Statistika našeho portálu

  • 99 542 Akcí v kalendáři
  • 5 394 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Předvánoční cestování inspirované gastronomickými pochoutkami - Středočeský kraj

15.12.2021 - 24.12.2021 Středočeský kraj

K vánočnímu a adventnímu období patří mlsání. Jaká jídla a nápoje se tradičně konzumovala a dosud konzumují ve středních Čechách?

Adresa a kontaktní informace

web
www.strednicechy.cz
facebook
www.facebook.com/destinacestrednicechy/

Kromě vánočky a kapra lze ze široké škály jmenovat černého kubu a vdolky na Příbramsku a vánoční medovinu nejen na Berounsku. Perníčky, které se do Čech údajně dostaly ze sousedního Německa, jsou oblíbeným vánočním cukrovím v celé naší zemi. Různé způsoby jejich zdobení si návštěvníci mohou prohlédnout v muzeu v Jílovém u Prahy. Ve středních Čechách se z mnoha druhů cukroví připravuje i Masarykovo cukroví, jehož název připomíná jeho oblíbenost na vánoční tabuli pana prezidenta.

Černý kuba se nejen na Příbramsku konzumoval a dosud konzumuje jako předkrm při štědrovečerní večeři. Jeho tajemstvím je správný a léty ověřený poměr vařených krup, hub, česneku, sádla a cibulky. Nechyběl ani na štědrovečerní tabuli místních horníků. Jak vypadaly jejich Vánoce na přelomu 19. a 20. století se návštěvníci dozvědí ve vánočně vyzdobeném hornickém domku v Havířské ulici v Příbrami. Letos je expozice kvůli koronavirovým omezením přístupná pouze pro předem objednané skupiny. Ke štědrovečerním dobrotám na Příbramsku patřily také vdolky pomazané švestkovými povidly a posypané strouhaným perníkem. 

Výlet za vánočním cukrovím lze podniknout do Jílového u Prahy. Místní regionální muzeum připravilo výstavu PhDr. Dany Holmanové s názvem Perníčky kam se podíváš, která zůstává otevřená až do 30. prosince. Ve středních Čechách se kromě oblíbených perníčků a bezpočtu dalších druhů cukroví připravuje i Masarykovo cukroví, někdy označované jako Masarykovy knoflíky. Cukroví s celými lískovými ořechy měl údajně ve velké oblibě první československý prezident. Jistě se tedy servírovalo na vánoční tabuli i v době, kdy prezident ke konci svého života trvale obýval zámek v Lánech na Kladensku. 

Oblíbeným, a nejen vánočním nápojem, který dokáže příjemně zahřát, je medovina. Naši předkové nápoj vzniklý kvašením vody a medu ve velkém pili až do doby, kdy se od dob Karla IV. stále více prosazovalo víno. Tajemstvím dodnes připravované karlštejnské a křivoklátské medoviny je výběr prvotřídního medu z místních luk a lesů. Kdo si pro medovinu vyrazí přímo do městyse Karlštejn, může výlet spojit s prohlídkou zdejšího celoročně otevřeného Muzea Betlémů, které na vánoční atmosféru zaručeně naladí malé i velké návštěvníky. 

Letošní předvánoční doba je opět spojena s řadou koronavirových omezení. Byly zrušeny oblíbené adventní trhy a řada dalších akcí. "Předvánoční tematické cestování a poznávání středních Čech je velmi omezeno, jako cíl výletů se nyní dají zvolit zejména výstavy. S ohledem na zdraví a bezpečnost všech je nutné dodržovat všechna související opatření. Inspirujte se na výstavách a připravte si pak doma středočeské gastronomické pochoutky, cestovat se totiž dá i prostřednictvím gastronomie," radí Jakub Kulhánek, vedoucí marketingu Středočeské centrály cestovního ruchu. 

 

Středočeská centrála cestovního ruchu

Linda Dlouhá – 725 189 550; linda.dlouha@sccr.cz

 

Mapa

Další akce v okolí

Jarní hrnčířské a řemeslné trhy 202…

13.05.2023 - 13.05.2023
Husovo náměstí

Těšíme se na vás opět 21. Hrnčířských a řemeslných trzích v Berouně

Hana - Mělník

23.03.2023 - 23.03.2023
Masarykův kulturní dům…

Divadelní představení

O chytrém Honzovi a krásné Madlence…

26.03.2023 - 26.03.2023
Masarykův kulturní dům…

Pohádka

Vídeň: významná metropole evropskýc…

27.03.2023 - 27.03.2023
Masarykův kulturní dům…

Přednáška

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 21. březen

Dnes má svátek Radek

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete