Statistika našeho portálu

 • 98 914 Akcí v kalendáři
 • 5 393 Ubytovacích zařízení
 • 24 208 Míst a památek

Procházky Prahou: Karlín - Praha

17.11.2020 - 31.12.2020 Praha

Trasy vhodné pro vozíčkáře mimo vyšlapané cesty.

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Stáhnout: Praha: čtyři přístupné procházky 2
Přestože je tato příručka určena především lidem, kteří používají ruční nebo elektrické invalidní vozíky, může ji shledat užitečnou pro kohokoli s omezenou schopností pohybu a orientace, jako jsou rodiče s kočárky, starší lidé atd.

Hodnocení obtížnosti: Střední
Délka trasy:
 3,5 km

Přestože je karlínská oblast obecně plochá a na chodnících dominuje hladká dlážděná mozaika, v některých částech trasy může být terén náročnější. Trochu ostře lemované obrubníky vytvářejí nejtěžší překážky spolu s drsnou dlažbou a nerovným povrchem ve východní části sousedství, zejména kolem Lyčkova náměstí. Některé chodníky se svažují do strany, včetně těch v Pernerově ulici a na odbočce směrem ke Karlínským kasárnám. Na této procházce se tedy jistě může hodit společník.

POPIS TRASY


| → Karlínské náměstí Kostel svatých Cyrila a Metoděje → Křižíkova ulice

Karlín je zajímavá a rozmanitá čtvrť s přátelskou atmosférou, živými ulicemi, nespočetnými kavárnami a zelení, která je umocněna svou polohou na úpatí zalesněného Vítkova Kopec. Za poslední desetiletí prošlo toto předměstí Prahy dynamickým znovuzrozením. Četné přeměny brownfieldů a průmyslových komplexů s jasným úsilím o zachování výhod původní architektury jsou dobrým příkladem citlivé městské regenerace. Stále však existují nedostatky v dostupnosti zastávek veřejné dopravy. Dvě stanice metra, které se tam nacházejí, stále nemají bezbariérový přístup a místní tramvajové zastávky nejsou ani z hlediska přístupnosti koncipovány.

Naše procházka začíná u tramvajové zastávky Karlínské náměstí, která má v obou směrech částečně přístupnou nástupní plošinu. Sousedním přechodem pro chodce se sníženými obrubníky se dostáváme do velkého zeleného parku zdobeného mramorovou fontánou a zastíněného vysokými stromy. K dispozici je také dětské hřiště a přístupné veřejné umývárny. Cesty jsou primárně dlážděné mozaikou.

Z jihozápadního rohu parku se dalším upraveným přechodem prochází ulicí Křižíkova, abychom se dostali k dominanci této čtvrti, kostelu svatých Cyrila a Metoděje. Stavbu římskokatolické baziliky, postavené v letech 1854 až 1863 v novogotickém stylu, sponzoroval císař Ferdinand V. a vdova po jeho předchůdkyni císařovně Caroline Augustě Bavorské, po níž bylo pojmenováno celé nově založené pražské předměstí. Samotný portál a dveře kostela doplněné scénami od malíře Josefa Mánese naznačují, že kostel stojí za návštěvu - světlý interiér zdobí výtvarná díla. Rampa na pravé straně nám pomáhá obejít schodiště vedoucí k hlavnímu vchodu.

Od kostela svatých Cyrila a Metoděje jsme se vydali na východ po Křižíkově ulici. Dokud se nedostaneme na křižovatku s Thámovou ulicí, můžeme zvolit levý nebo pravý chodník - obě možnosti jsou dobré s plochou mozaikovou dlažbou. Na obou stranách ulice se také nachází mnoho kaváren s bezbariérovým přístupem, i když mnohé mají u vchodu alespoň jeden schod. Od jara do podzimu však existuje mnoho restaurací, které nabízejí posezení na chodníku.

Brzy narazíme na zajímavou budovu vpravo. Návrhář, katalánský architekt Ricardo Bofill, zrekonstruoval funkcionalistický karlínský palác z červených cihel a přestavěl také bývalou průmyslovou halu Corso Karlín. Dnes obě budovy slouží jako administrativní obchodní centra, ale stojí za to nahlédnout dovnitř. Tyto struktury spolu s několika dalšími projekty dokazují, jaké jedinečné příležitosti nabízí Karlín současné architektuře.

Je lepší jít po správném chodníku - je široký a plochý s mozaikovou dlažbou a lemovaný vzrostlými stromy. Existuje jen několik míst, kde musíte dávat pozor na boční sklon.

→ Kaizovy sady → Invalidovna → Lyčkovo náměstí

Z Křižíkovy ulice zahneme doleva do Březinovy ​​ulice, poté doprava do ulice Petra Slezáka. Po pravých chodnících míjíme zrekonstruované bytové domy z prvních desetiletí 20. století až ke křižovatce s ulicí Urxova; přechod pro chodce se snížil, poměrně strmý, obrubník a povrch jízdního pruhu je špatný. Přesto pokračujeme po levém chodníku v Urxově ulici do Sokolovské ulice, která nás nakonec zavede do dalšího parku - Kaizelův sad (Kaizlovy sady).

Tento park s malým jezírkem a bujnou zelení je sám o sobě dost pěkný , ale nádherná barokní stavba budovy Invalidovna (domov veteránů, pojmenovaná po pařížské Les Invalides) ji činí výjimečnou. Rozsáhlý komplex, který navrhl proslulý architekt Kilian Ignaz Dientzenhofer, prošel v poslední době rekonstrukcí. V roce 2018 se Invalidovna dostala pod správu Národního památkového ústavu, který je zaneprázdněn jeho obnovou, s veřejným přístupemo víkendech. V letech 1731–1737 sloužil k ubytování válečných veteránů. Budova byla původně navržena pro ubytování 4000 válečných veteránů s jejich rodinami, ale ambiciózní projekt nebyl nikdy dokončen úplně. Spolu s budovou zde byl založen vojenský hřbitov.

Pokračujeme výjezdem z parku do Křižíkovy ulice a středem Lyčkova náměstí, kterému dominuje nádherná secesní budova základní školy, míříme do Sovovy ulice. Zde narazíme na obtížnou část s nerovným terénem. Hned na začátku musíme přejít křížením s drsnou dlážděnou dlažbou se značnými mezerami mezi kameny. Když pokračujeme po pravém chodníku Sovovy ulice, povrch také není dobrý. Asfalt je na mnoha místech poškozený a na chodníku se při dešti tvoří hluboké kaluže. V rohové pivní zahrádce se můžeme zastavit a občerstvit před přechodem Březinovou ulicí. Ačkoli chodníky na obou stranách mají snížené obrubníky, silnice má nerovný povrch z hrubých dlažebních kamenů se značným poklesem.

Na nedalekém křižovatce Pernerovy ulice do nedávno dokončeného komplexu Motýlů se situace zlepší Technicky a prostorově zajímavý koncept stavby je založen na čtyřech elipsách spojených do dvou křídel s centrálním atriem. Organickou povahu komplexu podtrhuje zelená fasáda a za ní zalesněný vrch Vítkov. Pozoruhodná je nejen architektura, ale také pivo z místního malého a bezbariérového pivovaru.

→ Pernerova ulice → Vítkova ulice → Pobřežní ulice → Karlínské náměstí → |

Další část trasy, která nás vede klidnou Pernerovou ulicí, nabízí možnost obdivovat dvě citlivě zrekonstruované průmyslové budovy - Machine House a Karlin Hall. Na cestě se můžeme setkat s bočním sklonem na chodnících s asfaltovým nebo zpevněným povrchem.

Odbočíme doprava do ulice Vítkova, ze které se můžeme vydat zajímavou odbočkou k Negrelliho viaduktu a Karlínským kasárnám (Kasárna Karlín) . Tam se v rámci dočasného užívání před celkovou rekonstrukcí koná řada kulturních akcí a alternativních projektů. Negrelliho viadukt, pozoruhodná technická památka z roku 1850, je nejdelší železniční most v Praze a nejdelší železniční viadukt v Praze.

Pokračovat budeme po ulici Vítkova po levém chodníku kolem dalšího orientačního bodu v novorománském slohu, karlínské synagogy, která však nemá bezbariérový přístup.

Na severním konci ulice vizuálně uzavírá budova Main Point - dobrý příklad moderní stavby s důrazem na ekologický design. Ačkoli hlavní bod slouží především jako kancelářská budova, není veřejnosti přístupný. Galerie Kooperativa s kavárnou v 1. patře je návštěvníkům otevřena od úterý do neděle.

Po ulicích Pobřežní a U Nádražní lávky se dostáváme zpět na zastávku tramvaje na Karlínském náměstí.

Doporučené orientační body na trase

Kostel sv. Cyrila a Metoděje (Kostel sv. Cyrila a Metoděje)
Karlínské nám., Praha 8, www.farnost–karlin.cz

 • vstupní schodiště (+7 schodů) s tříramennou rampou (sklon 11%, šířka 100 a 130 cm, délka 290 a 180 cm)
 • přístup hlavním vchodem (dvoukřídlé dveře: šířka 2 x 110 cm)
 • uvnitř dostatek manévrovacího prostoru
 • průchody: minimální šířka 80 cm

Karlínská kasárna
Prvního pluku 20/2, Praha 8, www.kasarnakarlin.cz

 • přístup hlavním vchodem (dvoukřídlé dveře: šířka minimálně 200 cm)
 • uvnitř dostatek manévrovacího prostoru
 • místy drsný povrch kvůli poškozenému betonu nebo dlažbě
 • průchody: minimální šířka 80 cm
 • bezbariérový přístup pouze k venkovním atrakcím a přízemnímu prostoru (bar)
 • vyvýšené podlaží a horní úrovně přístupné pouze po schodech
 • přístupné WC na přízemí (šířka dveří 90 cm; kabina: šířka 175 cm, hloubka 218 cm), strmá vyrovnávací rampa (sklon 26%, délka 81 cm) u vstupu do sociálního zařízení (šířka dveří 2 x 54 cm)

Main Point - Galerie Kooperativa
Pobřežní 665/21, Praha 8, www.koop.cz/pojistovna-kooperativa/galerie-kooperativy

 • přístup bočním vchodem (jednokřídlé dveře: šířka 90 cm)
 • uvnitř dostatek manévrovacího prostoru
 • průchody: minimální šířka 80 cm
 • výstavní prostor a kavárna ve 3. patře
 • dva výtahy (automatické dveře šířka 90 cm; klec: šířka 110 cm, hloubka 140 cm)

WC

Veřejná toaleta Karlínské náměstí

 • nachází se v samostatné budově
 • přístup rampou (sklon 8–9%, šířka 184 cm, délka 215 cm)
 • přístup hlavním vchodem (jednokřídlé dveře: šířka 90 cm)
 • uvnitř dostatek manévrovacího prostoru
 • přístupné WC (šířka dveří 80 cm; kabina: šířka min. 198 cm, hloubka 198 cm) v dámské i pánské části
 • dostatečný prostor vedle záchodové mísy (šířka min. 133 cm)
 • záchodová mísa vybavená jedním pevným madlem a jedním sklopným madlem

 

Další akce v okolí

Mikuláš a předvánoční tvoření - Pra…

03.12.2022 - 04.12.2022
OC Šestka

Krátké a leckdy chmurné dny vybízejí buď se zachumlat pod peřinu, nebo zajít někam do tepla za zábavou. V Obchodním…

Adventní tvoření - Praha

04.12.2022 - 04.12.2022
Kavárna InKafe…

Zveme vás do kavárny InKafe na vánoční tvoření pro děti i dospělé. Budeme vyrábět adventní věnce, svícny na stoly a…

Mikulášská zábava - Praha

04.12.2022 - 04.12.2022
Manifesto Market Anděl

Přijďte si užít nedělní Mikulášskou pohodu s rodinou v Manifesto Anděl!

Mikulášská nadílka - Praha

04.12.2022 - 04.12.2022
Beachklubu Ládví

Večer v neděli 4. prosince můžete dorazit do Beachklubu na Mikulášskou nadílku. Od 16.30 na vás bude čekat dětská…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete