Statistika našeho portálu

  • 98 909 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Procházky Prahou: Od Bubeneče po Troju - Praha

17.11.2020 - 31.12.2020 Praha

Romantická procházka, která vás zavede z bezprostředního okolí Pražského hradu do čtvrti Bubeneč, půvabné, klidné čtvrti plné stylových vil a upravených zahrad, které jsou dnes domovem velvyslanectví a diplomatických rezidencí.

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

POPIS TRASY
Délka trasy: 6 km / 3 míle

Stáhnout:  Praha: procházky 2

1. Chotkovy sady / zahrady (tram) →

 2. Bílekova vila (Bílkova vila)
Vila a ateliér renomovaného českého secesního sochaře Františka Bílka byly postaveny podle jeho vlastních návrhů na počátku 20. století. Fasáda symbolizuje pšeničné pole a vyjadřuje spojení mezi přírodní a uměleckou tvorbou. Uvnitř vily můžete navštívit výstavu s originálním vybavením studia a výběr Bílekových symbolistických děl.

→ Mickiewiczova ulice →

3. Písecká brána Brána
je součástí bývalého barokního městského opevnění a dnes slouží jako galerie a kavárna. Právě na těchto bývalých baštách těchto opevnění, známých jako Mariánská zeď, byly vily, které zde nyní stojí, postaveny v letech 1910 až 1914 a byly navrženy jako "zahradní město" v britském stylu.

→ Park Charlotte G. Masarykové → St. K Brusce → Cross Milady Horákové Avenue → Muchova St. → Pelléova St.

4. Villa Pellé
Tato novorenesanční budova pochází z konce 19. století. Jeho nejslavnějším obyvatelem byl francouzský generál Maurice César Joseph Pellé, který byl nedílnou součástí formování moderní československé armády (zrušil dobrovolnický charakter armády a vytvořil pravidelnou armádu s pevným vojenským rozkazem). Vila nyní slouží jako kulturní a společenské centrum pro výstavy, koncerty a semináře .

→ ulice Slavíčkova → 5 vila Jana Kouly → 6 rodinná vila Sucharda → 7 vila Karla Maška - ul. Suchardova → 8 ateliérová vila Sucharda

5. Vila Jana Koula
V moři krásných domů vynikají dvě sousední vily - na číslech 15 a 17. Vila stavitele Jana Kouly kombinuje historismus s prvky lidové architektury.

6. Rodinná vila Sucharda
Druhá vila - jejíž fasádu zdobí figurální fresky od významného českého malíře Mikoláše Aleše - byla domovem rodiny výtvarných umělců Sucharda.

7. Vila Karla Maška
Přes ulici č. 7 stojí vila secesního umělce a architekta Karla Maška. Stylicky je to podobné jako u Jana Kouly, ale ještě ozdobnější. Zvláštní význam má malování a modelování sloupů.

8. Studiová vila Sucharda
Vila a ateliér sochaře Stanislava Suchardy (č. 6 - Muzeum Stanislava Suchardy) jsou dílem zakladatele české moderny v architektuře Jana Kotěry a jsou jeho jedinou vilou zachovanou v původním stavu. Právě zde Sucharda vytvořil pomník historika Františka Palackého na Palackého náměstí.

→ ulice Na Zátorce → ulice Jaselská → ulice Československé armády → ulice Bubenečská → ulice Ronalda Reagana

 9. Villa Otto Petschek
Velkým vchodem je brána do rozsáhlé zahrady obklopující luxusní prvorepublikovou (předválečnou) vilu, kterou pro Otta Petschka navrhl architekt Max Spielmann. Díky obchodní prozíravosti Petscheků, židovské rodiny původem z Peček, se v 19. století stali jednou z předních evropských podnikatelských a bankovních dynastií; jejich filantropické aktivity byly také pozoruhodné. Vila byla výjimečná svou velikostí (neuvěřitelných 148 pokojů) a moderním vybavením (včetně fitness centra a podzemního bazénu ve stylu římských lázní). Od konce druhé světové války je vila majetkem Spojených států a slouží jako rezidence amerického velvyslance .

→ ulice Pelléova →

10. Villa Lanna
Neorenesanční vila s mnoha velkolepými prvky; jeden z prvních postavených v této oblasti již v roce 1872 jako letní sídlo pro renomovaného průmyslníka a sběratele umění Vojtěcha Lannu. Vila leží u cesty, kterou elita Prahy používala k dosažení své oblíbené oblasti - Královské obory (dnes Stromovka). V současné době areál využívá Akademie věd České republiky.

→ ulice Na Seníku → ulice V Sadech →

11. Julius Petschek Villa
V Sadech St. vede kolem zadní části nádherné vily, donedávna zcela zchátralé, ale nyní nově zrekonstruované v eklektickém stylu, postavené strýcem Otta Peschka Juliem. V roce 2020 se zde v nových prostorách otevře veřejnosti Muzeum české literatury. V jeho elegantních prostorách bude umístěna rozsáhlá výstava české literatury, společenský sál, literární kavárna, studovny a kanceláře.

→ Wolkerova ulice →

12. Hospoda Na Slamníku
Zřízení této hospody, umístěné na křižovatce ulic Wolkerova a Gotthardská, je doloženo již v 17. století a od té doby tradičně slouží jako veřejný dům. Restaurace si úspěšně zachovala svůj typický hospůdkový charakter, přestože byla zrekonstruována počátkem roku 2017. Je to jedna z nejdelších nepřetržitě fungujících hospůdek v Praze, přičemž místní štamgasty stále převyšují počet turistů. V době komunismu byl "Slamník" oblíbeným kulturním centrem alternativní hudební scény.

→ Wolkerova ul. → Náměstí Pod Kaštany →

13. Vila Friedricha Petscheka
Pokračováním přímo na konec náměstí Pod Kaštany po pravé straně najdete formální vstup do další vily Petschek - dnes Velvyslanectví Ruské federace . Vila navržená ve francouzském barokním stylu je opět autorem Maxe Spielmanna, rodinného architekta Petscheků. Obrovský komplex se rozprostírá na jednom hektaru a zahrnuje zahradu s rybníkem.

14. Neogotická brána a Místodržitelský letohrádek (Místodržitelský letohrádek)
Za vstupní novogotickou branou na horním konci Stromovky se tyčí impozantní romantické sídlo. Žlutá fasáda ve stylu anglické novogotiky pochází z počátku 19. století, poté, co byl herní areál otevřen pro veřejnost v roce 1804. Historie budovy však sahá až do 15. století; původně lovecká pevnůstka, postupně se transformovala do dnešní podoby a zůstala z ní pouze hranolová věž. Budova je bohužel nepřístupná; jeho terasa však stojí za pozornost - z ní se vám naskytne překrásný výhled na Stromovku, Troju a údolí Vltavy.
Bod zájmu: V pravém rohu terasy najdete jedinečné sluneční hodiny z roku 1698. Ve tvaru zeměkoule má pohyblivý kovový ukazatel a povrch z červeného mramoru označený tropickými čarami a časy. Chcete-li určit aktuální čas, zaměřte šipku na slunce a posuňte ukazatel tak, aby vrhal nejmenší stín (stejnou výšku jako ukazatel). Fungovalo to?

→ Mecseryho silnice (pojmenovaná podle bývalého pražského hejtmana Karla Mecsery de Tsoora, který ji nechal postavit v roce 1861) 

15. Bývalé tramvajové nádraží
Od roku 1898 do roku 1937 fungovalo v Royal Game Preserve malé elektrické tramvajové nádraží. Část zdí budovy byla zachována při moderní rekonstrukci na restauraci Vozovna Stromovka.

→ 16 Stromovka → 17 Rudolfův vodní tunel (Rudolfova štola) → 18 restaurace Šlechta → 19 rybníků

16. Stromovka
Královská obora (nyní Stromovka) byla založena českým králem Přemyslem Otakarem II. Ve 13. století jako oplocená lovecká obora. Komplex prošel v průběhu staletí mnoha změnami, z nichž nejvýznamnější se odehrály v 16. století, kdy Rudolf II nařídil rozšíření háje i dnes již neexistujícího jezera.

17. Rudolfův vodní tunel (Rudolfova štola)
Nenápadný vchod označuje konec 1100 metrů dlouhého vodního tunelu postaveného na konci 16. století na příkaz císaře Rudolfa II. Protékala ním pouze gravitačně z řeky Vltavy poblíž Starého Města k rybníku ve Stromovce. Tento jedinečný technický počin, vejčitého tvaru, se nudil pod vrchem Letná v hloubce asi 45 m.

18. Bývalá restaurace Šlechta
Původní barokní letní palác ze 17. století byl formálním sídlem a byl dokonce svědkem císařské korunovační oslavy Františka I. V historických prostorách funguje restaurace od 20. let 20. století. Tato oblíbená destinace se v současné době renovuje a její opětovné otevření je naplánováno na rok 2020.

19. Rybníky
Uprostřed původního "Rudolfínského" jezera byl vytvořen jakýsi "ostrov", který se později stal jedinou připomínkou této bývalé velké vodní plochy. Dnes se tomu říká Oak Knoll a díky novému jezeru, které bylo postaveno v roce 2016, jsou jeho břehy opět z velké části obklopeny vodou.
Kuriozita: Královská obora byla pro veřejnost uzavřena až do počátku 19. století - prostým občanům byl umožněn vstup pouze na Velikonoce. To se změnilo v roce 1804 císařským výnosem Franze I., který otevřel hájemství veřejnosti.

→ Za Elektrárnou St. → lávka Imperial Island (Císařský ostrov) → trajektu (celoročně) → Povltavská St. → U Trojského zámku St. → 20 ZOO (Zoologická zahrada) autobusové zastávky

Tip : Pokud máte dostatek energie a chcete si prodloužit procházku, doporučujeme navštívit zoo , trojský zámek nebo botanickou zahradu . Zoo i botanická zahrada se nacházejí na kopcích, které nabízejí působivý výhled na město.

Další akce v okolí

Dny otevřených dveří Gardners - Pra…

01.12.2022 - 02.12.2022
Showroom a výdejna…

Dny otevřených dveří našeho skleníku jsou tu! Nakupte dárky přímo v našem showroomu se svařákem v ruce!

Mikuláš a předvánoční tvoření - Pra…

03.12.2022 - 04.12.2022
OC Šestka

Krátké a leckdy chmurné dny vybízejí buď se zachumlat pod peřinu, nebo zajít někam do tepla za zábavou. V Obchodním…

Mikulášská zábava - Praha

04.12.2022 - 04.12.2022
Manifesto Market Anděl

Přijďte si užít nedělní Mikulášskou pohodu s rodinou v Manifesto Anděl!

Mikulášská nadílka - Praha

04.12.2022 - 04.12.2022
Beachklubu Ládví

Večer v neděli 4. prosince můžete dorazit do Beachklubu na Mikulášskou nadílku. Od 16.30 na vás bude čekat dětská…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete