Statistika našeho portálu

  • 98 914 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Procházky Prahou: Z Vinohrad na Žižkov - Praha

17.11.2020 - 31.12.2020 Praha

Žižkov je jednou z nejznámějších pražských čtvrtí mimo historické centrum. V minulosti její převážně dělnická populace, živé hospody a kabarety a kopcovitý terén pod vrchem Vítkov společně vrhli neodolatelné kouzlo, pod které padlo mnoho ctižádostivých umělců.

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

POPIS TRASY
Délka trasy: 4 km / 2 míle

Stáhnout:  Praha: procházky 2

1 Náměstí Míru (stanice metra / tramvaje) → 2 Kostel sv. Ludmily → 3 Vinohradské divadlo

1. Náměstí Míru
Není pochyb o tom, že náměstí Míru je srdcem Vinohrad. 

2. Kostel sv. Ludmily
V jeho středu stojí kostel sv. Ludmily, jehož oblasti dominují 60m vysoké věže. 

3. Divadlo na Vinohradech
V ostrém kontrastu s drsnými novogotickými liniemi upoutá pozornost na Vinohradech vlevo od kostela vířící secesní linie. Pár kroků od divadla se nachází Národní budova na Vinohradech, monumentální novorenesanční budova, která je domovem kulturních akcí a restaurací.

→ Slezská ulice → Budečská ulice → Vinohradská ulice →

4. Pavilon Budova bývalého Vinohradského trhu zdobí sousedství od roku 1903. Je výsledkem přestavby bývalé továrny na zemědělské stroje. Za novorenesanční fasádou se nachází prostorný interiér, kterému dominuje původní železná nosná konstrukce. Dnes je Pavilon obchodním centrem a kavárnou v oblasti interiérového designu.

→ ulice U Tržnice → ulice Slezská → ulice Šumavská → ulice Moravská → ulice Dykova → sborový dům 5 Hus (Husův sbor)

5. Husův sborový dům (Husův sbor) Funkcionalistická budova zahrnující obřadní síň, obytný dům a zvonici. Je to jeden z hlavních projektů českého architekta Pavla Janáka.

→ U Vodárny →

6. Vinohradská vodárenská věž
Sedmipodlažní věž s novorenesanční fasádou a schodištěm sloužila své funkci až do roku 1962. Říká se, že sochy troubících andělů mohou za dobrého počasí vidět Krkonoše.

→ Vinohradská ulice →

7. Náměstí krále Jiřího z Poděbrad (náměstí Jiřího z Poděbrad) (zastávka metra / tramvaje)
Po příjezdu na náměstí vás okamžitě zaujme neobvyklá monumentální architektura kostela Nejsvětějšího srdce od slovinského architekta Joža Plečnika, který byla také tvůrčí silou moderní rekonstrukce Pražského hradu. Kostel, jehož tvar má evokovat tvar Noemovy archy, je nejdůležitější moderní náboženskou stavbou v Praze. Náměstí je častým dějištěm populárního farmářského trhu a dalších kulinářských a kulturních akcí.

→ Slavíkova ulice →

8. Kolej Švehla (Švehlova kolej)
Impozantní budova koleje Švehla je důkazem bohatého žižkovského studentského života. Noclehárna byla postavena krátce po vzniku Československé republiky v roce 1918 v národním stylu Art Deco s prvky rondokubismu. Dodnes funguje jako domov pro studenty Univerzity Karlovy.

→ ulice Zvonařova →

9. Škroupovo náměstí / Náměstí
Možná vám bude těžké uvěřit, ale toto náměstí měří průměr 150 m (492 ft). Do pražských historických knih vstoupilo jako místo událostí první povolené disidentské demonstrace v prosinci 1988. Václav Havel zde přednesl svůj první veřejný politický projev, v němž požadoval propuštění politických vězňů.

→ Pospíšilova ulice → Fibichova ulice → 10 Žižkovská televizní věž a Starý židovský hřbitov na Žižkově

10. Žižkovský televizní vysílač
Trojitá věž připomínající kosmickou loď připravenou ke startu je nezaměnitelnou dominantou pražského panoramatu. Kromě technického vybavení se ve vysílací věži nachází také luxusní hotel s jedním apartmá, restaurace s barem a kavárnou a vyhlídková plošina s úžasným výhledem na Prahu. Sloupy vysílače zdobí bizarní postavy kojenců od sochaře Davida Černého.

Starý židovský hřbitov na Žižkově
Přímo pod věží skrývají Mahlerovy zahrady svá tajemství. Najednou zde byl umístěn židovský hřbitov, jehož části jsou stále jasně viditelné. Starý židovský hřbitov na Žižkově byl původně součástí morového pohřebiště pražského ghetta, ale postupem času se změnil na řádný hřbitov, který komunitě sloužil více než století.

→ Fibichova ulice →

11. Budova mezinárodní telefonní ústředny Monumentální budova mezinárodní telefonní a telegrafní ústředny je jednou z nejzajímavějších budov na Žižkově. Postavil ji krátce po roce 1921 architekt Bohumír Kozák. Jeho dvě věže a další dekorativní prvky jsou typickými příklady českého národního dekorativismu.

→ ulice Kubelíkova →

12. Palác Akropolis Kulturní srdce Žižkova, Akropolis, má restauraci a multižánrový program zavedených i vycházejících hvězd. Eklektický interiér navrhli umělec František Skála a architekt / dramatik David Vávra.

→ St. Víta Nejedlého → St. Vlkova →

13. Sladkovského náměstí / Náměstí
Kostel sv. Prokopa dominuje tomuto malebnému náměstí na úpatí "horního Žižkova" a spolu s nedalekou tramvajovou zastávkou Lipanská tvoří jedno z mnoha ústředních bodů Žižkova. Neogotický kostel byl postaven na přelomu 20. století.

Seifertova ulice, hlavní tepna okresu Žižkov, je pojmenována po významném českém básníkovi a laureátovi Nobelovy ceny Jaroslava Seiferta. Zde nejen žil, ale také studoval na nedalekém gymnáziu.

→ ul. Seifertova → ul. Milíčova → ul. Štítného →

14. Žižkovské divadlo Járy Cimrmana
Žižkovské divadlo sídlí v nenáročné budově s číslem 520. Má za sebou pestrou minulost. Budova byla využívána jako divadlo, kaple a proslulý taneční sál. Po mnoho sezón zde však vystupuje divadelní skupina, která se věnuje šíření fiktivního českého renesančního člověka a neuznaného geniálního Járy Cimrmana.

→ Štítného St. →

15. Kostnické náměstí / Kostnické náměstí je pravděpodobně nejmalebnějším žižkovským náměstím. Jméno dostalo podle německého města Kostnice (Konstanz), kde se v roce 1415 sešla církevní rada a českého reformátora církve Jana Husa odsoudila k upálení. Název odkazuje na souvislost mezi žižkovským okresem a husitskými událostmi 15. století. Z náměstí je zajímavý výhled na vrch Vítkov a dominantní bronzovou jezdeckou sochu Jana Žizky z Trocnova.

→ ul. Orebitská → ul. Husitská →

Husitská ulice je spolu s okolím památným, přesto mírně temným místem na Žižkově. Během středověku se zde nacházela šibenice.

→ St. U Památníku → 16 Národní památník na Vítkově

16. Národní památník na Vítkově
Hustá síť pěších a cyklistických stezek maskuje vrch Vítkov; vezměte kterékoli z nich na kopec k památníku. Tato památka s pozoruhodným interiérem ve stylu art deco byla původně postavena na počest československých legionářů, kteří během první světové války bojovali v zahraničí, a jako mauzoleum, v němž měl být pohřben první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Dnes je zde vystavena sbírka vojenské historie Národního muzea. Spolu s jednou z největších jezdeckých soch na světě (zobrazující legendárního husitského vůdce Jana Žižku, po kterém je pojmenována celá okolní čtvrť) je Vítkovský památník jednou z vizuálních dominant města. Střecha, přístupná za poplatek, nabízí panoramatický výhled na město.

Další akce v okolí

Mikuláš a předvánoční tvoření - Pra…

03.12.2022 - 04.12.2022
OC Šestka

Krátké a leckdy chmurné dny vybízejí buď se zachumlat pod peřinu, nebo zajít někam do tepla za zábavou. V Obchodním…

Adventní tvoření - Praha

04.12.2022 - 04.12.2022
Kavárna InKafe…

Zveme vás do kavárny InKafe na vánoční tvoření pro děti i dospělé. Budeme vyrábět adventní věnce, svícny na stoly a…

Mikulášská zábava - Praha

04.12.2022 - 04.12.2022
Manifesto Market Anděl

Přijďte si užít nedělní Mikulášskou pohodu s rodinou v Manifesto Anděl!

Mikulášská nadílka - Praha

04.12.2022 - 04.12.2022
Beachklubu Ládví

Večer v neděli 4. prosince můžete dorazit do Beachklubu na Mikulášskou nadílku. Od 16.30 na vás bude čekat dětská…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete