Statistika našeho portálu

  • 96 484 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

PŘÍBĚHY ČESKÝCH VOJÁKŮ NA ZAHRANIČNÍCH MISÍCH VE ZLATÉM JABLKU - Zlín

01.11.2021 - 14.11.2021 Zlín

Tři ženy a devět mužů, dvanáct novodobých válečných veteránů, představí své příběhy návštěvníkům Zlatého jablka ve Zlíně. Osobité portrétní fotografie doplněné autentickými citacemi z rozhovorů budou v obchodním centru vystaveny pod názvem „… s vědomím rizika“ od 1. do 14. listopadu. Cílem je ukázat působení českých vojáků v zahraničí za uplynulých 30 let.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Zlaté jablko
Oblast
Střední Morava
Kraj
Zlínský kraj
Okres
Zlín

Na pozadí velkých i malých dějinných událostí se odehrává nespočet lidských osudů. Dvanáct silných příběhů, které mají jedno společné – nasazení v novodobé zahraniční operaci, představí na výstavě "… s vědomím rizika" obchodní a zábavní centrum Zlaté jablko ve Zlíně.

Mezi vybranými veterány jsou vojákyně a vojáci různých hodností, zastoupeny jsou také nejrůznější vojenské odbornosti – velitelé, bojovníci, štábní pracovníci, logistik, kaplan, lékařka a mírový pozorovatel OSN. Vojáci přijímají účast v operacích s vědomím rizika toho, co všechno mohou ztratit, ale i získat prostřednictvím nových poznatků a nenahraditelných zkušeností. Někteří z nich stanuli tváří v tvář nepříteli, jeden z vojáků prezentovaných v rámci výstavy dokonce padl při plnění úkolu v Afghánistánu v srpnu 2018.

V současné době je v České republice asi 15 000 novodobých veteránů. Prostřednictvím vzpomínek a portrétních fotografií dvanácti z nich dá výstava nahlédnout do světa vojáků v zahraničních misích v letech 1990-2020. Tito veteráni se účastnili operací v Zálivu, Afghánistánu, Iráku, na Balkáně, v Mali, v Pobaltí nebo mise OSN ve Středoafrické republice.

Kromě nedávné historie novodobých misí výstava prezentuje také výsledky výzkumu Vojenského historického ústavu Praha.

Na Den válečných veteránů, který si připomínáme 11. listopadu, bude ve Zlatém jablku možné zapojit se do sbírky ve prospěch Fondu vojenské solidarity. Tento fond je určen na pomoc všem vojákům České republiky. Rovněž podporuje nezaopatřené děti vojáků, kteří zahynuli při plnění služebních povinností doma nebo v zahraničí. Každý, kdo se rozhodne přispět do tohoto fondu libovolnou částkou, obdrží jako projev poděkování odznak v podobě vlčího máku.

Výstavu připravil Vojenský historický ústav Praha a Krajské vojenské velitelství Zlín a přístupná je od 1. do 14. listopadu v prostorách prodejní galerie po celou otevírací dobu obchodního centra.

Další informace na www.zlatejablko.cz.

Mapa

Další akce v okolí

Veletrh stavebnictví:Therm-Domov-Za…

24.03.2022 - 26.03.2022
Sportovní hala DATART

Stavíte? Rekonstruujete? Řešíte úspory energií? Nebo máte zahradu, chatu či chalupu? Nenechte si ujít tradiční, již 31.…

Adventní andělské tvoření - Kroměříž

04.12.2021 - 04.12.2021
Muzeum Kroměřížska

Tvořivá dílna

Moravští madrigalisté. Vánoční konc…

09.12.2021 - 09.12.2021
Památník Maxe…

Vánoční koncert

Muzejní koledování - Kroměříž

13.12.2021 - 13.12.2021
Muzeum Kroměřížska

Vánoční workshop pro rodiny s dětmi.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 4. prosinec

Dnes má svátek Barbora

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete