Statistika našeho portálu

 • 98 890 Akcí v kalendáři
 • 5 393 Ubytovacích zařízení
 • 24 208 Míst a památek

Procházky Prahou: Pražské ostrovy - Praha

17.11.2020 - 31.12.2020 Praha

Zažijte romantickou atmosféru ostrovů na řece Vltavě

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Stáhnout: Praha: čtyři přístupné procházky 2
Přestože je tato příručka určena především lidem, kteří používají ruční nebo elektrické invalidní vozíky, může ji shledat užitečnou pro kohokoli s omezenou schopností pohybu a orientace, jako jsou rodiče s kočárky, starší lidé atd.

Hodnocení obtížnosti:  Snadná až středně těžká
Délka trasy:
 3,2 km

Terén je většinou rovinatý, na některých místech je jen mírný sklon a klesání. Příležitostné úzké průchody mají minimální šířku 90 cm. Pokud jde o dostupnost, největší komplikaci na trase představuje historická dlážděná dlažba na některých přechodech pro chodce a strmý sklon snížených obrubníků. Přístup na Dětský ostrov je náročný a jeho strmá lávka jej spojuje s přístupovým chodníkem na břehu. K překonání těchto překážek doporučujeme osobní asistenci.

POPIS TRASY

| → Národní třída → Most legií → Střelecký ostrov

Řeka Vltava, protékající Prahou, je zdobena třinácti ostrovy různých velikostí. Některé z nich ožívají v létě kulturními festivaly, jiné jsou po celý rok tiché. Pojďme se podívat alespoň na tři z nich. Všichni jsou na dohled od Národního divadla, kde - na přilehlé částečně přístupné zastávce tramvají - začíná a končí naše procházka.

Národní třída, oddělující Staré a Nové Město, se datuje do druhé poloviny 18. století, kdy budoucí hlavní ulice začala naplněným příkopem. O několik desetiletí později začalo nábřeží dostávat nové rysy s Řetězovým mostem císaře Františka Josefa I. (nyní Most Mostií, Most legií).

Ulice byla v roce 1881 značně pozvednuta s budovou novorenesančního Národního divadla (Národní divadlo) , kolem které brzy vznikla elegantní čtvrť s uměleckou galerií v salonu Topič, kavárnou Slavia a budovou Akademie věd.
Budova Národního divadla byla financována z celostátní sbírky a otevřena v roce 1881. Poté, po ničivém požáru, se znovu otevřela v roce 1883. Fasádu a interiér divadla zdobí vynikající díla významných českých umělců - Aleše, Ženíška, Hynaise "Myslbek a kol.

Pamětní deska umístěná na přední straně budovy Kaňka (Kaňkův dům, známý také jako Schirdingův palác, který se nachází poblíž křižovatky s ulicí Mikulandská) připomíná klíčovou událost z moderní historie Národní třídy: právě zde došlo k násilnému zásahu proti pokojná demonstrace studentů 17. listopadu 1989 uvedla do pohybu události, které se později staly známými jako Sametová revoluce.

Můžeme se zastavit a chvíli přemýšlet o rušné historii avenue u kávy v Národní kavárně, která je na rozdíl od slavnější kavárny Slavia bezbariérová. Podnik byl založen v roce 1896, ale jeho rozkvět nastal mezi válkami, kdy se zde pravidelně scházela česká intelektuální komunita, popíjeli kávu za nízkými kavárenskými stoly a diskutovali o horkých tématech dneška.

Částečně přístupná Café Nona ve skleněné budově Nové scény Národního divadla má jinou atmosféru a nabízí příjemné místo k odpočinku se skvělým výhledem na dekorativní secesní fasádu budovy Topič.

Po rozloučení s Národní třídou pokračujeme po mostě legií přes přechod pro chodce vpravo. Přechod má na obou stranách snížené obrubníky, ale povrch jízdního pruhu je částečně vydlážděný dlažebními kameny a je třeba přejet tramvajové tratě. Spojovací chodník na pravé straně mostu je vydlážděn mozaikovými kameny, občas mírně poškozenými.
The legií Bridge (Most Legií) byla oficiálně otevřena v roce 1901 a akce se zúčastnilo císaře Františka Josefa I., po kterém nový most vzal si jeho jméno. Poté, co Československo získalo v roce 1918 samostatnost, bylo přejmenováno na Most legií. Most je dlouhý 343 metrů a široký 16 metrů. Dvě vestavěné věže původně sloužily k výběru mýtného.

Most a Střelecký ostrov pod ním jsou propojeny veřejně přístupným výtahem (110 x 130 cm, otevřený 24/7) a k němu vede krátká kovová lávka. Od dolní stanice lanovky se táhne park s dobře udržovanými polními cestami. Na severním cípu ostrova, pod vysokými kaštany, si můžeme vychutnat výhled na čtvrť Kampa a Pražský hrad na levém břehu řeky a budovu Národního divadla zpět na pravý.

Narážíme na obtížnější dlážděný povrch pod obloukem mostu, který vede do jižní poloviny ostrova. Zde se také nacházejí veřejné toalety. Jižní část ostrova je přístupná veřejnosti pouze po historickou budovu bývalé střelnice.

→ Janáčkovo nábřeží → Jiráskův most

Jeďte výtahem zpět nahoru na most a přes něj, stále po pravé straně, přejděte na druhý břeh řeky. Na konci mostu a při přejezdu ulic Všehrdova a Šeříkova je obtížnější část se strmějšími obrubníky a drsnější dlažbou. Prvním přechodem přejdeme na druhou stranu Vítězné ulice a po zpevněném chodníku se vrátíme zpět na most a odbočíme na Janáčkovo nábřeží. Po levé straně ulice lemované stromy míříme na jih k Jiráskovu mostu (Jiráskův most). Cestou můžeme obdivovat elegantní činžovní domy postavené na konci 19. století, které dnes tvoří součást památkové rezervace Prahy.

Otevřený od křižovatky Janáčkova nábřeží a ulice Pavla Švandy ze Semčic je malý park. Odtud vede lávka na Dětský ostrov, oblíbenou relaxační oblast s velkým dětským hřištěm a nádherným výhledem na protější břeh řeky. Sklon přístupového mostu a spojovací rampy je však poměrně strmý, místy až 17%. Široká střední cesta, která vede napříč ostrovem, má tvrdý rovný povrch ze zámkové betonové dlažební kostky.

Ať už se na ostrově zastavíme nebo ne, naše trasa pokračuje směrem k vodní nádrži postavené v roce 1562, která zásobuje vodu na Malé Straně. Byl postaven na nejmenším pražském ostrově (zvaném Petržilkovský ostrov) a není přístupný veřejnosti.

Přechod pro chodce se sníženými obrubníky vedle bílé věže nás vede asfaltovým chodníkem k Jiráskovu mostu. Tato část může být poněkud obtížná kvůli svému dlouhému sklonu, který však není příliš strmý.

→ Tančící dům → Galerie Mánes → Slovanský ostrov → |

Po levé straně Jiráskova mostu, ze kterého se otevírá další působivý výhled na řeku a okolí, přejdeme do Nového Města. Křižovatka na konci mostu je kvůli hustému provozu poněkud složitá, ale je ovládána semaforem a má snížené obrubníky. Můžeme snadno přejít na impozantní kus moderní architektury - Tančící dům (Tančící dům). Dvě spojené věže z kontrastních materiálů - sklo a beton - představují taneční dvojici Ginger Rogers a Fred Astaire.
Tančící dům byl postaven na Rašínově nábřeží v roce 1996. Navrhli jej světoznámí architekti Vlado Milunič a Frank O. Gehry. Tančící dům je přístupný veřejnosti - můžete navštívit galerii, restauraci a bar s kruhovou vyhlídkovou terasou.

Vracíme se po stejné křižovatce na levý chodník Masarykova nábřeží (Masarykovo nábřeží). Před námi můžeme vidět další nádhernou budovu, funkcionalistickou galerii Mánes . Struktura spojuje násyp a poslední ostrov na této trase. Říká se mu Slovanský ostrov, ale přezdíval se mu Žofín podle krásného novorenesančního paláce, který tam byl postaven.

Na ostrov se nejlépe dostanete po široké lávce s pouze mírným sklonem a dobrou dlažbou z mozaikových kamenů.

Po příjemné zastávce na Slovanském ostrově se vydáme po levé straně ulice směrem k Národnímu divadlu. Přejdeme ulicí a narazíme na drsnou dlážděnou dlažbu a tramvajové koleje a ocitneme se zpět na Národní třídě.


Doporučené orientační body na trase

Národní kavárna
Národní 339/11, Praha 1, www.narodnikavarna.cz

 • přístup hlavním vchodem (dvoukřídlé dveře: šířka 2 x 88 cm)
 • uvnitř dostatek manévrovacího prostoru
 • průchody: minimální šířka 80 cm
 • jídelní stoly (výška 73 cm), pod které se vejde invalidní vozík (výška obvykle ne více než 70 cm)
 • částečně přístupná toaleta v přízemí (šířka dveří 80 cm; šířka kabiny 153 cm - 185 cm, hloubka 171 cm)

Café Nona - Nová scéna / Nová scéna Národního divadla
Národní 1393/4, Praha 1, www.cafenona.cz

 • přístup hlavním vchodem (dvoukřídlé dveře: šířka 2 x 76 cm)
 • uvnitř dostatek manévrovacího prostoru
 • průchody: minimální šířka 70 cm
 • výtah (automatické dveře: šířka 80 cm; šířka klece 134 cm, hloubka 140 cm) spojující přízemí až do 3. patra
 • částečně přístupná toaleta ve 3. patře (šířka dveří 90 cm; šířka kabiny 157 cm, hloubka 214 cm)

Galerie Tančícího domu
Jiráskovo náměstí 1981/6, Praha 2, www.galerietancicidum.cz

 • přístup bočním vchodem (dvoukřídlé dveře: šířka 2 x 88 cm) s detekční brankou (průchod omezen, když je otevřeno pouze hlavní křídlo, šířka zmenšena na 65 cm)
 • uvnitř dostatek manévrovacího prostoru
 • průchody, s výjimkou zúženého vstupu, široké alespoň 80 cm
 • výstavní prostor přes tři příběhy; bezbariérový přístup do úrovně terénu a -2 úrovně; -1 přístupné pouze po točitém schodišti
 • výtah v galerii (automatické dveře: šířka 89 cm; šířka klece 102 cm, hloubka 153 cm) spojující přízemí a 2. úroveň
 • restaurace s dokonalým výhledem na Prahu v 7. patře
 • výtah do restaurace (automatické dveře: šířka 88 cm; šířka klece 172 cm, hloubka 123 cm) spojující přízemí až 7. patro
 • upravené WC s nedostatečně hlubokou kabinou v 7. patře (šířka dveří 80 cm; šířka kabiny 140 cm, hloubka 120 - 160 cm)

Galerie Mánes
Masarykovo nábřeží 250/1, Praha 1, www.galeriemanes.com

 • přístup hlavním vchodem (jednokřídlé dveře: šířka 109 cm s prahem vysokým 3,5 cm)
 • uvnitř dostatek manévrovacího prostoru
 • průchody: minimální šířka 80 cm
 • výtah G (automatické dveře: šířka 80 cm; šířka klece 110 cm, hloubka 140 cm) spojující 1. a 1. úroveň, včetně mezipatrů
 • bezbariérová toaleta v 1. patře (šířka dveří 90 cm; šířka kabiny 160 cm, hloubka 168 cm) bezbariérová restaurace v budově s vlastním vchodem (dvoukřídlé dveře: šířka 2 x 97 cm), výtah B (automatické dveře: šířka 80 cm; šířka klece 110 cm, hloubka 140 cm) a přístupné WC (šířka dveří 80 cm; šířka kabiny 176 cm, hloubka 296 cm, průchod: minimální šířka 160 cm)

Restaurace Žofín
Slovanský ostrov 226/8, Praha 1, www.zofinrestaurant.cz

 • přístupový chodník má drsné dlažební kameny
 • restaurace v přízemí paláce Žofín
 • přístup bočním vchodem přes zastřešenou terasu restaurace (dvoukřídlé dveře: šířka 2 x 80 cm) s rampou (sklon 16%, šířka 170 cm, délka 130 cm)
 • vchod do interiéru je užší (dvoukřídlé dveře: šířka 2 x 75 cm)
 • uvnitř dostatek manévrovacího prostoru
 • průchody: minimální šířka 75 cm
 • přístupné WC v přízemí (šířka dveří 89 cm; šířka kabiny 302 cm, hloubka 180 cm)

 

Toalety

Veřejné toalety Střelecký ostrov

 • umístěno pod mostním obloukem, přístup výtahem (automatické dveře: šířka 85 cm; šířka klece 110 cm, hloubka 130 cm)
 • přístupová cesta s hrubou dlažbou a mírným sklonem (max. 5%)
 • přístup hlavním vchodem (jednokřídlé dveře: šířka 116 cm)
 • prostorný vchod
 • částečně přístupná toaleta (šířka dveří 80 cm; šířka kabiny 140 cm, hloubka 163 cm) a omezený prostor vedle záchodové mísy pouze 75 cm)
 • WC mísa je vybavena jedním pevným madlem a jedním sklopným madlem

Podrobný popis přístupnosti doporučených a dalších vlastností na trase najdete na pragueaccessibilitymap.eu .

Další akce v okolí

Mikuláš a předvánoční tvoření - Pra…

03.12.2022 - 04.12.2022
OC Šestka

Krátké a leckdy chmurné dny vybízejí buď se zachumlat pod peřinu, nebo zajít někam do tepla za zábavou. V Obchodním…

Mikulášská nadílka - Praha

04.12.2022 - 04.12.2022
Beachklubu Ládví

Večer v neděli 4. prosince můžete dorazit do Beachklubu na Mikulášskou nadílku. Od 16.30 na vás bude čekat dětská…

Adventní tvoření - Praha

04.12.2022 - 04.12.2022
Kavárna InKafe…

Zveme vás do kavárny InKafe na vánoční tvoření pro děti i dospělé. Budeme vyrábět adventní věnce, svícny na stoly a…

Mikulášská nadílka - Praha

04.12.2022 - 05.12.2022
Krtkův svět

Zveme vás a vaše děti na mikulášskou nadílku, kterou jsme připravili na neděli 4. prosince a pondělí 5.prosince. Akce…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete