Statistika našeho portálu

  • 88 333 Akcí v kalendáři
  • 5 377 Ubytovacích zařízení
  • 24 162 Míst a památek

Rok 1918 a umění v Plzni

07.09.2018 - 04.11.2018 Plzeň

Víte, jak plzeňský Kašpárek pochovával Rakousko? Koncem první světové války proměnil Josef Skupa inscenaci loutkářské hry Soví hrad v ostrou satiru na vídeňskou monarchii s Kašpárkem v ministerském fraku ověšeném řády. Postava Kašpárka s břitkými protiválečnými invektivami si vynutila vznik celovečerních dadaisticky podvratných loutkových politických kabaretů, které se staly ventilem nahromaděné…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Víte, jak plzeňský Kašpárek pochovával Rakousko? Koncem první světové války proměnil Josef Skupa inscenaci loutkářské hry Soví hrad v ostrou satiru na vídeňskou monarchii s Kašpárkem v ministerském fraku ověšeném řády. Postava Kašpárka s břitkými protiválečnými invektivami si vynutila vznik celovečerních dadaisticky podvratných loutkových politických kabaretů, které se staly ventilem nahromaděné frustrace a touhy po samostatnosti a demokracii: 23. září roku 1918 plzeňský Kašpárek za všeobecného nadšení obřadně pohřbil dvouhlavého orla a s ním symbolicky rakousko-uherskou monarchii. Scénka se hrála denně až do vyhlášení samostatnosti 28. října 1918.

Nejen slavného Revolučního Kašpárka můžete vidět na výstavě ve výstavní síni "13" Západočeské galerie. Výstava s podtitulem "Československá samostatnost v historii plzeňského uměleckého života 1914–1938" zachycuje pestrou paletu meziválečného uměleckého dění.

Vznik Československa představoval pro regionální umělecký život silný podnět. V Plzni, významném průmyslovém městě, které však bylo umělecky prostředím opožděným a provinciálním, vzniká řada výtvarných spolků, které měly napomoci, aby se místní výtvarné umění, jeho autoři a publikum, stali rovnocennou složkou moderní kultury samostatné republiky.

V první části výstavy je ukázáno, jak se v díle plzeňských umělců projevila přímá zkušenost první světové války. Autenticky ji odráží dokumenty z ruky předních plzeňských umělců meziválečné doby, kteří strávili několik let na frontě: ilustrovaný válečný deník Bohumila Krse a ilustrované autorské knihy Josefa Hodka. V plzeňském prostředí vznikla i díla, která na válku reagovala alegorií, např. rozměrný obraz Triumfátor Josefa Mandla, představitele novoromantického symbolismu.

V dalších částech výstavy se mohou návštěvníci seznámit s díly významných plzeňských umělců (Josef Skupa, František Pořický aj.) i se zajímavostmi z různých oblastí meziválečného života. Vystaveny jsou zde i tři erotické zpěvníky, které vydal Josef Hodek a jejichž vtipné a peprné texty, sesbírané na venkově v okolí Plzně, doprovodil bravurními kresbami.

Mapa

Další akce v okolí

Gambrinus Den 2019 - Plzeň

21.06.2019 - 22.06.2019
Plzeň-město

V pátek 21. a v sobotu 22. června proběhnou oslavy 150 let značky Gambrinus. Návštěvníci se mohou těšit na dva dny s…

Tejpování - základní kurz - Plzeň

22.06.2019 - 23.06.2019
Plzeň-město

Tejpování - základní kurz

Pohádkové náměstí - Plzeň

28.06.2019 - 28.06.2019
Plzeň-město

V pátek 28.6. od 14.00 hodin proběhne na náměstí Republiky v Plzni oblíbené pohádkové odpoledne pro všechny děti na…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Soutěž s Atlasem Česka

Soutěžte s námi o luxusní ubytování v hodnotě 15.000 Kč pro dvě osoby na tři noci s plnou penzí a welness programem v překrásném rodinném Penzionu Dvorce v jižních Čechách.

Více na stránce Soutěž.

Kategorie

úterý 18. červen

Dnes má svátek Milan

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete