Statistika našeho portálu

  • 86 078 Akcí v kalendáři
  • 5 370 Ubytovacích zařízení
  • 24 153 Míst a památek

Rok 1918 a umění v Plzni

07.09.2018 - 04.11.2018 Plzeň

Víte, jak plzeňský Kašpárek pochovával Rakousko? Koncem první světové války proměnil Josef Skupa inscenaci loutkářské hry Soví hrad v ostrou satiru na vídeňskou monarchii s Kašpárkem v ministerském fraku ověšeném řády. Postava Kašpárka s břitkými protiválečnými invektivami si vynutila vznik celovečerních dadaisticky podvratných loutkových politických kabaretů, které se staly ventilem nahromaděné…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Víte, jak plzeňský Kašpárek pochovával Rakousko? Koncem první světové války proměnil Josef Skupa inscenaci loutkářské hry Soví hrad v ostrou satiru na vídeňskou monarchii s Kašpárkem v ministerském fraku ověšeném řády. Postava Kašpárka s břitkými protiválečnými invektivami si vynutila vznik celovečerních dadaisticky podvratných loutkových politických kabaretů, které se staly ventilem nahromaděné frustrace a touhy po samostatnosti a demokracii: 23. září roku 1918 plzeňský Kašpárek za všeobecného nadšení obřadně pohřbil dvouhlavého orla a s ním symbolicky rakousko-uherskou monarchii. Scénka se hrála denně až do vyhlášení samostatnosti 28. října 1918.

Nejen slavného Revolučního Kašpárka můžete vidět na výstavě ve výstavní síni "13" Západočeské galerie. Výstava s podtitulem "Československá samostatnost v historii plzeňského uměleckého života 1914–1938" zachycuje pestrou paletu meziválečného uměleckého dění.

Vznik Československa představoval pro regionální umělecký život silný podnět. V Plzni, významném průmyslovém městě, které však bylo umělecky prostředím opožděným a provinciálním, vzniká řada výtvarných spolků, které měly napomoci, aby se místní výtvarné umění, jeho autoři a publikum, stali rovnocennou složkou moderní kultury samostatné republiky.

V první části výstavy je ukázáno, jak se v díle plzeňských umělců projevila přímá zkušenost první světové války. Autenticky ji odráží dokumenty z ruky předních plzeňských umělců meziválečné doby, kteří strávili několik let na frontě: ilustrovaný válečný deník Bohumila Krse a ilustrované autorské knihy Josefa Hodka. V plzeňském prostředí vznikla i díla, která na válku reagovala alegorií, např. rozměrný obraz Triumfátor Josefa Mandla, představitele novoromantického symbolismu.

V dalších částech výstavy se mohou návštěvníci seznámit s díly významných plzeňských umělců (Josef Skupa, František Pořický aj.) i se zajímavostmi z různých oblastí meziválečného života. Vystaveny jsou zde i tři erotické zpěvníky, které vydal Josef Hodek a jejichž vtipné a peprné texty, sesbírané na venkově v okolí Plzně, doprovodil bravurními kresbami.

Mapa

Další akce v okolí

Život je sladký "Cukráři jedou, per…

01.02.2019 - 05.05.2019
Národopisné muzeum…

Prostřednictvím unikátních předmětů ze soukromé sbírky autora a sbírek Národopisného muzea Plzeňska představí výstava…

„Udělejte něco…“ – umění k roku 68 …

05.02.2019 - 28.02.2019
Plzeň

Katedra výtvarné výchovy a kultury Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni organizuje s Katedrou pedagogiky…

Ochutnávka vína (nejen) pro ženy - …

08.03.2019 - 08.03.2019
Hotel U Pramenů, Plzeň

Ženy a víno, krásné spojení. Oslavte 8. 3. svátek žen i se svými partnery - muži jsou vítáni!

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete