Statistika našeho portálu

  • 95 245 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 193 Míst a památek

Růžena Charlotta Urbanová na cestě kolem světa

26.09.2020 Pavlíkov

Vernisáž výstavy unikátních fotografií a obrazů pozapomenuté rodačky z Pavlíkova uvede PhDr. Dagmar Pospíšilová z Národního muzea – Náprstkova muzea v Praze.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Výstavní prostor Úřadu městyse Pavlíkov od 14.00 a kostel sv. Kateřiny od 15.30
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Rakovník
Obec
Pavlíkov

Fotogalerie k článku

Malířské umění této osobnosti zhodnotí akademický malíř Václav Zoubek. Na následném koncertě v kostele, otevřeném mimořádně jen pro tuto příležitost, vystoupí trojice umělců s mezinárodním renomé: mezzosopranistka Olga Černá, houslový virtuos Jaroslav Šonský (Švédsko/ČR) a cembalistka Iva Bažantová. Programem návštěvníky provede Martina Fialková. Začátek akce - 14 hodin. Vstupné na vernisáž a koncert dobrovolné, výstava trvá až do konce roku.

Růžena Charlotta Urbanová (1888 Pavlíkov – 1978 Haag), malířka, spisovatelka a novinářka, byla pozoruhodnou, moderně smýšlející a samostatnou ženou.  Z rodného Pavlíkova odešla s rodinou v dívčích letech. Svůj dospělý život dělila mezi Haag, Brusel a zejména Paříž, stále však udržovala čilý kontakt s Československem a v zahraničí jej propagovala svými aktivitami. Cestovala však i do mnoha dalších zemí. Po roce 1948, kdy v Československu přišla o majetek a nemohla se již vracet, ani zde publikovat či vystavovat, žila trvale v Paříži. Posledním útočištěm se jí stal holandský Haag, kde zemřela v osamění. Zůstalo po ní obsáhlé dílo malířské, které je však až na malé výjimky nezvěstné, a v Náprstkově muzeu v Praze také velmi cenná etnografická sbírka a archiv. Původ sbírky je z Tichomoří a Indonésii, kde Urbanová strávila dlouhé měsíce mezi místními obyvateli, a kde byla také v japonském zajetí během II. sv. války. Z cesty se dochovalo i množství unikátních fotografií, které mezi tamním obyvatelstvem Urbanová sama pořídila. Dnes je její jméno téměř zapomenuto. Výstava autorských fotografií Urbanové i několika objevených obrazů je proto záslužným počinem rodné obce Pavlíkov.

  

 

Mapa

Další akce v okolí

Příměstský cyklo kemp 2021 - Rakovn…

02.08.2021 - 06.08.2021
Sokolovna

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

Příměstský in-line kemp s angličtin…

09.08.2021 - 13.08.2021
Sokolovna

In- line kemp je veden formou příměstského tábora a nabízí program denně od 8:00 do 16:30. Děti jsou rozděleny do…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

úterý 18. květen

Dnes má svátek Nataša

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete