 Tábor

Výstava Paže tuž! Vlasti služ! si klade za cíl představit současnému divákovi fenomén Sokolství. Byla to právě tato tělovýchovná organizace, která výrazným způsobem přispěla ke vzniku našeho státu, rozvoji občanské společnosti ve druhé polovině 19. století a na počátku 20. století. Zakladatelům tohoto spolku Miroslavu Tyršovi a Jindřichovi Fügnerovi však nešlo pouze cvičení těla, ale také o…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Výstava Paže tuž! Vlasti služ! si klade za cíl představit současnému divákovi fenomén Sokolství. Byla to právě tato tělovýchovná organizace, která výrazným způsobem přispěla ke vzniku našeho státu, rozvoji občanské společnosti ve druhé polovině 19. století a na počátku 20. století.

Zakladatelům tohoto spolku Miroslavu Tyršovi a Jindřichovi Fügnerovi však nešlo pouze cvičení těla, ale také o rozvoj harmonické bytosti, která by napomáhala prosadit myšlenky svobody a demokracie. Když byl po roce 1989 Sokol obnoven, ukázalo se, že jeho náhražka z doby komunistické diktatury nedokázala nést mravní ideál z první republiky. Oč skutečně Sokolům šlo a je ideál harmonicky rozvjejícího člověka platný ještě ve 21. století? Jak lze pochopit myšlenky, které jsou tak hluboce spjaty s dobou, v níž vznikly?

Autoři výstavy se pokouší vysvětlit pojmy ze sokolského života, ukázat průběh sokolského roku nebo sport na přelomu 19. století přístupnou formou, v níž je divák zatažen do hledání pojmů, obrazových a slovních významů.

Mapa

Další akce v okolí

Noc vědců - Tábor

27.11.2020 - 27.11.2020
Tábor

Noc vědců, akce oživující v jeden večer stovky vědeckých budov, do kterých se běžný smrtelník nedostane. Návštěvníci…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

čtvrtek 29. říjen

Dnes má svátek Silvie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete